8370-YouthTennis_Graphics_findevent_200x190

2014 US Open Long Sleeve Shirt

2014 US Open Patriotic Shirt

2014 US Open Women's Shirt

2014 US Open Hat

2014 US Open Men's Pullover Jacket

Jumbo Tennis Ball

2014 US Open Tennis Balls

2014 US Open Shirt

2014 US Open Polo Shirt
 

2008 USTA Yearbook - USTA Awards

Home
US Open Results
Olympus US Open Series Champions
USTA Professional Championships
Davis Cup
Fed Cup
Professional International
U.S. Top 10
USTA Awards
USTA Adult/Senior
Juniors
Adaptive Tennis
USTA AWARDS

Samuel Hardy Award
The International Tennis Hall of Fame annually presents the Samuel Hardy Award to a USTA volunteer in recognition of long and outstanding service to the sport of tennis. The recipient must exemplify those qualities of personal unselfishness and devotion to the game which have been an inspiration to others. The award is presented at the USTA Annual Meeting. The honorees are selected by a committee appointed by the chairman of the International Tennis Hall of Fame.

1953, Dr. Allen B. Stowe, Kalamazoo, Mich.; 1954, Mrs. Harrison Smith, Philadelphia, Pa.; 1955, Perry T. Jones, Los Angeles, Calif.; 1956, William Matson Tobin, Detroit, Mich.; 1957, Percy C. Rogers, Exeter, N.H.; 1958, Dr. Howard Z. Dredge, Springfield, Ohio; 1959, Lawrence A. Baker, New York, N.Y.; 1960, Victor Denny, Seattle, Wash.; 1961, Martin L. Tressel, Pittsburgh, Pa.; 1962, George E. Barnes, Chicago, Ill.; 1963, James B. Moffet, San Francisco, Calif.; 1964, David L. Freed, Salt Lake City, Utah; 1965, Robert H. Pease, Chicago, Ill.; 1966, Harrison F. Rowbotham, Waban, Mass.; 1967, Mr. and Mrs. Monroe C. Lewis, St. Louis, MO: 1968, William J. Clothier II, Philadelphia, Pa.; 1969, Edward A. Turville, St. Petersburg, Fla.; 1970, Robert J. Kelleher, Los Angeles, Calif.; 1971, Daniel S. Johnson, New York, N.Y.; 1972, Frank G. Roberts, Towson, Md.; 1973, Alastair B. Martin, New York, N.Y.; 1974, Robert B. Colwell, Seattle, Wash.; 1975, Walter E. Elcock, Brookline, Mass.; 1976, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1977, Not awarded; 1978, W.E. Hester, Jr.; Jackson, Miss.; 1979, Stanley Malless, Indianapolis, Ind.; 1980, Joseph E. Carrico, Chicago, Ill.; 1981, W. Harcourt Woods, Short Hills, N.J.; 1982, Marvin P. Richmond, Kansas City, MO: 1983, Joann M. and J. Howard Frazer, Cincinnati, Ohio; 1984, Leslie J. FitzGibbon, Garden City, N.Y.; 1985, Hunter L. Delatour, Jr., Portola Valley, Calif.; 1986, William F. Talbert, New York, N.Y.; 1987, J. Randolph Gregson, Metairie, La.; 1988, Julius Larkin Hoyt, Newburgh, N.Y.; 1989, Gordon D. Jorgensen, Phoenix, Ariz.; 1990, Dr. Leslie H. and Jeanne Jenkins, Knoxville, Tenn.; 1991, David R. Markin, Kalamazoo, Mich.; 1992, Nancy Jeffett, Dallas, Texas; 1993, Harold O. Zimman, Marblehead, Mass.; 1994, Bob Cookson, Hillsborough, Calif.; 1995, Rolla L. Anderson, Kalamazoo, Mich.; 1996, Barbara S. Williams, Larchmont, N.Y.; 1997, Dr. Lester M. Snyder, Jr., Tempe, Ariz.; 1998, John B. Coman, Beverly, Hills, Calif.; Joy D. Rodenberg, Weston, Fla.; 1999, Harry A. Marmion, Ph.D., Southampton, N.Y.; 2000, Carol Schneider, Newport Beach, Calif.; 2001, Julia A. Levering, Stowe, Vt.; 2002, Margaret Louise Newfield, Surfside, Fla.; Darrell “Righty” Eden, Kirkland, Wash.; 2003, Mervin A. Heller, Jr., Wymossing, Pa.; 2004, Elaine F. Viebranz, Greenwich, Conn.; 2005, Alan G. Schwartz, Highland Park, Ill.; 2006, Marjorie and Steve Champlin, Wayzata, Minn.

--

Tennis Educational Merit Awards for Men and Women
The International Tennis Hall of Fame annually presents the Tennis Educational Merit Awards for Men and Women to individuals who are citizens or residents of the United States. The awards are presented to a man and woman who have made notable contributions in the tennis educational field at the national level and have demonstrated leadership and creative skills in such areas as instruction, writing, organization and promotion of the game of tennis. The awards are presented at the USTA Annual Meeting. The selection of recipients is made by a committee appointed by the chairman of the International Tennis Hall of Fame. The award was initially created to honor and recognize services to the development of the game by Harry A. (Cap) Leighton, to whom the first honor was awarded posthumously in 1967.

Men: 1967, Harry A. “Cap” Leighton; 1968, William C. Lufler; 1969, Dennis Van der Meer; 1970, Harry James; 1971, John Conroy; 1972, Harry Fogleman; 1973, Bill Murphy; Chet Murphy; 1974, Victor K. Braden; Paul Xanthos; 1975, Rolla L. Anderson and Clarence Mabry; 1976, Robert Sassano; 1977, Not awarded; 1978, Jack Barnaby; 1979, Ed Faulkner; 1980, George Basco; 1981, Bill Tym; 1982, Dick Gould; 1983, Tom Stowe; 1984, Sean Sloane; 1985, Dr. Charles Wolbers; 1986, Jim Leighton; 1987, Jim Reffkin; 1988, Brad Parks; 1989, Not awarded; 1990, Arthur R. Ashe, Jr.; 1991, Skip Hartman; 1992, Dr. Jack Groppel; Dr.; Jim Loehr; 1993, Doug MacCurdy; 1994, Henry Talbert; 1995, Peter Burwash; 1996, Ronald B. Woods; 1997, Irving V. Glick, M.D.; 1998, Dr. James O’Neill; 1999, Nick Bollettieri, Bradenton, Fla.; 2000, David A. Benjamin, Princeton, N.J.; Howard M. Brody, Philadelphia, Pa.; 2001, Frank Brennan, Los Altos, Calif.; Brian W. Hainline, M.D., Douglaston, N.Y.; 2002, Tim Heckler, Houston, Texas; E. Paul Roetert, Key Biscayne, Fla.; 2003, Kirk R. Anderson, Fairfield, Conn.; Robert W. Greene, Jr., Rangeley, Me.; 2004, Allen Fox, San Luis Obispo, Calif.; 2005, Daniel J. Santorum, Hilton Head Island, S.C.; 2006, David T. Porter, Laie, Hawaii, and Marc R. Safran, San Francisco, Calif.

Women: 1972, Eve F. Kraft; 1973; Marion Wood Huey; 1974, Margaret O. duPont; 1975, Helen Lewis; 1976, Pat Freebody; 1977, Dr. Anne Pittman; 1978, Peggy Mann; 1979, Sarah Palfrey Danzig; 1980, Lois Blackburn; 1981, Dr. Marigold Edwards; 1982, Elaine Mason; 1983, Alice Tym; 1984, Barbara Wynne; 1985, Mildred West; 1986, Christine S. Beck; 1987, Emilie Burrer Foster; 1988, Pam Shriver; 1989, Not awarded; 1990, Jeanie Peabody; 1991, Marceil Whitney; 1992, Not awarded; 1993, Zina Garrison Jackson; 1994, Kathy Chabot Willette; 1995, Kathy Woods; 1996, Donna Floyd Fales; 1997, Helen Moser Petersen; 1998, Becky Desmond; 1999, Anne V. Lebedeff, Temecula, Calif.; 2000, Lisa Duncan, Downington, Pa.; 2001, Patricia S. Van der Meer, Hilton Head, S.C.; 2002, Not awarded; 2003, Pamela Austin, Industry, Calif.; 2004, Ann Valentine, Provo, Utah; 2005, Louise Gengler, Princeton, N.J.; 2006, Barbara Fackel, Rock Island, Ill.

--

ITF Awards for Services to the Game
(American Recipients)
This award is presented to persons who have rendered long and distinguished services to the game of tennis through their national tennis associations. Persons may be nominated by their national association or by the ITF Board of Directors.

1990, David Markin, Kalamazoo, Mich.; 1991, Not awarded to an American; 1992, Hunter L. Delatour, Jr., Portola Valley, Calif.; Stanley Malless, Indianapolis, Ind.; 1993, Gordon D. Jorgenson, Rancho Santa Fe, Calif.; W. Harcourt Woods, Short Hills, N.J.; 1994, Robert Cookson, Hillsborough, Calif.; J. Randolph Gregson, Metarie, La.; Nancy P. Jeffett, Dallas, Texas; 1995, Stan Smith, Key Biscayne, Fla.; Theodore Sperry, Bridgewater, N.J.; William F. Talbert, New York, N.Y.; Tony Trabert, Ponte Vedra, Fla.; 1996, Leslie Jenkins, Knoxville, Tenn.; Jack Kramer, Los Angeles, Calif.; Charlie Pasarell, Indian Wells, Calif.; 1997, Not awarded to an American; 1998, J. Howard Frazer, Naples, Fla.; Billie Jean King, Chicago, Ill.; 1999, George E. Barnes, Palm Desert, Calif.; Dennis Van Der Meer, Hilton Head, S.C.; Barbara Williams, Larchmont, N.Y.; 2000, Gardnar Mulloy, Miami, Fla.; Carol Schneider, Newport Beach, Calif.; 2001, Russ Adams, Reading, Mass.; 2002, Not awarded to an American; 2003, Vic Braden, Thermal, Calif.; Julia A. Levering, Stowe, Vt.; 2004, P. “Woodie” Sublett-Walker, Newburgh, Ind.; 2005, Robert Lansdorp, Rolling Hills Estates, Calif.; 2006, Zina Garrison, Bowie, Md.; 2007, Barbara S. Wynne, Indianapolis, Ind.

--

USTA Volunteer Service Award
The USTA Volunteer Service Award recognizes USTA volunteers for their years of national service to the association. Recognition awards are presented at the Annual Meeting to those volunteers achieving five years of service and for each five years of service thereafter. The association is proud to demonstrate its esteem and appreciation to an outstanding group of volunteers.

Volunteers with 60 Years of Service: 1995, Winslow “Mike” Blanchard*; 1998, The Honorable Judge Robert J. Kelleher; 1999, William J. Clothier*.

Volunteers with 55 Years of Service: 1995, Robert B. Colwell*; 2000, George E. Barnes*.

Volunteers with 50 Years of Service: 1988, David L. Freed*, James H. Van Alen*; 1999, Edward A. Turville*.

Volunteers with 45 Years of Service: 1996, W. Harcourt Woods*; 1997, William F. Talbert*; 1998, Tony Trabert; 2000, Rolla L. Anderson; 2004, Alastair B. Martin; 2007, Donna F. Fales.

Volunteers with 40 Years of Service: 1998, Peggy L. Mann; 1999, Marian W. Baird*; 2000, Eugene L. Scott*; 2001, Walter E. Elcock*, Richard C. Sorlein; 2003, Stanley Malless; James H. McManus; Dennis Van der Meer; 2004, Carleton J. Anderson; J. Randolph Gregson; 2005, Nancy P. Jeffett; Sheldon Westervelt.

Volunteers with 35 Years of Service: 1995, Donald A. Jacobus; 1996, Gene J. Buwick*; 1998, Leslie H. Jenkins*; 1999, Alfred S. Alschuler Jr.; Charles W. Ufford Jr.; 2000, John B. Coman*; 2002, Gordon D. Jorgensen*; 2003, Albert Collins; Marilyn F. Fernberger; Charles M. Hitt; 2004, Stephen D. Potts; 2005, Ronald W. Fisher; J. Howard (Bumpy) Frazer; Joann M. Frazer; Carole C. Graebner; David R. Markin; 2006, Hunter L. Delatour, Jr.; Carol Schneider; 2007, Lewis (Skip) Hartman

Volunteers with 30 Years of Service: 1995, Elaine L. O’Dell; 1996, Paul L. Cranis; 1997, Leslie J. FitzGibbon*; Ruth R. Lay; 1998, J. William Trimble; 1999, Joseph M. Cartelli; Marvin P. Richmond; Gerald E. Trippel*; 2001, Darrell C. Eden; 2002, Francis D. Baxter; 2003, Margaret L. Newfield; 2004, Glenn D. Herb*; 2005, John J. Bregin; 2006, Elizabeth (Betty) Cookson; 2007, Theodore Sperry

Volunteers with 25 Years of Service: 1988, Monte Ganger; Mary H. Hare*; W.E. Hester Jr.*; Edward Kenehan*; Helen Post; C. Alphonso Smith*; Patricia Yeomans; 1990, Clarence Mabry; 1991, Arthur R. Ashe, Jr.*; Harold O. Zimman*; 1993, Forrest A. Hainline Jr.*; 1995, H.A. Ted Bailey, Jr.; Robert O. Dame; Jack Kramer; 1997, James Newton Cox*; 1998, Alex B. Aitchison*; Kenneth S. Niddrie; 1999, C.J. Anderson, III; Barbara S. Williams*; 2001, Joy D. Rodenberg; 2002, John A. Zimmerman; 2003, Yvonne K. Garton; William J. Tully; 2005, Ronald R. Bohrnstedt; Robert A. Cookson; Stephen L. Gerdes; Patricia B. Graham; Mervin A. Heller Jr.; Jacqueline Kimball; Harry A. Marmion; William E. Rombeau; Lester M. Snyder Jr.; 2006, Steven K. Champlin; John W. Peddycord; John D. Powless; Richard B. Riley; 2007, Barbara L. Smith, Barbara S. Wynne

Volunteers with 20 Years of Service: 1995, Frank Schneider; 1996, Georgina G. Muthig*; 1997, Marian M. Green; Leigh S. Strassner; 1998, Buford L. Driskill Jr.; George W. Fix Jr.; 1999, Eve F. Kraft*; Robert L. Smith*; 2000, James B. Buck; Irving V. Glick; Richard F. Haitbrink; Rubin I. Jaffe; Cheryl S. Jones; Nick C. Pappas; Mildred F. Southern; Elaine F. Viebranz; 2002, Victor I. Kasser; Ned Mansfield*; Jean M. Nachand; Carol A. Wood; 2003, John R. Embree; Capt. L. Walter Freeman Jr.*; Carolyn A. Kimberly; Arvelia R. Myers; Frances B. Wakefield; Harry M. Waugh*; 2004, Marjorie E. Champlin; Warren F. Kimball; Michael E. Kohlhoff; John T. Moter; Helen M. Petersen; Leo F. Power; Pamela H. Shriver; 2005, Richard A. Arnold; Carlos M. Garcia; Jack L. Groppel; Robert C. Howard; Julia A. Levering; Jack M. Mills; Jean H. Peabody; 2006, Jodie H. Adams; Jacque A. Croft; John T. Donelan; Anne-Lise Frank; Joaquim Rasgado Jr; Rolland K. Shea; 2007, James S. Chaffin, Sharon B. Gault, Joseph A. Grover, Paddi N. Valentine

Volunteers with 15 Years of Service: 1995, B.A. Grubbs; Audrene P. Snyder*; 1996, Margaret (Peggy) Disco; Woodie Sublett-Walker; Mervyn G. Webster; 1997, Nancy P. Penson; 1998, John T. Dougherty; Kathe M. Henry; William R. Owen; 1999, Michael C. Brooks; Thomas E. Fink; Bradley A. Parks; Richard A. Scheer; Robert A. Schmitz; Robert B. Solon; Suella H. Steel; Sandra J. Tueller; 2000, Jose Baldrich, Jr.; David W. Hall; Leslie H. Peek; Robert G. Ruzanic; 2001, John J. Frank; Virginia T. Renouard; James T. Russell; 2002, James S. Chaffin; Herman G. Enochs, Jr.; Philip H. Moss; Edward J. Nussel; Jim S. Reffkin; 2003, Donald F. Anger; Robert O. Barr; Howard M. Brody; Murray W. Coulter; Edwin (Ned) L. Crow*; Kent DeMars; Patricia C. Devoto; Todd S. Ellenbecker; Bobbie W. Farley; Larry G. Funk; Lucy S. Garvin; Deborah L. Gavin; Brian W. Hainline; William M. Holben; Robert W. Ingersole; W. Ben Kibler; Barbara A. Lawrence; Gary E. Lee; James R. O’Neill; Nancy C. Reed; Al F. Rogan; Linda A. Rosensweig; Daniel J. Santorum; Inderjit Singh*; Alyce Jonelle Smith; Randy L. Stephens; Michael J. Swope; William J. Trimble; Charles W. Turner; Roy T. Van Brunt; Joan M. Vormbaum; Richard A. Zausner; 2004, Bruce D. Avery; James R. Baugh; Pedro J. Beauchamp; Henry C. Cox; Louis C. Dimock; Joyce W. Dreslin; Lois R. Huggins; James H. Nelson; Tony J. Silveria; Pamela J. Sloan, Alan G. Schwartz; 2005, Roy R. Barth; Lisbeth R. Blum; Philip S. Caplan; Gordon J. Collins; Lauren K. Covert; Barbara J. Fackel; Elaine C. Freeman; Tim Heckler; Michael A. Iannone; William J. Kellogg; Allen J. Kiel; Robert S. Long; Delaine B. Mast; Rex A. Maynard; Michael Mee; Douglas R. Menke; Alberto E. Monagas; E. Leo Mountjoy; John M. Raker; John M. Schubert; 2006, James E. Loehr, Ed.D.; 2007, Nancy L. Alfano, Pamela J. Austin, Margaret Welch Beard, Robert W. Greene, Sue D. Gregor, Manuel C. Guillen, Franklin R. Johnson, Nancy A. Morgan, Marina M. Nudo, Antonio M. Pavia, Carolyn S. Riley, Wendell R. Willis, Joseph P. Zesbaugh.

Volunteers with 10 Years of Service: 1988, Neil Amdur; John T. Anderson; George Bacso; Asher J. Birnbaum; Jack Blair*; Warren L. Brown*; Joseph E. Carrico*; Hank Crawford*; Jim Cummings; Dick Gould; Julius Larkin Hoyt*; Lee Jackson; Jeanne Jenkins*; William McChesney Martin; Alfred P. Mills*; Col. Nicholas E. Powel*; Frank Ramos; Ellen Rennert; Gil Roberts*; Robert N. Rockwell*; Stan Smith; Bill Tym; Ruben Velez; 1989, Buck Archer; Bob Balink; Phil Cello; Harold C. Demoody; Emilie Foster; Don Frydell; 1990, H.M. Scott Irvin; 1991, Omar Fareed*; John M. Geisel; Felice Gritz; David D. Healey; Joan Howe; Lawrence W. Krieger, Jr.; Sue Krizman; Robert P. Nirschl; Leonard R. Tanner Jr.; 1992, Ronald A. Brooks; Richard D. Ferman, Jr.; Charles B. Morris*; 1993, Michael G. Potrocky; Gary I. Wadler; 1994, Charles M. Evert; Patricia J. Freebody; Karl Greenman; 1995, Carole A. Beall; Christine S. Beck; Eric B. Cardinall; Bonnie G. Flickinger; Ruben A. Jordan; Peachy L. Kellmeyer; Jane A. Taylor; Myron Walker; 1996, Mark P. Adorney; Harry R. Kirsch; Eugene S. Jung; Alburton F. Rogan; Charles W. Turner Jr.; 1997, Daniel B. Dwyer; Robert K. Larson; William F. McComb; Robert N. Moehler; Cortez A. (Corky) Murdock*; Craig T. Pautler; Mary Ann Plante; Pat M. Riley; Gordon D. Shingleton; Marilyn S. Smith; Stephen C. Fiske; Ginny James; Pauline Y. Lee; 1998, Patricia H. Arnold; Samuel R. Caldwell; Lynda S. Hinshaw; Helen B. Howard; Ross H. Hughes*; Kurt T. Kamperman; Paul C. Kepler; Patricia Koger; Robert E. Leach; George S. Maze; Leroy R. Nelson; Lois Prince; Sandra M. Schwan; Steven R. Simon; 1999, Janet French; Virginia M. Glass; Jerry W. Moore; James T. Murphy*; 2000, Susan A. DeLong; Yvonne M. Edwards; Ladislas F. Feher; Amy S. Gibbons; Ronald E. Grant; Cyrus B. King, Jr.; Marvin D. Klapp; Peter A. Koury; S. Nathan Kraines; Unni MacDonald*; Joe Magliolo, Jr.; Jean H. Mills; David S. Riley; Charles R. Sanchelli; Mark S. Sarver; Scott R. Schultz; Edgar A. Simpson, Jr.; Lesley A. Waite; Michael F. Wallace; Katherine C. Willette; Joshua A. Zimman; 2002, H. Christian Balsiger; Richard Bradley; Sean P. Brawley; Elise Burgin; Martha W. Buttorff; Margaret L. Cooper; William B. Fairbanks; Fred E. Jungers; Lex A. Kessler; Margaret P. Lawliss; Barbara A. Long; Page Love; Betty A. Miller; Judy Newman-Rakela; Lorraine R. Nussel; Gordon M. Pierce; Terence A. Tucker; Nelson W. Winter; 2003, Ben T. Ball; Barbara Brewer; Masu Kusume Dyer; Jane A. Goodman; Juan R. Gracia; Larry R. Haugness; Rose Hobson; Anne Baxter Humes; Janet Lefkowitz; John (Jack) G. Lewis; W.R. McCall; Nancy A. Morgan; Ricardo Nunez; Charles M. Pasarell; Jennifer L. Pitzen; Elaine A. Varoski; 2004, David A. Benjamin; Diane T. Cortese; Sara Blake-Fornaciari; Maria A. Cercone; Pete Gameros; Ernest E. Hartzog; Greg R. Lappin; Carolyn A. Nichols; William H. Rivera; Virginia V. (Ginger) Sabia; Annice B. Seelig; Leslie Varnado, Jr.; Carey A. Washington; Amy Wishingrad; Julia B. Wrege; Jo Ann C. Zirpoli; 2005, Helen Craige; Rick Van Horn*; 2006, Sylvester B. Almiron, Jr.; William H. Barber; Michael F. Bergeron; Bruce M. Boiko; Mary C. Chaffin; Carlos Cuevas; Samuel H. Fields; Zina Garrison; Andy F. Glaser; Charlotte F. Gordon; Jay P. Hacker; Charlotte S. Johnson; Sue E. Jollensten; Victoria V. Marty; William McClung; Judith B. Miller; Gustavo A. Moral; Camille R. Mosley; Carol L. Otis; Joann E. Padgett; Nancy C. Rasgado; Kimberly L. Reser; Bette H. Salmon; Gordon A. Smith; Kathleen A. Stroia; Judith D. Utley; Pat Van der Meer; Gale Volkman; Jay W. Witmer; 2007, Cheryl A. Shrum.

Volunteers with 5 Years of Service: 1995, Jeffrey Abrams, M.D.; Mark A. Beede; Bill Boswell; Malcolm D. Clarke; Thomas L. Dempsey; John B. (Jack) Farrell; F. Douglas Fonte; Leroy H. (Bud) Getchell; Claudia A. Giacomini; Linda D. Halsey; Neil E. Johnson; Sissy B. Kelly; Ann Koger; Robert G. Krebs; Ellen W. Leone; Billie L. Lipp; Edy McGoldrick; Jake C. Moe; Dwight A. Mosley*; Vivian Purcell; Arthur E. Rondeau; Bernard M. Schubert*; Robert N. Singer; Janet Sobel; Francisco (Paco) Toste; Donald T. Varga; Robert C. Waldman; Rosalind P. Walter; Emily S. Waugh; Steve L. Wilkinson; Ronald L. Witchey; Jill Workman; Mary B. Wyatt*; David J. Yorks; 1996, Hunter A. Abercrombie, Jr.; Sharon R. Bennett; Ronald S. Berman; Virginia P. Bride; Donald A. Chu; Jack M. Darrah; Louellen DeStaffany; Charles J. Dillman; Michael B. Hill; Jeff Jensen; Glenn W. Jones; Brian J. Mahin; Gilberto M. Marxuach; Marian A. Palmer; Charles Peix; Richard T. Roberson; Ken D. Robinson; Ann D. Schaefer; Kay J. Schubert*; Joseph M. Shank; Shirley A. Silveria; Deborah L. Southern; Darrell V. Swayne; Eric P. Wagner; Kathy S. Woods; Annette M. Zaharoff, M.D.; 1998, Enrique (Tato) Adsuar; Lawrence G. Becker; Samuel A. Dibbins; Sherrie A. Farris; Shima Grover; Elizabeth Jeffett-Smith; G. Johnson; Annelies Karp; Robert S.K. Keaunui, Sr.; Clare R. Lahey; R. Elaine Mason; Judge Michael J. McNulty, Jr.; Jon Niemeyer; Jerry Pang; Robert Pulver; William W. Redd; Carlos Rivera; Robert P. Russo; Vincent Schwan; Vail T. Thorne; Albert A. Tucker; Albin Varoski; Juan M. Vasquez; Gregg R. Weida; Nancy Wellman; Joyce Zimmerman; 1999, Carol L. Anderson; Altita Axtmayer; Dorothy Ball; David K. Baumgardner; Pamela S. Dice; John G. Ehlen; Edwin S. Fabricius; Robert J. Garvin; Linda Gerkin-Shannon; Michael N. Gordon; Tom Gorman; Kimbell D. Gourley; David Lee Hamilton; James M. Hobson; Doris E. Hodge; Fonia Humphries; Robert Keough; Rosemary L. Langley; Andrea Leand; Ann Lebedeff; Ivan Lendl; John G. Lewis; Richard E. Margin; Christina Meinig; Druid E. Michaels; Jan T. Oyama; Carl R. Peterson; John W. Renfroe, III; William Simons; Dawn L. Stevens; Devane F. Yates; 2000, Peter F. Bronson; Richard A. Draney; Bruce Karr; Melvin C. Kerwin; Wayne Leavitt; Peggy Michel*; Gardnar Mulloy; Nancy Olson; Gordon E. Stroud; 2001, Janet S. Adkisson; Mike D. Bachicha; Joseph L. Buys; William L. Colbert*; Salvatore R. DeLeva; Lloyd J. Dillon; Robert J. Dryfoos*; Raymond P. Fitzmartin; Noah L. Goldman; R. Fletcher Good, IV; Mary H. Hatfield; B.J. Hodge; Alvin D. Hom; Michael W. Kernodle; Matthew J. Krajewski; Jerry V. Noyce; Robert Gerald Perry; Judy L. Stark; Carl Weathington; Mildred B. West; William A. White; 2002, David Winegardner; 2003, Michael Alexander; Donna M. Bailey; Joan E. Baker; Raymond S. Benton; Kent J. Blumenthal; Donella P. Brockington; Jane G. Brown; Lyn M. Bruner; Butch Buchholz; Robert A. Capron; Rosemary Casals; Carol B. Clay; Don L. Cleveland; James E. Coleman; Rochelle M. Collins; Terry J. Cossette; Michael Cottingham; Charles C. Cunningham; Tina M. Dale; Calvin C. Davis; David N. Dinkins; Kevin Dowdell; William Foley; Linda L. Frazier; Ilja Gregor; George (Greg) E. Grover; Jeffrey J. Harrison; Anne C. Hawkinson; Rod Hotz; Kathryn Jordan; Henry H. Kennedy; Steven A. Kirschbaum; John N. Korff; Peter Kram; Mark A. McMahon; Alyce Tender Meadors; Carl Mendoza; Anthony F. Menke; David I. Owens; Eric C. Perkins; Hank Pfister; R. Gary Pina; William W. Redd; John R. Reese; Richey Reneberg; Marcia H. Rodriguez; Lars E. Rosene; Susan V. Selke; John A Soriano; E. Joseph Tartaglino; Willis S. Thomas, Jr.; Larry Turville; Thomas E. Van De Hey; MaliVai Washington; Myles H. Williams; Tony C. Womeodu; Walter Wong; 2004, Mary Joe Fernandez; Jeffry I. Gray; Dina Ingersole; Helen B. Jeter; Charlotte S. Johnson; Shirley Ann Kagawa; Bruce E. Kisthardt; Wayne D. McCoy; Ernie Mosby; Kevin L. Nebergall; Holger G. Nickel; Ricardo N. Ramos; Randy Snow; Verne A. Weber; 2005, John M. Agin; Margaret Anderson; Gwendolyn C. Baker; Jofi Baldrich; Julian A. Barnes; Ivan S. Baron; Cora Masters Barry; Vic Braden; Wayne Bryan; Sheila Cronkright; Larry J. Dillon; Jack Drimmer; Ned Eames; Buff R. Farrow; Patty A. Fendick-McCain; Herb S. FitzGibbon II; Jay I. French; Ronald R. Friedman; Brent C. Frueh; Bruce Gandossi; Eddie A. Gonzalez; David Haggerty; Paula M. Hale; R. Scott Hanover; John W. Henderson; William D. Humes; Karin Korb; Dan Luna; Mary MacAusland; Neal Machander; Samir Mahir; Frederick V. McNair, IV; Gordon H. Mikkelson; Jane M. Morrill; Andrea S. Norman; Richard M. Perry; Wayne M. Pickard; John H. Rodenberg; Lorraine Rohlsen; Katie A. Schock; Kathy J. Spangler; Shari Spencer; John Suter; Nana M. Talevi; Craig S. Tiley; Donald L. Tisdel; Susan S. True; Jon Vegosen; Anne M. Walters; Carol J. Welder; Douglas Wenger; Roger C. White; Tim M. Wilkison; Ellen V. Williams; Dee C. Williams-Horne; 2006, Benjamin S. Bucca, David R. Fish, Frederick Ho, Paul Settles, Joan L. Wulfson; 2007, Katrina M. Adams, Mitchel B. Alpert, Jorge Andrew, Mark L. Bey, Martin Blackman, Keith J. Collar, Mary R. Conaway, Tom Cove, Joy Y. Duerr, Brenda J. Gilmore, Daniel Gould, Tommy D. Gray, Marcy E. Hirshberg, Frank Inn, Jennifer L. Kenas, Billie Jean King, Ilana Kloss, Trevor W. Kronemann, Alexander V. Levitsky, William P. Liston, Robert L. Litwin, Angel G. Lopez, Sheila A. McInerney, Robert E. McKinley, Mike J. McNulty, Antonio Negroni-Citron, Marjorie K. Peterman, Vincent D. Pierre, David T. Porter, Gwen A. Ramras, Janet L. Rolle, Glenn M. Roswal, Robert F. Rubel, Timothy Russell, William R. Schoen, James Bud I. Spencer, Mark L. Stenning, Brad Taylor, Jack Waite, Jessie Walker-Smith, Beverly Wentz, Derek J. White, Ann Grossman Wunderlich

(* deceased)

--

Ralph W. Westcott USTA Family of the Year Award
This award was initiated in 1965 by Martin L. Tressel, President of the USTA, 1965-66, to emphasize the theme that “Tennis Is a Family Game.” The honor is awarded annually to the family who in recent years has done the most to promote amateur tennis, primarily on a volunteer basis. All members of the family should participate in some way, either as players or by offering their services in running programs or tournaments or in junior development activities. The selection of recipients is made by the USTA Awards Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections. Ralph W. Westcott donated a large silver tray as the perpetual award. This trophy was given to him upon retiring as president of the Western Tennis Association and secretary of the USTA. The names of the recipients are engraved on this tray. The trophy is presented at the USTA Annual Meeting.

1965, The John F. Sullivan family, Belmont, Mass.; 1966, The Will Rompf family, Des Moines, Iowa; 1967, The Charles Pasarell family, Santurce, P.R.; 1968, The Bundy-Cheney family, Santa Monica, Calif.; 1969-70, Not awarded; 1971, The James M. Gray family, Pittsburgh, Pa.; 1972, Not awarded; 1973, The George Acker family, Kalamazoo, Mich.; 1974, The Forrest A. Hainline, Jr. family, Detroit, Mich.; 1975, The Joseph Garcia family, Knoxville, Tenn.; 1976, The Francis Wilson family, Dayton, Ohio; 1977, Not awarded; 1978, The Herbert B. Gengler family, Locust Valley, N.Y.; 1979, The John Vest family, Jackson, Miss.; 1980, The Leo Power family, Framingham, Mass.; 1981, The Gideon Weber family, League City, Texas; 1982, The Joseph Donnovin family, Lookout Mountain, Tenn.; 1983, The Rolla Anderson family, Kalamazoo, Mich.; 1984, The Eugene S. Jung family, Hacienda Heights, Calif.; 1985, The James Buck family, Woodland Hills, Calif.; 1986, The Warren Whitlinger family, Neenah, Wisc.; 1987, The Herbert Nakamura family, Mililani, Oahu, Hawaii; 1988, The Dutch Vosters family, Wilmington, Del.; 1989, The Russell Ball family, El Paso, Texas; 1990, The James Farley family, Cincinnati, Ohio; 1991, The Thomas Lord family, Carmel, Ind.; 1992, The Ron Bohrnstedt family, Lewisburg, W.Va.; 1993, The Joe Ed Burnam family, Abilene, Texas; 1994, The David E. Engle family, Springfield, Ohio; 1995, The Dick Riley family, Edina, Minn.; 1996, The Brad Parks family, San Clemente, Calif.; 1997, The Thomas C. Balsiger family, El Paso, Texas; 1998, The Steven Champlin family, Wayzata, Minn.; 1999, The Hugh and Paddi Waters family, Ormond Beach, Fla.; 2000, The Lee Hammel family, Salt Lake City, Utah; 2001, The Randy and Leslie Jackson family, Fort Smith, Ark.; 2002, The J.C. and Donna Louderback family, Arkansas City, Kan.; 2003, The Douglas and Delaine Mast family, Lancaster, Pa.; 2004, The Jon and Shari Vegosen Family, Chicago, Ill.; 2005, The George and Jeanne Austin Family, Rolling Hills Estates, Calif.; 2006, The Roy and Colleen Barth Family, Charleston, S.C.

--

Service Bowl Award
“To the Player Who Yearly Makes the Most Notable Contribution to the Sportsmanship, Fellowship, and Service of Tennis”—this inscription is engraved on the Service Bowl trophy donated by Mrs. Lyman H.B. Olmsted and a group of 30 New England women in 1940 to honor the example of Mrs. Hazel H. Wightman. The Service Bowl Award is an annual award that was limited to New England women tennis players for the first four years. Since 1944, it has been awarded on a nationwide basis, usually by the USTA President at a stadium court ceremony or an Executive Committee Meeting during the US Open.

New England Winners: 1940, Hazel H. Wightman; 1941, Mrs. William M. Shedden; 1942, Mrs. J. Lewis Bremer; 1943, Marjorie Morrill Painter.

National Winners: 1944, Dorothy Bundy Cheney; 1945, Margaret Osborne duPont; 1946, Hazel H. Wightman; 1947, Mrs. John B. Prizer; 1948, A. Louise Brough; 1949, Madge Harshaw Vosters; 1950, Nancy P. Norton; 1951, Gladys Medalie Heldman; 1952, Maureen Connolly Brinker; 1953, Mrs. John B. Moore; 1954, Marjorie Gladman Buck; 1955, Doris Hart; 1956, Patricia Henry Yeomans; 1957, Dorothy Head Knode; 1958, Katharine Hubbell; 1959, Barbara Krase Chandler; 1960, Sylvia K. Simonin; 1961, Gail Stewart; 1962, Mimi Arnold; 1963, Marilyn Montgomery; 1964, Helen Fulton Shockley; Mrs. Theodore Hackett; 1965, Rosalind Greenwood; 1966, Billie Jean Moffitt King; 1967, Donna Floyd Fales; 1968, Betty R. Pratt; 1969, Doris Harrison; 1970, Nancy Jeffett; 1971, Ruth Lay; 1972, Nancy Neeld; 1973, Edythe Ann McGoldrick; 1974, Mary Arnold Prentiss; 1975, Julie M. Heldman; 1976, Mary Hardwick Hare; 1977, Catharine Sample; 1978, Carol Schneider; 1979, Marian Baird; 1980, Evelyn Houseman; 1981, Sarah Palfrey Danzig; 1982, Chris Evert Lloyd; 1983, Flo Blanchard, Helen Post; 1984, Alice Marble; 1985, Barbara S. Williams; 1986, Betty Cookson; 1987, Shirley Fry Irvin; 1988, Margaret Newfield; 1989, Carole Graebner; 1990, Barbara S. Wynne; 1991, Christine S. Beck; 1992, Pauline Betz Addie; 1993, Yvonne K. Garton; 1994, Pam Shriver; 1995, Julia A. Levering; 1996, Andrea Jaeger; 1997, Mildred Southern; 1998, Zina Garrison, Houston, Texas; 1999, Nancy Corse Reed, Winter Park, Fla.; 2000, Katherine Chabot Willette, San Diego, Calif.; 2001, Virginia T. Renouard, Paradise Valley; 2002, Jean Hughes Mills, Delray Beach, Fla.; 2003, Chanda Rubin, Lafayette, La.; 2004, Leslie Allen, New York, N.Y.; 2005, Pam Austin, Brea, Calif.; 2006, Carolyn A. Nichols, Lodi, Calif.; 2007, Katrina M. Adams, White Plains, N.Y.

--

President’s Award
Established in 1999, the President’s Award annually honors an individual who has given unusual and extraordinary service to tennis and generally will be a person not considered for other USTA awards.

1999, Irene Corona, Hemet, Calif.; 2000, Cynthia A. Erb, Alamo, Calif.; 2001, Walter A. Segaloff, Newport News, Va.; 2002, Joy D. Rodenberg, Weston, Fla.; 2003, Phyllis “Woodie” Walker, Newburgh, Ind.; 2004, Bronal Harris, Philadelphia, Pa.; 2005, Robert Lansdorp, Rolling Hills Estates, Calif.; 2006, Billie Jean King, New York, N.Y.; 2007, Lindsay Davenport, Laguna Beach, Calif.; Katherine T. McEnroe and John P. McEnroe, New York, N.Y.

--

Eve Kraft USTA Community Service Award
The USTA Community Service Award was established in 1974 to honor persons for outstanding field work in recreational tennis. It was renamed the Eve Kraft USTA Community Service Award in 2001. The award is given for significant contributions by individuals actively involved in tennis development through community tennis associations, parks and recreation departments, schools or community centers.

1974, Jim Feaster and Doc Gittins, Bronx, NY, Stan Gibson, West Hartford, Conn.; Mildred Southern, West Salem, N.C.; 1975, Chris Beck, Philadelphia, Pa.; Jeanne McLaughlin, Virginia Beach, Va.; Erich Werner, New York, N.Y.; 1976, Fran Jennings, Holden, Mass.; Virginia Glass, San Diego, Calif.; Denton Johnson, Eatonville, Fla.; 1977, Helene Hensel, Ridgewood, N.J.; Bob Curtis, Miami, Fla.; Ken Carter, Marietta, Ga.; 1978, Amy Yee, Seattle, Wash.; Arthur Richards, Abington, Mass.; John Drew Smith, Macon, Ga.; Donald Mercer, Mt. Lebanon, Pa.; Christopher Scott, Chicago, Ill.; James Knarr, Carnegie, Pa.; James A. Smith, Boston, Mass.; 1979, John Wilkerson, Houston, Texas; James Reffkin, Tucson, Ariz.; Barbara Gallagher, Jericho, Va.; 1980, Barbara Wynne, Indianapolis, Ind.; Betty Rodgers, Tampa, Fla.; Brother George Roth, Brooklyn, N.Y.; 1981, Arvelia Myers, Harlem, N.Y.; C.R. “Bob” Mapes, Corpus Cristi, Texas; Charles “Chick” Messbarger, Kearney, Neb.; 1982, David A. Markin, Kalamazoo, Mich.; Shigesh Wakida, Lahaina, Maui, Hawaii; Bea Massman, Snyder, N.Y.; 1983, Larry Hampton, Wilmington, Del.; Charles Arnold, Fulton, N.Y.; Dan Hildebrant, Roselle, Ill.; 1984, Hector L. Rodrigues Diaz, San Juan, PR; Donald Grensted, Clovis, Calif.; Pamela Simpson, Georgetown, Mass.; 1985, J.W. “Bill” Connelly, Carmi, Ill.; Jim Flynn, Portland, Ore.; Patti Kelly, Salt Lake City, Utah; 1986, Skip Hartman, New York, N.Y.; Diane Reynolds, Effingham, Ill.; Lynda Moseley, Moultrie, Ga.; 1987, Henry Cox III, Lincoln, Neb.; Jim Fout, Ashland, Ky.; Dode Lipton, Liverpool, N.Y.; Oscar Sebastian, Dover, Del.; David Sixt, San Antonio, Calif.; Roland “Dutch” Wilde, Bellefontaine, Ohio; 1988, Tom Mortimer, New Rochelle, N.Y.; Julia A. Levering, Lancaster, Pa.; Denis Quilligan, Tampa, Fla.; Eugene St. Martin, Baton Rouge, La.; Bill Gill, Marinette, Wisc.; Kenneth Hiatt, Harrison, Ohio; Harold McCollum, Des Moines, IA; Jerry Peach, Bozeman, Mont.; Dexter Fong, Sacramento, Calif.; Jim Wright, San Diego, Calif.; 1989, Lloyd Dillon, New Orleans, La.; Donna Floyd Fales, Miami, Fla.; Roger Knight, Albuquerque, N.M.; Henry Harris, Natchez, Miss.; Doug Menke, Beaverton, Ore.; Jim Murphy, St. Cloud, Minn.; 1990, Kathy Willette, San Diego, Calif.; Patricia Thompson, Baltimore, Md.; John Hopkins, Terre Haute, Ind.; Rosemary Darben, Middletown, N.J.; Elsie Helme, Middletown, N.J.; Colonel Claude Sturm, Cape Coral, Fla.; 1991, Dave Beerman, Lakeland, Fla.; Alex Johnson, New Orleans, La.; Faith Jolley, Wilmington, Del.; Marcia Rodriguez, Arlington, Texas; Neil Schilke, Fremont, Neb.; George Wallis, Rome, Ga.; Tom Vozenilek, Richmond, Va.; 1992, Andrew Alexander, Columbus, Ohio; Samuel N. Burroughs, Washington, D.C.; Scott Harrison, Ft. Walton Beach, Fla.; Mary Hatfield, Macon, Ga.; Larry Kirkpatrick, Duncanville, Texas; Clare Lahey, Lee, Mass.; 1993, Jeffery Dong, Pasco, Wash.; Matt Krajewski, Daytona Beach, Fla.; James Lewis, Birmingham, Ala.; Perry Lin, Seaford, Del.; Bill Ralf, Reno, Nev.; 1994, Jimmie “Doc” Horne, West Palm Beach, Fla.; Mark Manning, Oakland, Calif.; James O’Neill, Long Island, N.Y.; Helen Petersen, Indianapolis, Ind.; Joseph Seibel, Santa Rosa, Calif.; Chuck Sanchelli, Stafford, Texas; 1995, Everett “B.B.” Brown, Huntington, W.Va.; Ernest Greene, St. Paul, Minn.; Nancy Morgan, Clearwater, Fla.; Sheila Pollard, Dothan, Ala.; Marie “Licky” Randolph, Wilmington, Del.; Terry Stewart, Oakland, Calif.; 1996, Ulysses “Pete” Brown, Los Angeles, Calif.; Steve Doerrer, Bellevue, Wash.; Janet Lefkowitz, Hartsdale, N.Y.; Roland Roos, Fresno, Calif.; Judy Stark, Phoenix, Ariz.; Wesley Towner, Sarasota, Fla.; 1997, Barbara Fackel, Rock Island, Ill.; Stanley Nagamatsu, Pukulani, Hawaii; James Richardson, Mobile, Ala.; Dawn Stevens, Rockledge, Fla.; Rick Ward, Orangevale, Calif.; 1998, Tom Breece, Scottsdale, Ariz.; Linda Cobbs, El Paso, Texas; Bonni Sue Hickson, Truckee, Calif.; Carol Osborne Reed, Jerome, Idaho; Gene Thompson, New Castle, Del.; 1999, Marilyn Atkinson, Carmel, Ind.; Brent Frueh, Bismarck, N.D.; Bennita Givens, Albany, N.Y.; Edward Hubbs, Omaha, Neb.; Mike Van Zutphen, Mesa, Ariz.; Frederick B. Wells, Minneapolis, Minn.; 2000, Not awarded; 2001, Phil Betancourt, Pueblo, Colo.; L. LaMont Bryant, Chicago, Ill.; Lloyd J. Dillon, New Orleans, La.; Delores B. Jackson, Charleston, S.C.; William J. Kellogg, La Jolla, Calif.; Gwen Ramras, Fairbanks, Alaska; 2002, William Jacobson, Los Gatos, Calif.; Kathy Kim, Hickory, N.C.; Patty Mraz, Apple Valley, Minn.; Harry Shur, Wilmington, Del.; Carol Tolson, Phoenix, Ariz.; Johnny Van, Session Daytona Beach, Fla.; 2003, Jeff Horn, Orlando, Fla.; Anne Krupp, Fostoria, Ohio; Clare Maisel, Knoxville, Tenn.; Simon Menchaca, Houston, Texas; Sue Selke, Lansing, Mich.; Joe White, Gary, Ind.; 2004, Christy Balsiger, El Paso TX Kerry Blum, San Diego CA; Valerie Kreger, Cloverdale CA; Yvette Marshall, Denham Springs LA; Mark Platt, St. Louis, Mo.; Lance Turner, Stockton, Calif.; 2005, Ricardo Fulgencio, Whittier, Calif.; Phyllis Greene, Savannah, Ga.; Jay Massart, Menomonee Falls, Wisc.; Sherri Nordahl, Clearlake, Calif.; Shirley Ruane, Page, Ariz.; Robert Tapia, El Paso, Texas; 2006, Jake Agna, Burlington, Vt.; David Dantzer, Santa Maria, Calif.; Lena Elliott, Grand Junction, Colo.; Samuel Hopkins Jr., Jacksonville, Texas; Mary Moore, Wilmington, Del.; Darrell Thompson, Waco, Texas; 2007, Nancy Horowitz, Pembroke Pines, Fla.; Suzanne Jollensten, Albuquerque, N.M.; Jamie Kaplan, Macon, Ga.; Bob Phelps, Carson City, Nev.

--

USTA Adaptive Tennis Community Service Award
The USTA Tennis Special Populations Community Service Award was established in 2003 to recognize either an individual or a program that has demonstrated excellence, dedication and service related to tennis for special populations or those with disabilities. It was renamed the USTA Adaptive Tennis Community Service Award in 2006. For a program to qualify, it must have been in existence for a minimum of three consecutive years and be either a registered USTA Tennis Special Populations program or affiliated with one. For an individual to qualify, he or she must have worked with such a program for a minimum of three consecutive years.

2003, Eunice Kennedy Shriver, Potomac, Md.; 2004, Janet Lefkowitz, H.E.R.O., Inc., Purchase, N.Y.; 2005, Diana Love, NYJTL Special Education Tennis Program, Woodside, N.Y.; 2006, Professional Tennis Registry, Hilton Head Island, S.C.; 2007, Orthotic and Prosthetic Assistance Fund, Langhorne, Pa.

--

USTA CTA of the Year Award
The USTA CTA of the Year Award was established in 2002 to honor a CTA (Community Tennis Association) for outstanding service rendered in growing and developing the sport of tennis in its community. The award recipient is selected from 17 nominees, one from each of the USTA sections, by a panel of USTA Community Tennis Association Development Committee members. The award is presented each February at the Community Tennis Development Workshop.

2002: Dallas Tennis Association, Addison, Texas; 2003, Pikes Peak Community Tennis Association, Yoder, Colo.; 2004, Atlanta Community Tennis Association, Norcross, Ga.; 2005, Summit Tennis Association, Summit, N.J.; 2006, Montgomery County Tennis Association, Silver Spring, Md.; 2007, Florence Tennis Association, Florence, S.C.

--

USTA NJTL of the Year Award
The USTA Tennis NJTL Chapter of the Year Award is designed to honor an outstanding USTA Tennis NJTL chapter or chapters that have demonstrated continued excellence in recreational tennis. The award recipient or recipients are selected by a panel of USTA Tennis NJTL Committee members and the Community Outreach national staff. The award is presented each February at the Community Tennis Development Workshop.

1978, Indianapolis, Ind.; 1979, Philadelphia, Pa.; 1980, Cleveland, Ohio; 1981, New Hampshire Seacoast; 1982, Birmingham, Ala; 1983, San Francisco, Calif.; 1984, Fargo, N.D.; 1985, Denver, Colo.; 1986, Chicago, Ill.; 1987, West Palm Beach, Fla.; 1988, St. Cloud, Minn.; 1989, Iowa City, IA; 1990, Salt Lake City, Utah; 1991, Brookhaven, Pa.; 1992, El Paso, Texas; 1993, Atlanta, Ga.; 1994, St. Louis, Mo.; 1995, Trenton, N.J.; 1996, Raleigh, N.C.; 1997, Bristol, Tenn.; 1998, NJTL of San Francisco/Oakland, Calif.; 1999, NJTL of New Castle County, Del.; 2000, USA Tennis NJTL, Charleston, S.C.; 2001, Richmond Youth Tennis Center, Richmond, Calif.; 2002, Tenacity, Inc., Boston, Mass.; 2003, Washington Tennis & Education Foundation, Washington, DC.; 2004, Dallas Tennis Association, Dallas, Texas; 2005, Arthur Ashe Youth Tennis & Education, Philadelphia, Pa.; MaliVai Washington Kids Foundation, Jacksonville, Fla.; Milwaukee Tennis & Education Foundation, Menomonee Falls, Wisc.; Dallas Tennis Association, Dallas, Texas; NJTL of Cedar Isle Estates, Apple Valley, Minn.; 2006, Washington Tennis & Education Foundation, Washington, D.C.; Greater Miami Tennis Foundation, Miami, Fla.; Capitol Region Youth Tennis Foundation, Albany, N.Y.; Net Results Junior Tennis, Denver, Colo.; Vamos!, Albuquerque, N.M.; 2007, Rising Stars of Kentucky, Louisville, Ky.; NJTL of Trenton, Inc., Pennington, N.J.; Dallas Tennis Association, Addison, Texas

--

Seniors’ Service Award
A trophy for service to senior tennis is awarded each year to the person the USTA Adult/Senior Competition Committee deems most deserving of the respect and honor of all seniors. It is awarded on the basis of the recipient’s willingness, cooperation and participation, either in play or organizational work for the betterment and furtherance of senior competition. Each year the winner’s name and the year are engraved on the trophy and a replica of the trophy is given to the winner.

1958, W. Dickson Cunningham, Rahway, N.J.; 1959, William L. Nassau, Jr., Paoli, Pa.; 1960, Henry L. Benisch, Brooklyn, N.Y.; 1961, Dr. Irving Bricker, New York, N.Y.; 1962, Monte L. Ganger, Cleveland, Ohio; 1963, Caspar H. Nannes, Washington, D.C.; 1964, Joseph Lipshutz, Philadelphia, Pa.; 1965, Gardnar Mulloy, Miami, Fla.; 1966, J. Clarence Davies, Jr., New York, N.Y.; 1967, C. Alphonso Smith, Alexandria, Va.; 1968, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1969, Robert L. Galloway, La Jolla, Calif.; 1970, E. Jefferson Mendel, Yonkers, N.Y.; 1971, Emery Neale, Seattle, Wash.; 1972, Alvin W. Bunis, Cincinnati, Ohio; 1973, W.E. Hester, Jr., Jackson, Miss.; 1974, Richard C. Sorlien, King of Prussia, Pa.; 1975, Jay Freeman, Little Rock, Alaska; 1976, Henry Crawford, College Park, Ga.; 1977, Not awarded; 1978, L. Roe Campbell, Knoxville, Tenn.; 1979, A.W. “Buck” Archer, Shelby, N.C.; 1980, John Powless, Madison, Wisc.; 1981, Leslie J. Fitz Gibbon, Garden City, N.Y.; 1982, A.L. Zerbe, Santa Barbara, Calif.; 1983, Not awarded; 1984, Jack Blanton, Sr., Houston, Texas; 1985, Not awarded; 1986, Dr. Alfred Mills, Miami Beach, Fla.; 1987, Carol Schneider, Los Angeles, Calif.; 1988, Jack Geisel, Princeton, N.J.; 1989, Not awarded; 1990, Dr. William R. Owen, Houston, Texas; 1991, Mildred Southern, Winston-Salem, N.C.; 1992, Jane Taylor, Memphis, Tenn.; 1993, Marian Baird, Winnetka, Ill.; 1994, Arthur Rondeau, New Bern, N.C.; 1995, Margaret L. Newfield, Surfside, Fla.; 1996, Eleanor Swann, Norcross, Ga.; 1997, Carol Wood, Rockville, Md.; 1998, Nancy Reed, Winter Park, Fla.; 1999, William J. Tully, Fort Lauderdale, Fla.; 2000, Ben T. Ball, Austin, Texas; 2001, Ned Mansfield, Los Altos, Calif.; 2002, Arthur Russo, Sun City Center, Fla.; 2003, Patricia B. Graham, Winter Park, Fla.; 2004, William J. Kellogg, La Jolla, Calif.; Kathleen Checket, Hillsboro Beach, Fla.; 2005, Kathleen Checket, Hillsboro Beach, Fla.; 2006, Eddie Williamson, Camilla, Ga.;

--

Super Senior Service Award
The Super Senior Service Award is given annually to the person who, in the opinion of the Super Senior Tennis Board of Directors, has made a notable contribution to the promotion of tennis for the 55-and-over USTA-recognized age divisions. This contribution can be made by a player, a tennis enthusiast, a tournament director or a non-player who has helped to promote tennis for the “young at heart.”

1975, L. Roe Campbell, Knoxville, Tenn.; 1976, C. Alphonso Smith, Charlottesville, Va.; 1977, Thomas Todd, Seattle, Wash.; 1978, A.L. Zerbe, Santa Barbara, Calif.; 1979, Eldon Roark, Memphis, Tenn.; 1980, Bryan M. (Bitsy) Grant, Jr., Atlanta, Ga.; 1981, Kirk Reid, Madison, Ohio; 1982, David L. Freed, Salt Lake City, Utah; Will Bolton, Seattle, Wash.; 1984, Dr. Leslie H. Jenkins, Knoxville, Tenn.; 1985, W. Ted Swenson, Lakewood, Colo.; 1986, Stanley K. Ford, Gatlinburg, Tenn.; 1987, Don Swenson, Seattle, Wash.; 1988, Jim Rogers, Waban, Mass.; 1989, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1990, John Powless, Madison, Wisc.; 1991, A.W. (Buck) Archer, Shelby, N.C.; 1992, John Powless, Madison, Wisc.; 1993, Joe Cullman, III, New York, N.Y.; 1994, Richard O. (Dick) Covington, Asheville, N.C.; 1995, Robert Loy, Gatlinburg, Tenn.; 1996, Fritz Ball, Shreveport, La.; 1997, Doug Crary, Modesto, Calif.; 1998, Jack Geisel, Princeton, N.J.; 1999, Monte Ganger, West Palm Beach, Fla.; 2000, Eric Pollard, Palm Springs, Calif.; 2001, Herb Hauser, Sarasota, Fla.; 2002, Giichi Suzuke, Osaka, Japan; 2003, Arthur Russo, Sun City Center, Fla.; 2004, Bill Tully, Ft. Lauderdale, Fla.; 2005, Richard DeVoe, Naples, Fla.; 2006, Janet and Niesi Sie, Boynton Beach, Fla.; 2007, William Luri, San Pedro, Calif.

--

Barbara Williams Leadership Award
The Barbara Williams Leadership Award was established in 2004 to honor the late Barbara Williams, a long-time USTA volunteer who gave unselfishly of her time and energy to promote the sport of tennis. This award recognizes a female volunteer who, through her leadership and by her example, has encouraged and inspired others to become volunteers and assume leadership roles at the community, sectional and/or national levels of the United States Tennis Association. The selection of recipients is made by the USTA Awards Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections.

2003, Carol Schneider, Newport Beach, Calif.; 2004, Barbara A. Lawrence, Toledo, Ohio; 2005, Margaret Newfield, Surfside, Fla.; 2006, Barbara L. Smith, Austin, Texas.; 2007, Sharon B. Gault, Greenville, Miss.

--

Brad Parks Award
The Brad Parks Award was established in 2002. It recognizes outstanding contributions to the game of wheelchair tennis and was named after Brad Parks, a pioneer of wheelchair tennis and the first wheelchair tournament champion, who has been instrumental in the development of wheelchair tennis around the world. The award is presented at the USTA Annual Meeting to an individual or group that has provided opportunities to wheelchair players through the development of programs that promote the growth of wheelchair tennis at the sectional or national level. The recipient may be involved through playing, coaching, sponsoring or promoting wheelchair tennis. Each annual recipient’s name will be added to the permanent trophy, which will be housed at the USTA National Tennis Center, and a replica will be given to the recipient.

2002, Randy Snow, Terrell, Texas; 2003, Jim Rackett, Springboro, Ohio; 2004, Bruce Karr, Boynton Beach, Fla.; 2005, Grand Rapids Wheelchair Sports Association, Grand Rapids, Mich.; 2006, Grand Rapids Wheelchair Sports Association, Grand Rapids, Mich.; 2007, Jeanie Peabody, Natchez, Miss.

--

John T. McGovern Award
In 1949, John T. (Terry) McGovern presented a beautiful, gold-plated trophy for an annual award to that umpire or linesman who contributed most to the cause of tennis officiating during the previous year. In addition to the trophy, McGovern contributed gold-plated medals to be given annually for the permanent possession of the award recipient. McGovern was a well-known leader in amateur sports. He was legal advisor to the United States Olympic Committee for many years, a former president of the Cornell University Alumni Association and president of the Sandlot Baseball Association. Almost from the inception of the USTA Umpire Association, he was a devoted tennis linesman. The McGovern Committee selects the winner of the John T. McGovern Award. The committee consists of all previous recipients of the award.

1949, Donald M. Dickson, Bronxville, N.Y.; 1950; Craufurd Kent, Hollywood, Calif.; 1951, Harold A. Lebair, New York, N.Y.; 1952, David S. Niles, West Newton, Mass.; 1953, Louis W. Shaw, Bayonne, N.J.; 1954, Frank J. Tybeskey, Philadelphia, Pa.; 1955, Hubert J. Quinn, San Francisco, Calif.; 1956, H. LeVan Richards, Falls Church, Va.; 1957, Winslow “Mike” Blanchard, Scottsdale, Ariz.; 1958, Edward Mellor, Philadelphia, Pa.; 1959, Harold E. Ammerman, Orange, N.J.; 1960, J. Clarence Davies, Jr., New York, N.Y.; 1961, Herbert J. Lewis, Miami Shores, Fla.; 1962, Frank Dowling, Indianapolis, Ind.; 1963, John G. Kroel, Clifton, N.J.; 1964, William Macassin, Pompano Beach, Fla.; 1965, Ernest J. Oberlaender, Jr., New York, N.Y.; 1966, John B. Stahr, Larchmont, N.Y.; 1967, S.R. Bumann, Dallas, Texas; 1968, John B. Coman, Beverly, Hills, Calif.; 1969, Frank Hammond, New York, N.Y.; 1970, E. Brooks Keffer, Wayne, Pa.; 1971, Titus Sparrow, Boston, Mass.; 1972, Col. Richmond Skinner, Wilmington, Del.; 1973, Sydow Nieman, Pasadena, Calif.; 1974, Douglas B. Stewart, Milford, N.J.; 1975, Florence Blanchard, Phoenix, Ariz.; 1976, Sam Cox, Philadelphia, Pa.; 1977, Bill Ackerman, Trenton, N.J.; 1978, Harry Maiden, South Pasadena, Calif.; 1979, J. Roy Dance, Memphis, Tenn.; 1980, John H. Sternbach, Denver, Colo.; 1981, William S. Bigelow, Maplewood, N.J.; 1982, George Duganne, Miami, Fla.; 1983, Anita Shukow, Roslyn Heights, N.Y.; 1984, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1985, Dr. Charles F. Beck, Fort Lauderdale, Fla.; 1986, Norris Bond, Wellesley, Mass.; 1987, Joseph Beerman, Bayside, N.Y.; 1988, Judy Popkin, New York, N.Y.; 1989, Jay Snyder, Hummelstown, Pa.; 1990, Zeno Pfau, Richardson, Texas; 1991, Richard Kaufman, Ponte Vedra Beach, Fla.; 1992, Peter Kasavage, San Ramon, Calif.; 1993, Fran McDowell, Mt. Vernon, Wash.; 1994, Joan Vormbaum, San Jose, Calif.; 1995, Phyllis “Woodie” Sublett-Walker, Newburgh, Ind.; 1996, Al Penelton, East St. Louis, Ill.; 1997, Steve Ullrich, Tampa, Fla.; 1998, Bill Barber, Brewster, Mass.; 1999, Bob Cranor, Los Angeles, Calif.; 2000, John Bramlett, San Bernandino, Calif.; 2001, Jim Zimmerman, Bartonville, Texas; 2002, John Wong, San Francisco, Calif.; 2003, Joan Bunny Williams, Bluffton, S.C.; 2004, Jerry Moore, Roswell, Ga.; 2005, Norman Chryst, Scottsdale, Ariz.; 2006, Shirley Damiano, Syracuse, N.Y.; 2007, Missy Malool, Bluffton, S.C.

--

Jr. McGovern Award
With qualifying conditions similar to the John T. McGovern Award, the Jr. McGovern Award recognizes service and excellence by younger tennis officials. The award winner is presented with a perpetual trophy and receives a silver-plated medal for his or her permanent possession. The McGovern Committee selects the winner of the Jr. McGovern Award. The committee consists of all previous recipients of the John T. McGovern Award.

1948, Ailie Tesloff, Texas; 1949, Frank Hammond, New York, N.Y.; 1950, Andrew Dennon, Long Island, N.Y.; 1951-55, Not awarded; 1956, Jeffrey Cox, Bryn Mawr, Pa.; 1957, Betty Brown, Scarsdale, N.Y.; 1958, R. Michael Dunne, Greenwich, Conn.; 1959, Helen S. Coman, Scarsdale, N.Y.; 1960, Not awarded; 1961, Tom Konchalski, Elmhurst, N.Y.; 1962, Not awarded; 1963, John B. Coman, Jr., Ojai, Calif.; 1964, Jane Dally, South Orange, N.J.; 1965-72, Not awarded; 1973, John J. Halonka, Jr., Hallandale, Fla.; 1974-81, Not awarded; 1982, Scott Jason Svonkin, Monterey Park, Calif.; 1983, Jerold Reagan Lipp, Dallas, Texas; 1984, Dave Radoccia, Reading, Mass.; 1985-89, Not awarded; 1990, Rocky Hardy, Greenbrier, Ark.; 1991, Not awarded; 1992, Joe Maxberry, Jacksonville, Fla.; 1993, Cecil Hollins, Ozone Park, N.Y.; 1994, Dan Oppenheim, Columbia, Md.; 1995-97, Not awarded; 1998, Jake Garner, Tallahasee, Fla.; 1999, Not awarded; 2000, Chris Wilson, South Deerfield, Mass.; 2001-03, Not awarded; 2004, Tom Skeen, Bountiful, Utah; 2006, Not awarded; 2007, Sally Paulus, Midland, Mich.

--

Jack Stahr Award
The Jack Stahr Award is presented annually to an umpire, age 21 or over, who in one of his or her first three years at the US Open, is recognized for hard work, professionalism, technical ability and cooperative attitude. It recognizes his/her outstanding work primarily as a line umpire.

1984, Jerry Moore, Roswell, Ga.; 1985, Greg Moorhead, Mesa, Ariz.; 1986, Ray Delcastillo, San Antonio, Texas; 1987, Dana Loconto, Gadsden, Ala.; 1988, Kristine Coryell, Flossmoor, Ill.; 1989, Julie Watterson, Englewood, Colo.; 1990, John Bramlett, San Bernadino, Calif.; 1991, Beth Wallingford, Indianapolis, Ind.; 1992, Cathi Duncan, Newburgh, Ind.; 1993, Clark Mayer, Hagerstown, Md.; 1994, Carole Cox, Brentwood, Tenn.; 1995, Debra “Vigi” Dreher, Boca Raton, Fla.; 1996, Revathy Solomon, Gretna, La.; 1997, Jay French, West Palm Beach, Fla.; 1998, Ken Clarke, Redondo Beach, Calif.; 1999, Ann Gilley, Fort Worth, Texas; 2000, Tracy Crossland, Chicago, Ill.; 2001, Satuski Prokop, Bellevue, Wash.; 2002, Kevin M. Calhoun, Lexington, Ky.; 2003, Donovan Kent, Buffalo, N.Y.; 2004, Francess Mudge-Lisk, Prairie Village, Kan.; 2005, Rob Roy, Los Angeles, Calif.; 2006, Justin T. Willis, Greensboro, N.C.; 2007, Jamey Davis, Mobile, Ala.

--

Nicholas E. Powel Award
Given each year to a sectional chair or line umpire, the Nicholas E. Powel Award recognizes the importance of officiating at the local level.

1990, Lillian Donley, Scottsdale, Ariz.; 1991, Margery S. Marshall, Sacramento, Calif.; 1992, Margaret Colchin, Knoxville, Tenn.; 1993, Eugene Heller, Sioux Falls, S.D.; 1994, Lucille Frank, Denver, Colo.; 1995, Claude Pickering, Lancaster, Calif.; 1996, Arcadio Garza, San Antonio, Texas; 1997, Charles Mignon, Lincoln, Neb.; 1998, Nan Burnam, Abilene, Texas; 1999, Berry Campagna, Greensburg, Pa.; 2000, Mickey Harper, Midfield, Ala.; 2001, Jim Cummings, Baltimore, Md.; 2002, Allan J. Smith, Dunwoody, Ga.; 2003, Sally Utiger, Weston, Mass.; 2004, Clarence Corbin, Gulf Breeze, Fla.; 2005, Dennis Bennett, Boise, Idaho; 2006, Patricia A. Friz, Wilmington, Del.; 2007, David DeGraft, Lutherville, Md.

--

Bill Talbert Junior Sportsmanship Awards
The Bill Talbert Junior Sportsmanship Awards are presented each year by the Board of Directors of the International Tennis Hall of Fame. Four recipients are selected by the USTA Awards Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections.

1988, Carrie Bentzel (Middle States); Marine Le Ray (Mid-Atlantic); Chris Sappington (Mid-Atlantic); Joey Gonzalez (Missouri Valley); 1989, Julie Exum (Southern Region); Rhonda Fox (Pacific Region); Meredith Geiger (Central Region); Laura Graham (North Atlantic Region); 1990, Elizabeth Barker (North Atlantic Region); Cary Lothringer (Pacific Region); Blair Strassner (Central Region); Stephen Sullivan (Southern Region); 1991, Preety Sorathia (North Atlantic Region); Paul C. Layman (Southern Region); David Joerger (Central Region); Jamie Nance (Pacific Region); 1992, Cristina Caparis (Pacific Region); Holyn Harkins (Central Region); Chris Pressley (Southern Region); Frederick Taino (North Atlantic Region); 1993, Erin Gowen (Pacific Region); Rafael Jordan (Southern Region); Anne Miller (Central Region); Lauren Nikolaus (North Atlantic Region); 1994, Jack Brasington III (FL); Derek Myers (IN); Jakub Pietrowski (CA); Helen Wang (MN); 1995, Rebecca Dirksen (CA); Lindsay Nielsen (MN); Lilia Osterloh (OH); Ramsey Smith (SC); 1996, Brandon Hawk (TX ); Andres Pedroso (FL); Megan Russell (KS); Lindsay Sullivan (PA); 1997, Janet Bergman (SC); Julie Lynn Hladik (AZ); Maren Haus (NJ); Whitney Laiho (RI); 1998: Jake Cram, Littleton, Colo.; Rick Phillipp, Fort Wayne, Ind.; David Martin, Tulsa, Okla.; Rebecca Reynolds, El Paso, Texas; 1999, Melissa Esmero, Huntington Beach, Calif.; Lori Grey, Seminole, Fla.; Vincent Ng, Broadview Heights, Ohio; Jason Ontog, Chattanooga, Tenn.; 2000, Courtney Bergman, Boca Raton, Fla.; Johnny Lu, Louisville, Ky.; Seth McKinley, San Antonio, Texas; Christine Nolan, Glenview, Ill.; 2001, Ryler DeHeart, Tampa, Fla.; Michael Kantar, Minneapolis, Minn.; Rajeev Ram, Carmel, Ind.; Christy Roth, Denver, Colo.; 2002, Tyler W. Browne, Walnut Creek, Calif.; Francis Whitney Deason, Houston, Texas; Jennifer (J.J.) Larson, Orchard Park, N.Y.; Caitlin Loprinzi, Rochester, Minn.; 2003, Audra Cohen, Plantation, Fla.; Ashlee Davis, Anderson, Ind.; Lauren Lui, Houston, Texas; Sutton Shackelford, Salt Lake City, Utah; 2004: Ashwin Kumar, Round Rock, Texas; Elizabeth Lumpkin, Naperville, Ill.; Taylor Matsumoto, Monterey, Calif.; Sierra Poske, Ponte Vedra Beach, Fla.; 2005, Spencer Mendoza, Vancouver, Wash.; Davey Sandgren, Gallatin, Tenn.; Spencer Vegosen, Chicago, Ill.; Ashley Weinhold, Austin, Texas; 2006, Houston Barrick, Brentwood, Tenn.; Sam Querrey, Thousand Oaks, Calif.; Ashley Turpin, New Braunfels, Texas; Kacie Wagner, Gilbert, Ariz.; 2007, Alexa N. Glatch, Newport Beach, Calif.; Evan M. King, Chicago, Ill.; Alison M. Riske, McMurray, Pa.; Michael T. Sicora, Buffalo, Minn.

--

USTA Girls’ 18 National Championship Sportsmanship Award
The USTA Girls’ 18 National Championship Sportsmanship Award is presented each year at the USTA Girls’ 18 National Championships to the girl who, in the opinion of the committee of judges, exemplifies outstanding sportsmanship, conduct and character.

1982, Linda Gates, Hillsborough, Calif.; 1983, Linda Oechsle, Sudbury, Mass.; 1984, Kay Tittle, Irving, Texas; 1985, Lynn Nabors, Cincinnati, Ohio; 1986, Gina Goblirsch, Bakersfield, Calif.; 1987, Sandra Birch, Huntington Bay, N.Y.; 1988, Lisa Albano, Peabody, Mass.; 1989, Kim Kessaris, Hendersonville, N.C.; 1990, Joint Award: Erika de Lone, Lincoln, Mass.; Natasha Pospich, Woodland Hills, Calif.; 1991, Beth Berris, Lodi, Calif.; 1992, Wendy Sacks, Memphis, Tenn.; 1993, Julie Scott, Austin, Texas; 1994, Dawn Buth, Wichita, Kan.; 1995, Elizabeth Schmidt, Austin, Texas; 1996, Aubrie Rippner, Chico, Calif.; 1997, Whitney Laiho, Middletown, R.I.; 1998, Sara Walker, El Paso, Texas; 1999, Abigail Spears, Valley Center, Calif.; 2000, Tanner Cochran, Dublin, Ga.; 2001, Alexis Prousis, Lake Forest, Ill.; 2002, Megan Moulton-Levy, Monroe, Mich.; 2003, Catrina and Christian Thompson, Las Vegas, Nev.; 2003, Catrina and Christian Thompson, Las Vegas, Nev.; 2004, Vania King, Long Beach, Calif.; Link Leskowsky, Macon, Ga.; 2005, Link Leskosky, Macon, Ga.; 2006, Sanaz Marand, Katy, Texas; 2007, Alison Riske, McMurray, Pa.

--

Dr. Allen B. Stowe Sportsmanship Award
In 1957, shortly after the death of Dr. Allen B. Stowe, longtime director of the National Junior and Boys’ Tennis Championships, a group of Kalamazoo, Mich., tennis enthusiasts sought to establish a fitting and lasting memorial to the former Kalamazoo College professor and tennis coach. The group contributed a sum of money for a trophy to be presented annually to the Junior Boys’ 18 player who, in the opinion of the National Junior and Boys’ Championships Committee, best combines the qualities of outstanding sportsmanship and outstanding tennis ability. The name and hometown of the recipient are inscribed on the trophy.

1958, Paul Palmer, Phoenix AZ; 1959, Bill Lenoir, Phoenix, Ariz.; 1960, Charles Pasarell, Santurce, PR; 1961, Davis Reed, Glendale, Calif.; 1962, Jim Beste, Baton Rouge, La.; 1963, George Seewagen, Bayside, N.Y.; 1964, Armistead Neely, Tampa, Fla.; 1965, Roy Barth, San Diego, Calif.; Brian Cheney, Santa Monica, Calif.; 1966, Mac Claflin, Coral Gables, Fla.; 1967, Bill Colson, Coral Gables, Fla.; 1968, Charles Owens, Tuscaloosa, Fla.; 1969, Danny Birchmoor, Athens, Ga.; 1970, Brian Gottfried, Ft. Lauderdale, Fla.; 1971, Compton Russell, Kingston, Jamaica; 1972, Fred DeJesus, Santurce, PR; 1973, Bruce Nichols, Phoenix, Ariz.; 1974, Earl Prince, Los Angeles, Calif.; 1975, Ben McKown, Lakeland, Fla.; 1976, Walter Redondo, National City, Calif.; 1977, Robert Van’t Hof, Downey, Calif.; 1978, Brent Crymes, Savannah, Ga.; 1979, Billy Nealon, Rochester, N.Y.; 1980, Mark Mees, Zanesville, Ohio; 1981, Antony Emerson, Newport Beach, Calif.; 1982, Pat Connor, Bartlesville, Okla.; 1983, Steve DeVries, Suisun, Calif.; 1984, Richey Reneberg, Houston, Texas; 1985, Kent Kinnear, Aurora, Ill.; 1986, Steven Enochs, Greensboro, N.C.; 1987, Pat Han, Woodstock, Ill.; 1988, Alex O’Brien, Amarillo, Texas; 1989, Jonathan Stark, Medford, Ore.; 1990, Chris Cocotos, West Palm Beach, Fla.; 1991, Chris Pressley, Miami, Fla.; 1992, David Caldwell, Richmond, Va.; 1993, Eric Taino, Jersey City, N.J.; 1994, Jack Brasington III, Miami, Fla.; 1995, Tripp Phillips, Charlotte, N.C.; 1996, Alex Kim, Potomac, Md.; 1997, Brian Vahaly, Atlanta, Ga.; 1998, Andrew Park, San Marino, Calif.; 1999, Yorke Allen, McLean, Va.; 2000, Brent D’Amico, Aurora, Colo.; 2001, Rajeev Ram, Carmel, Ind.; 2002, Jonathan Stokke, Durham, N.C.; 2003, Jamil Al-Agba, Tarzana, Calif.; 2004, Kaes Van’t Hof, Newport Beach, Calif.; 2005, Brett Helgeson, Overland Park, Kan.; 2006, Cory Parr, Jericho, N.Y.; 2007, Houston Barrick, Brentwood, Tenn.

--

Bobby Kaplan Sportsmanship Award
Presented annually at the USTA Boys’ 16 National Championships, the Bobby Kaplan Sportsmanship Award is awarded to that boy who best combines sportsmanship and outstanding tennis ability. The award was first presented by the Eastern Tennis Association in 1978 shortly after the death of Mr. Kaplan, a prominent teaching professional on Long Island who devoted his career to junior tennis.

1978, Howard Sands, Los Angeles, Calif.; 1979, Danny Weiss, Northbrook, Ill.; 1980, Tim Siegel, Kenner, La.; 1981, Rick Leach, Laguna Beach, Calif.; 1982, Richey Reneberg, Houston, Texas; 1983, Buff Farrow, Wichita, Kan.; 1984, Jim Childs, Atlanta, Ga.; 1985, Al Parker, Claxton, Ga.; 1986, Craig Kennedy, Goshen, N.Y.; 1987, Fritz Bissell, Dubuque, IA; 1988, Chris Cocotos, West Palm Beach, Fla.; 1989, Chris Pressley, Miami, Fla.; 1990, Jeff Salzenstein, Englewood, Colo.; 1991, Eric Taino, Jersey City, N.J.; 1992, Paul Goldstein, Rockville, Md.; 1993, Rafael Jordan, Rio Piedras, PR; 1994, Nick Crowell, Amarillo, Texas; 1995, Brandon Hawk, Clyde, Texas; 1996, Andrew Park, San Marino, Calif.; 1997, Michael Duquette, Virginia Beach, Va.; 1998, Cory Ross, Littleton, Colo.; 1999, Rajeev Ram, Carmel, Ind.; 2000, Jonathan Stokke, Chapel Hill, N.C.; 2001, Joseph Atas, Baltimore, Md.; 2002, Brandon Wai, San Diego, Calif.; 2003, Marcus Fugate, Fairport, N.Y.; 2004, Spencer Vegosen, Chicago, Ill.; 2005, J. Houston Barrick, Brentwood, Tenn.; 2006, Isamu Tachibana, Austin, Texas; 2007, Sekou Coker Bangoura, Bradenton, Fla.

--

Maureen Connolly Brinker Outstanding Junior Girl Award
The Maureen Connolly Brinker Outstanding Junior Girl Award was approved in February 1969 at the USTA Annual Meeting. The award, created by the Maureen Connolly Brinker Tennis Foundation Inc., is presented each year at the USTA National Girls’ 18 Championships in San Jose, California, at the Almaden Valley Athletic Club.
The award and the foundation were the dream of the late Maureen Connolly Brinker. This award is presented each year to the girl player considered by the committee to have had the most outstanding full-season performance. She must be exceptional in ability, sportsmanship and competitive spirit. The silver bowl, which is kept at the Almaden Valley Athletic Club, is inscribed with the name of each year’s winner. The recipient of the award receives a small engraved silver tray.

1969, Elize Pande, Palo Alto, Calif.; 1970, Sharon Walsh, San Rafael, Calif.; 1971, Chris Evert, Ft. Lauderdale, Fla.; 1972, Marita Redondo, National City, Calif.; 1973, Betsy Nagelsen, St. Petersburg, Fla.; 1974, Kathy May, Beverly Hills, Calif.; 1975, Beth Norton, Fairfield, Conn.; 1976, Lynn Epstein, Miami, Fla.; 1977, Anne Smith, Dallas, Texas; 1978, Tracy Austin, Rolling Hills, Calif.; 1979, Mary Lou Piatek, Whiting, Ind.; 1980, Susan Mascarin, Grosse Pointe Shores, Mich.; 1981, Andrea Leand, Brooklandville, Md.; 1982, Gretchen Rush, Pittsburgh, Pa.; 1983, Caroline Kuhlman, Ft. Mitchell, Ky.; 1984, Melissa Gurney, Palos Verdes Peninsula, Calif.; 1985, Stephanie Rehe, Highland, Calif.; 1986, Nicole Arendt, Princeton, N.J.; , and Tami Whitlinger, Neenah, Wisc.; 1987, Ann Grossman, Grove City, Ohio; 1988, Meredith McGrath, Midland, Mich.; 1989, Lisa Raymond, Wayne, Pa.; 1990, Lisa Raymond, Philadelphia, Pa.; 1991, Lindsay Davenport, Palos Verdes, Calif.; 1992, Julie Steven, Wichita, Kan.; 1993, Julie Scott, Austin, Texas; 1994, Meilen Tu, Northridge, Calif.; 1995, Aubrie Rippner, Chico, Calif.; 1996, Lilia Osterloh, Canal Winchester, Ohio; 1997, Jacqueline Trail, Paducah, Ky.; 1998, Laura Granville, Chicago, Ill.; 1999, Laura Granville, Chicago, Ill.; 2000, Kristen Schlukebir, Kalamazoo, Mich.; 2001, Amber Liu, La Mesa, Calif.; 2002, Alexandra Podkolzina, Concord, Calif.; 2003, Theresa Logar, Rochester Hills, Mich.; 2004, Jessica Kirkland, Dayton, Ohio; 2005, Mary Gambale, Billerica, Mass.; 2006, Lauren Albanese, Coral Springs, Fla.; 2007, Ashley Weinhold, Austin, Texas

--

Gold Slam Award
Established in 2002, the Gold Slam Award recognizes adult and senior competitive players who have won all of the national championships played in the same division throughout the year. All such players are automatically selected for the award, which is presented at the USTA Semiannual Meeting.

2002: Men’s 80 Singles–Bob Sherman, Santa Barbara, Calif.; Men’s 45 Doubles–Wesley Cash, Chattanooga, Tenn.; Women’s 75 Singles–Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 75 Doubles–June Dickey, Kingwood, Texas; Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 80 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Jean Harris, Carmel, Calif.; 2003, Men’s 30 Singles–Andy Lake, Davie, Fla.; Men’s 60 Doubles–James Parker, Houston, Texas; Ken Robinson, San Carlos, Calif.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 80 Singles–Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Jean Harris, Carmel, Calif.; Women’s 75 Doubles–June Dickey, Kingwood, Texas; Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 70 Doubles–Mary Boswell, Damascus, Md.; 2004, Men’s 45 Singles–Vallis Wilder, Fort Worth, Texas; Men’s 70 Doubles–Richard Doss, Rancho Mirage, Calif.; Women’s 65 Singles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 75 Singles–Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Women’s 80 Singles–Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 65 Doubles–Katie Koontz, Denver, Colo.; Norma Veal, Palm Desert, Calif.; Women’s 75 Doubles–Louise Owen, Louisville, Ky.; Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2005, Men’s 70 Singles– Gordon L. Davis, Encino, Calif.; Men’s 45 Doubles– Mike Fedderly, Palm Desert, Calif.; Men’s 70 Doubles–Leonard Lindborg, Laguna Beach, Calif.; James H. Nelson, Palm Desert, Calif.; Women’s 70 Singles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 80 Singles– Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 70 Doubles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2006, Men’s 45 Doubles: Vallis F. Wilder, Fort Worth, Texas; Mike Fedderly, Palm Desert, Calif.; Men’s 70 Doubles–Robert L. Duesler, Newport Beach, Calif.; James H. Nelson, Palm Desert, Calif.; Women’s 35 Doubles–Julie E. Cass, Austin, Texas; Michelle King, Austin, Texas; Women’s 55 Doubles–Kathleen Bennett, Rancho Mirage, Calif.; Women’s 65 Doubles–Suella H. Steel, La Jolla, Calif.; Charleen Hillebrand, San Pedro, Calif.; Women’s 70 Singles–Dorothy H. Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 70 Doubles–Dorothy H. Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dodo B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2007, Women’s 30 SinglesPatricia Zerdan, Farmers Branch, Texas; Women’s 50 DoublesSusan Wright, Grand Junction Colo.; Women’s 65 DoublesCharleen Hillebrand San Pedro, Calif.; Suella Steel, La Jolla, Calif.; Women’s 75 SinglesMary Boswell, Damascus, Md.; Women’s 75 DoublesMary Boswell, Damascus, Md.; Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Men’s 45 DoublesMike Fedderly Palm Desert, Calif.; Val Wilder, Ft. Worth, Texas; Men’s 90 SinglesAlex Swetka, Mountain View, Calif.

--

Member Organization of the Year Award
The Member Organization of the Year Award was instituted in 1981 to recognize the services rendered to the USTA by its member organizations. Selection is made on the basis of service to the tennis community, service to the organization’s members and service to the game of tennis. The program is decided on a two-tiered basis: 1) Each section selects its Member Organization of the Year. The selected organization shall receive an appropriate award emblematic of its selection. Once selected, that organization shall not be eligible for the sectional award for the following seven years. 2) Each section may nominate a candidate for the National Member Organization of the Year Award. Said nominee may be the sectional winner of that year or may be another organization of the section’s choice. A section may submit any candidate for as many years as it wishes. The National Member Organization of the Year Award winner is announced at the USTA Annual Meeting.

1981, Salt Lake Tennis Club, Salt Lake City, Utah; 1982, Los Angeles Tennis Club, Los Angeles, Calif.; 1983, Port Washington Tennis Academy, Port Washington, N.Y.; 1984, Peninsula Tennis Club, Burlingame, Calif.; 1985, Laurel Hill Swim and Tennis Club, Toledo, Ohio; 1986, Fremont Tennis Association, Fremont, Neb.; 1987, Boise Racquet Club, Boise, Idaho; 1988, Virginia Beach Tennis & Country Club, Virginia Beach, Va.; 1989, Almaden Valley Athletic Club, San Jose, Calif.; 1990, Seattle Tennis Club, Seattle, Wash.; 1991, Court One Athletic Club, Okemos, Mich.; 1992, Woods Tennis Center, Lincoln, Neb.; 1993, Richmond Tennis Patrons Association, Richmond, Va.; 1994; Northwest Racquet, Swim and Health Club, St. Louis Park, Mass.; 1995, Robinswood Tennis Center, Bellevue, Wash.; 1996, Courtside Tennis Club, Los Gatos, Calif.; 1997, Frank Veltri Tennis Center, Plantation, Fla.; 1998, Tyson Family Tennis Center, Knoxville, Tenn.; 1999, Harbor Bay Club, Alameda, Calif.; 2000, Washington Tennis & Education Foundation, Washington, D.C.; 2001, Homewood-Flossmoor Racquet & Fitness Club, Homewood, Ill.; 2002, Columbus Regional Tennis Association, Columbus, Ga.; 2003, Brookhaven Racquet Club, Dallas, Texas; 2004, BallenIsles Country Club, Palm Beach Gardens, Fla.; 2005, Amy Yee Tennis Center, Seattle, Wash.; 2006, Pikes Peak Community Tennis Association, Colorado Springs, Colo.

--

Tennis Facility Award
The Tennis Facility Awards Program honors outstanding tennis facilities and encourages excellence in future construction and/or renovation. Facilities must be under the jurisdiction of: (1) a parks and recreation department, (2) an educational institution or (3) an industrial complex. All facilities are judged in one of four categories, depending upon the number of courts and spectators accommodated.

1981, Biltmore Tennis Center, Coral Gables, Fla.; Davie Tennis Stadium, Oakland, Calif.; Gates Tennis Center, Denver, Colo.; Highland Racquet Club, Birmingham, Ala.; High Point Park Tennis Center, Plano, Texas; Indianapolis Sports Center, Indianapolis, Ind.; Industrial Hills, City of Industry, Calif.; John R. McFarlin Tennis Center, San Antonio, Texas; Mercer County Tennis Center, West Windsor, N.J.; 1982, Back Creek Park, Yorktown, Va.; Grand Vue Park Tennis Center, Moundsville, W.Va.; H.E. Butt Municipal Tennis Center, Corpus Christi, Texas; Indian School Park, Scottsdale, Ariz.; Kicking Bird Tennis Center, Edmond, Okla.; Pompano Beach Tennis Center, Pompano Beach, Fla.; Rebsamen Tennis Center, Little Rock, Alaska; Ruth Burleigh Tennis Center, Jeanerette, La.; Veterans Park Tennis Complex, Hamilton Square, N.J.; 1983, Lake Park Tennis Club, Lake Park, Fla.; Memorial Island Tennis Complex, Vero Beach, Fla.; 1984, Central Park of San Juan, Hato Rey, PR; Gillenwaters Tennis and Park Complex, Springfield, Mo.; I.G. Levy Park Tennis Center, Pascagoula, Miss.; McCollum Park, Downers Grove, Ill.; Memorial Park Tennis Center, Colorado Springs, Colo.; Nielsen Tennis Stadium, Madison, Wisc.; Oklahoma City Tennis Center, Oklahoma City, Okla.; South Fulton Tennis Center, College Park, Ga.; 1985, Los Angeles Tennis Center, Los Angeles, Calif.; Midland Community Tennis Center, Midland, Mich.; Mt. Lebanon Tennis Center, Mt. Lebanon, Pa.; Oak Brook Park District Racquet Club, Oak Brook, Ill.; Old Reid Park Tennis Complex, Springfield, Ohio; Phoenix Tennis Center, Phoenix, Ariz.; Sanlando Park, Altamonte Springs, Fla.; Southern Hill Tennis Center, Shreveport, La.; Tyson Park, Knoxville, Tenn.; 1986, Augusta-Newman Tennis Center, Augusta, Ga.; Michigan State University Tennis Facility, East Lansing, Mich.; Lubbock Municipal Tennis Center, Lubbock, Texas; University of Texas (at Arlington) Tennis Center, Arlington, Texas; Boynton Beach Racquet Center, Boynton Beach, Fla.; Club de Tenis de Isla Verde, Isla Verde, PR, 1987, Ho Ho Kam Tennis Center, Mesa, Ariz.; LaFortune Tennis Center, Tulsa, Okla.; Seattle Tennis Center, Seattle, Wash.; Bay Trees Community Park Tennis Complex, Castro Valley, Calif.; Glenview Tennis Club, Glenview, Ill.; Moranda Park, Port Hueneme, Calif.; Oxnard Tennis Center, Oxnard, Calif.; 1988, Eck Tennis Pavilion, Notre Dame, Ind.; Homewood-Flossmoor Racquet and Fitness Club, Homewood, Ill.; Marjorie Park Tennis Facility, Tampa, Fla.; Summers Tennis Center, Tyler, Texas; Mary Potishman Lard Tennis Center, Ft. Worth, Texas; North Fulton Tennis Center, Atlanta, Ga.; Patch Reef Park, Boca Raton, Fla.; Penick-Allison Tennis Center, Austin, Texas; Kiwanis Park Recreation Center, Tempe, Ariz.; Jack Nicklaus Sports Center, Kings Island, Ohio; 1989, Desoto Tennis Complex, Satellite Beach, Fla.; Lloyd Nordstrom Tennis Center, Seattle, Wash.; Scottsdale Ranch Park, Scottsdale, Ariz.; Greenburgh Town Park, Ardsley, N.Y.; Jekyll Island Tennis Center, Jekyll Island, Ga.; Tualatin Hills Park and Recreation District Tennis Center, Beaverton, Ore.; The City of Tampa Tennis Complex at Hillsborough Community College, Tampa, Fla.; John Drew Smith Tennis Center, Macon, Ga.; Morley Field Tennis Complex, San Diego, Calif.; Ralph Wulz Riverside Tennis Center, Wichita, Kan.; 1990, Bertram B. Leopold Recreation Center, Altoona, Pa.; George S. Eccles Tennis Center, Salt Lake City, Utah; Fort Walton Beach Municipal Tennis Center, Fort Walton Beach, Fla.; Cuesta Park Tennis Center, Mountain View, Calif.; Jimmy Powell Tennis Center, Elon College, N.C.; Stanford Tennis Stadium, Stanford, Calif.; William H.G. FitzGerald Tennis Stadium, D.C; 1991, Courts Plus, Elmhurst, Ill.; Dana Hills Tennis Center, Dana Point, Calif.; Heritage Tennis Club, Arlington Heights, Ill.; Torrimar Tennis Club, San Juan, PR; The Ashland Tennis Center, Ashland, Ky.; Cambier Park Tennis Facility, Naples, Fla.; Forest View Racquet Club, Arlington Heights, Ill.; Sunnyvale Municipal Tennis Center, Sunnyvale, Calif.; University of West Florida Tennis Complex, Pensacola, Fla.; 1992, Centennial Tennis, Wilmette, Ill.; Incline Village Tennis Complex, Incline Village, Nev.; Memorial Park Tennis Center, Boca Raton, Fla.; Simpson Tennis Complex, Alton, Ill.; The University of Illinois’ Atkins Tennis Center, Champaign, Ill.; Burns Park Tennis Center, North Little Rock, Alaska; La Cienega Park Tennis Center, Beverley Hills, Calif.; Mountain View Tennis Center, Phoenix, Ariz.; Paseo Racquet Center, Glendale, Ariz.; Tim Korth Tennis Courts at St. Mary’s College, Moraga, Calif.; The Connecticut Tennis Center at Yale University, New Haven, Conn.; 1993, Randolph Tennis Center, Tucson, Ariz.; Rome Floyd Tennis Center, Rome, Ga.; South Austin Tennis Center, Austin, Texas; Delray Beach Tennis Center, Delray Beach, Fla.; 1994, Ala Moana Tennis Club, Honolulu, Hawaii; Robinswood Tennis Center, Bellevue, Wash.; David ParkTennis Center, Hollywood, Fla.; Scott Speicher Tennis Center, Tallahassee, Fla.; Tennis Center at Crandon Park, Key Biscayne, Fla.; 1995, Club de Tenis de Ilsa Verde, Ilsa Verde, PR; Torrimar Tennis Club, San Juan, PR; Tennis Center of Coral Springs, Coral Springs, Fla.; Kiwanis Recreation Tennis Center, Tempe, Ariz.; Fremont Tennis Center, Fremont, Calif.; Bass-Rudd Tennis Center, University of Louisville, Louisville, Ky.; McCormack-Nagelsen Tennis Center, College of William and Mary, Williamsburg, Va.; Heflin Tennis Center, Ouachita Baptist University, Arkadelphia, Alaska; 1996, Payne Park Tennis Center, Sarasota, Fla.; McMurry Tennis Complex, Sulfur, La.; Monterey Tennis Center, Monterey, Calif.; L.B. Houston Tennis Center, Dallas, Texas; Augusta-Newman Tennis Center, Augusta, Ga.; Cooper Creek Tennis Center, Columbus, Ga.; Mercer County Tennis Center, Trenton, N.J.; Mt. Lebanon Tennis Center, Mt. Lebanon, Pa.; Neilson-Screen Tennis Stadium, Hampton University, Hampton, Va.; 1997, Pelican Bay Community Tennis Center, Naples, Fla.; Treasure Island Golf, Tennis and Recreation Center, Treasure Island, Fla.; Burlington Tennis Center, Burlington, N.C.; Charleston Tennis Center, Charleston, S.C.; Indian School Park, Scottsdale, Ariz.; Lagoon Park Tennis Center, Montgomery, Ala.; Midland Community Tennis Center, Midland, Mich.; Peachtree City Tennis Center, Atlanta, Ga.; Van der Meer Shipyard Racquet Club, Hilton Head Island, S.C.; Duchossois Tennis Center, Washington & Lee University, Lexington, Va.; Snyder Tennis Center, University of Virginia, Charlottesville, Va.; International Tennis Center at Stone Mountain Park, Stone Mountain, Ga.; 1998, University of Redlands Tennis Facility, Redlands, Calif.; Sunrise Tennis Center, Sunrise, Fla.; USTA National Tennis Center, Flushing Meadows, N.Y.; Burgess-Rushing Tennis Center, Lubbock, Texas; Plaza Tennis Center, Kansas City, Mo.; Richland Tennis Center, North Richland Hills, Texas; Arthur Ashe Tennis Centre at Battery Park, Richmond, Va.; Mary Potishman Lard Tennis Center, Fort Worth, Texas; Taube Family Tennis Stadium at Stanford University, Stanford, Calif.; The Tennis Center at Albergue Olimpico, Salinas, PR; Jimmy Evert Tennis Center, Fort Lauderdale, Fla.; 1999, Bratton Tennis Center, Whitman College, Walla Walla, Wash.; Burrows-Burleson Tennis Center, Virginia Tech, Blacksburg, Va.; Lichtenberg Tennis Center, West Point, N.Y.; Michigan State University Tennis Center, East Lansing, Mich.; Murr Center, Harvard, Boston, Mass.; Scott Linder Stadium at Alfred A. Ring Tennis Complex, University of Florida, Gainesville, Fla.; Texas A&M University Varsity Tennis Center, College Station, Texas; Sarni Tennis Facility, Pennsylvania State University, University Park, PA.; Cambier Park Tennis Center, Naples, Fla.; Rose Park Tennis Center, Abilene, Texas; Edwardsville High School, Edwardsville, Ill.; Rutgers Tennis Center at Hawaii Preparatory Academy, Kamuela, Hawaii; Gene Autry Sports Complex, Mesa, Ariz.; Longboat Key Tennis Center, Longboat Key, Fla.; 2000, Sheffield Center, Duke University, Durham, N.C.; Cooper Tennis Complex, Springfield, Mo.; Westgate Tennis Center, Dothan, Ala.; Greenview Park Tennis Facility, Columbia, S.C.; 2001, Mary Washington College Outdoor Tennis Complex, Fredricksburg, Va.; Michael L. Mullan Tennis Center at Swarthmore College, Swarthmore, Pa.; Henry McMullan Tennis Complex, Clearwater, Fla.; Sunrise Tennis Club Park, Sunrise, Fla.; Portland Tennis Center, Portland, Ore.; Champions Club, Chattanooga, Tenn.; Cooper Creek Tennis Center, Columbus, Ga.; Brownsville Tennis Center, Brownsville, Texas; Redstone Park Tennis Center, Highlands Ranch, Colo.; Lake Oswego Indoor Tennis Center, Lake Oswego, Ore.; Lake Murray Tennis Club, San Diego, Calif.; Spring Lake Bath & Tennis Club, Spring Lake, N.J.; Landon Tennis Center at Hargrave Military Academy, Chatham, Va.; The Tennis Centre at Daniel Island, Charleston, S.C.; Tennis Center at College Park, College Park, Md.; Greenwood Athletic Club, Englewood, Colo.; Boise Racquet & Swim Club, Boise, Idaho; Millenium Tennis & Fitness Center, Joplin, Mo.; Indian Wells Tennis Garden, Indian Wells, Calif.; 2002, Appleton Tennis Center at Boise State University, Idaho, Boise, Idaho; Combe Tennis Center, Evanston, Ill.; DePauw Tennis & Track Center, Greencastle, Ind.; Wake Forest Indoor Tennis Center, Winston-Salem, N.C.; The Bannockburn Club, a TCA Club, Bannockburn, Ill.; Charlotte Racquet Club North, Charlotte, N.C.; El Conquistador Resort & Country Club, Tucson, Ariz.; Florida Tennis Center, Daytona Beach, Daytona Beach, Fla.; Nashboro Village Athletic Club, Nashville, Tenn.; Pelham Racquet Club, Pelham, Ala.; Scottsdale Ranch Park-City of Scottsdale, Scottsdale, Ariz.; Naples Bath & Tennis Club, Naples, Fla.; Granger Grass Courts, Baker City, Ore.; Kapalua Tennis Gardens, Kapalua, Hawaii; Rolland Moore Racquet Center, Fort Collins, Colo.; International Tennis Hall of Fame, Newport, R.I.; Los Caballeros Racquet and Sports Club, Fountain Valley, Calif.; Mid-Town Tennis Club, a TCA Club, Chicago, Ill.; Red Lerilles Health and Racquet Club, Lafayette, La.; Sierra Sports & Racquet Club, Fresno, Calif.; 2003, Michael D. Case Center at the University of Tulsa, Tulsa, Okla.; Rosemarie Shellaberger Tennis Center, Santa Fe, N.M.; Balboa Tennis Club, San Diego, Calif.; Carl and Edyth Lindner Family Tennis Center at Lunken Playfield, Cincinnati, Ohio; Central Oahu Regional Park Tennis Center, Oahu, Hawaii; Donald Van Blake Tennis Center, Plainfield, N.J.; Dunwoody Country Club, Dunwoody, Ga.; Koch Family Tennis Center, Omaha, Neb.; Lexington County Tennis Complex, Lexington, S.C.; New Orlelans City Park Tennis Center, New Orleans, La.; Ellsworth Tennis Center, Ellsworth, Me.; Floyd’s Indoor Tennis Facility, Alexandria, La.; Hampton Tennis Center, Hampton, Va.; Hattiesburg Country Club Tennis, Hattiesburg, Miss.; Hilton Waikoloa Village, Waikoloa, Hawaii; Ida Lee Park Tennis Center, Leesburg, Va.; Phipps Ocean Park Tennis Center, Palm Beach, Fla.; Rowe Tennis Center at the Rappahannock Area YMCA, Falmouth, Va.; Shadow Valley Country Club, Rogers, Ark.; Utah Park Tennis Center, City of Aurora, Colo.; Williamson County Parks & Recreation Indoor Sports Complex, Brentwood, Tenn.; Peachtree City Tennis Center, Peachtree City, Ga.; Ft. Snelling Tennis and Learning Center, St. Paul, Minn.; Genesys Athletic Club, Grand Blanc, Mich.; The Racquet Club of Memphis, Memphis, Tenn.; 2004, Alexis Boss Tennis Center Alan Gordon Pavilion at Dartmouth College, Hanover, N.H.; Ambassador E. William Crotty Tennis Complex at Embry-Riddle University, Daytona Beach, Fla.; College of Charleston Tennis Center at Patriots Point, Mt. Pleasant, S.C.; J.W. Isenhour Tennis Complex at NC State University, Raleigh NC; Beerman Family Tennis Center, Lakeland, Fla.; Harrison Tennis Center, Marietta, Ga.; Palmetto Tennis Center, Sumter, S.C.; Amarillo Municipal Tennis Center, Amarillo, Texas; Baltimore Fitness and Tennis, Baltimore, Md.; Littleton Golf and Tennis Center, Littleton, Colo.; Vineyard Youth Tennis, Oak Bluffs, Mass.; Middlebury Indoor Tennis, Middlebury, Vt.; Paul Rowton Indoor Tennis Center, LLC, Paducah, Ky.; Tunica National Golf & Tennis Center, Tunica, Miss.; Woodfield Country Club Tennis Center, Boca Raton, Fla.; 2005, Princeton University Tennis Center, Princeton, N.J.; Barbara S. Wynne Tennis Center, Indianapolis, Ind.; Centro De Tenis Honda, Bayamón, PR; Swim & Racquet Center, Boca Raton, Fla.; Ottawa Township High School Tennis Courts, Ottawa, Ill.; Carmel Valley Athletic Club, Carmel, Calif.; Carmel Valley Ranch Resort, Carmel, Calif.; Chad Gamble Tennis Courts, Paducah, Ky.; I’on Club, Mt. Pleasant, S.C.; The Atlanta Athletic Club-Tennis Center, Duluth, Ga.; 2006, Ken-Caryl Ranch Master Association, Denver, Colo.; Lost Mountain Tennis Center, Powder Springs, Ga.; Forestmeadows Park and Athletic Center, Tallahassee, Fla.; Cary Tennis Center, Cary, N.C.; Buchanan Educational Center Tennis Courts, Clovis,CA; Waco Regional Tennis and Fitness, Waco, Texas; University of Hawaii at Manoa Tennis Complex, Honolulu, Hawaii; University of Alabama Varsity Tennis Center, Tuscaloosa, Ala.; Windward Lake Club, Alpharetta, Ga.; 2007, 2007, Large: Burns Park Tennis Center, Little Rock, Ark.; El Paso Youth Tennis Center, El Paso, Texas; Frank Veltri Tennis Center, Plantation, Fla.; North Bossier Park Tennis Center, Bossier City, La.; Paseo Racquet Center, Glendale, Ariz.; Southeast Park & Tennis Facility, Columbia, S.C.; Wailea Tennis Club, Wailea, Maui, Hawaii; Westwood Tennis Center, Norman, Okla.; Whispering Pines Tennis Center, Port St. Lucie, Fla.; Collegiate: JoAnn Murphy Medlock Tennis Center, Tyler, Texas; University Tennis Center:University of Mary Washington, Fredrickburg, Va.; Private: Copper River Country Club, Fresno, Calif.; North Hills Club, Raleigh, N.C.; Rochester Athletic Club, Rochester, Minn.

--

Tennis Clubs—100 or More Years Old
1876, New Orleans Lawn Tennis Club, Southern; Short Hills Club, Eastern; 1877, Longwood Cricket Club, USTA/New England; Seabright Lawn Tennis & Cricket Club, Eastern; 1878, Germantown Cricket Club, USTA/Middle States; 1879, Albany Tennis Club, Eastern; Merion Cricket Club, USTA/Middle States; 1880, Orange Lawn Tennis Club; The Newport Casino/International Tennis Hall of Fame, USTA/New England; 1881, Multnomah Athletic Club, USTA/Pacific Northwest; Morristown Field Club, Morristown, N.J.; 1882, Powelton Club, Eastern; 1883, Montclair Golf Club, Eastern; Fox Meadow Tennis Club, Scarsdale, N.Y.; 1884, California Tennis Club, USTA/Northern California; Edgewood Club of Tivoli, Inc., Eastern; Philadelphia Cricket Club, USTA/Middle States; 1885, Toledo Tennis Club, USTA/ Midwest; 1886, The Tuxedo Club, Eastern; Tennis Club of Rochester, Eastern; New York Tennis Club, Eastern; Dorset Field Club, New England; 1887, Meadow Club of Southampton, Eastern; Oritani Field Club, Hackensack, N.J.; Quincy Tennis Club, Quincy, Mass.; 1888, Knickerbocker Field Club, Brooklyn, N.Y.; Mattapoisett Casino, Mattapoisett, Mass.; Town & Country Club, St. Paul, Minn.; 1889, Kennebunk River Club, USTA/New England; Nahant Country Club, USTA/New England; White Bear Yacht Club, White Bear Lake, Minn.; 1890, Plainfield Country Club, Eastern; New York Athletic Club, Eastern; Tacoma Lawn Tennis, USTA/Pacific Northwest; Poughkeepsie Tennis Club, Eastern; Seattle Tennis Club, USTA/Pacific Northwest; The Neighborhood Club, West Newton, Mass.; 1891, Maidstone Club, Eastern; New Haven Lawn Club, USTA/New England; 1892, West Side Tennis Club, Eastern; Chevy Chase Club, Chevy Chase, Md.; 1895, Onwentsia Club, Western; Allegheny Country Club, USTA/Middle States, 1895, Garden City Casino, Garden City, N.Y.; 1896, Berkeley Tennis Club, Berkeley, Calif.; 1897, Sedgwick Farm Tennis Club, Eastern; 1898, Mountain View Country Club, USTA/New England; Irvington Club, USTA Pacific Northwest Section; Minikahda Club, Minneapolis, Minn.; 1899, Lafayette Club, Minnetonka Beach, Minn.; 1901, The Denver Country Club, Denver, Colo.; The Suburban Club of Baltimore, Baltimore, Md.; 1902, The Haddon Field Club, Haddonfield, N.J.; 1903, Manheim Tennis Club, Manheim, Pa.; Sioux Falls Tennis Association, Sioux Falls, S.D.; 1904, Menlo Country Club, Redwood City, Calif.; 1904, Vancouver Lawn Tennis and Badminton Club, Vancouver, B.C.

--

USTA Media Excellence Award
Three USTA Media Excellence Awards, one each for print, broadcast (i.e., TV, radio, cable) and multicultural media, are presented to individuals who or organizations that have most contributed to the game of tennis by disseminating knowledge of our sport to the general public at the section, district or community tennis association level.

1999, Print Media: Judith Arnold and Claire Walton, Atlantic Racquet Press, Princeton, N.J.; Broadcast Media: Florida Tennis Talk, Sarasota, Fla.; 2000, Print Media: Jim Martz, Florida Tennis, Pembroke, Fla.; Broadcast Media: Kevin Janison, KLASTV, Las Vegas, Nev.; 2001, Print Media: Bill Simons, Inside Tennis, Oakland, Calif.; Broadcast Media: ESPN, Bristol, Conn.; 2002, Lifetime Achievement, Russ Adams, Reading MA; Print (co-winner): Bob Luder, Kansas City Star, Kansas City, Mo.; Print (co-winner): Gregg Wong, Pioneer Press (retired), St. Paul, Minn.; Broadcast: Jeff Batten, Atlanta, Ga.; 2003, Print: James Beck, Charleston Post & Courier, Charleston, S.C.; Broadcast (co-winners): Ron Cioffi and Matt Cronin, TennisReporters.net, Alpharetta, Ga.; Multicultural Media: Tracy Allen, The Call, Kansas City, Mo.; 2004, See Note below; 2005, Print: Dale Robertson, Houston Chronicle, Houston, Texas; Broadcast: CBS News; Multicultural Media: Nube Urgiles, El Diario/La Pensa, New York, N.Y.; 2006, Lifetime Achievement (Print): Gene Scott, Tennis Week (posthumous); Broadcast: Sam Crenshaw, WXIA-TV Atlanta; Multicultural Media: Howie Evans, Amsterdam News; 2007, Broadcast: USA Network; Print: Jane McManus, The Journal News, White Plains, N.Y.; Multicultural: HOY.

Please Note: No 2004 winners are listed for the following reason: Prior to 2005, media award winners were listed as having received their awards for the year in which their work was done. In 2005, the method of choosing winners was changed. The 2005 winners were selected on the basis of their work for the 2004 calendar year.

--

Discontinued/Non-Recognized Awards
USTA Girls’ Sportsmanship Trophy Award
The USTA Girls’ Sportsmanship Trophy Award was presented annually at the close of the International Girls’ 18 Grass Court Championships to the player in the championship who, in the opinion of the committee of judges, most nearly approaches the ideal in sportsmanship, appearance, court manners and tactics. The trophy was first presented in 1936 by the late Mrs. Harrison Smith and was henceforth awarded annually. The trophy was a sterling silver plate. The name of the recipient of the award was engraved on the trophy every year and a small silver plate similar to the trophy in design and engraving was given to the recipient. The award was retired in 2004 and donated to the International Tennis Hall of Fame.

1936, Eleanor Dawson, Berkeley, Calif.; 1937, Mary Olivia Morril, Dedham, Mass.; 1938, Helen Irene Bernhard, New York, N.Y.; 1939, Dorothy Wightman, Brookline, Mass.; 1940, Mary Jane Metcalf, Denver, Colo.; 1941, Barbara Krase, San Francisco, Calif.; 1942, Judy Atterbury, Roslyn, Long Island, N.Y.; 1943, Joint Award: Doris Jane Hart, Miami, Fla.; Betty Rosequest, South Orange, N.J.; 1944, Barbara Van Alen Scofield, San Francisco, Calif.; 1945, Shirley June Fry, Akron, Ohio; 1946, Nancy Anne Chaffee, Ventura, Calif.; Honorable Mention: Mary Cunningham, El Paso, Texas; 1947, Doris Marie Newcomer, Burbank, Calif.; Honorable Mention: Martha Miller, Hinsdale, Ill.; 1948, Barbara Jane Scarlett, Baltimore, Md.; 1949, Rosalie Meluney, St. Joseph, Mo.; 1950, Natalie Cobaugh, St. Joseph, MO: 1951, Joint Award: Elaine Marie Lewicki, Hamtramck, Mich.; Bonnie Jean MacKay, Dayton, Ohio; 1952, Judy Iselin, Greenville, S.C.; 1953, Jeanne Arth, St. Paul, Minn.; Honorable Mention: Mary Ann Eilenberger, San Diego, Calif.; Gwenyth Howell Johnson, Haverford, Pa.; 1954, Mary Elizabeth Wellford, Memphis, Tenn.; 1955, Patricia Jean Shaffer, St. Petersburg, Fla.; 1956, Rosa Maria Reyes, Mexico; 1957, Susan Hodgman, Kalamazoo, Mich.; 1958, Gwyneth Thomas, Shaker Heights, Ohio; Honorable Mention: Albertina C. Rodi, Beverly Hills, Calif.; 1959, Karen Hantze, San Diego, Calif.; 1960, Pamela Davis, Anaheim, Calif.; 1961, Katherine D. Chabot, San Diego, Calif.; 1962, Peachy Kellmeyer, Charlestown, W.Va.; 1963, Nancy L. Falkenberg, Fort Walton Beach, Fla.; 1964, Joint Award: Kathleen H. Herter, Seal Beach, CA and Kathleen A. Blake, Pacific Palisades, Calif.; Honorable Mention: Mary Ann Eisel, St. Louis, Mo.; 1965, Wendy Overton, Ormond Beach, Fla.; Honorable Mention: Gretchen A. Vosters, Greenville, Del.; 1966, Patsy Rippy, Swanee, Okla.; Honorable Mention: Julia K. Anthony, Santa Monica, Calif.; 1967, Joint Award, Valerie Ziegenfuss, San Diego, Calif.; and Lynn Abbes, Orinda, Calif.; Honorable Mention: Vicki Rogers, Rye, N.Y.; 1968, Betty Ann Grubb, Santa Monica, Calif.; 1969, Gail Hansen, Palo Alto, Calif.; 1970, Sharon Walsh, San Rafael, Calif.; 1971, Ann Kiyomura, San Mateo, Calif.; 1972, Laurie Fleming, Ft. Lauderdale, Fla.; 1973, Kathy May, Beverly Hills, Calif.; 1974, Betsy Nagelsen, St. Petersburg, Fla.; 1975, Beth Norton, Fairfield, Conn.; Barbara Hallquist, Arcadia, Calif.; 1976, Sheila McInerney, Ft. Lauderdale, Fla.; 1977, Mareen Louie, San Francisco, Calif.; 1978, Wendy White, Atlanta, Ga.; 1979, Heather Ludloff, Foster City, Calif.; Honorable Mention: Margie Brown, Kingsport, Tenn.; 1980, Kathleen Horvath, Hopewell Junction, N.Y.; 1981, Zina Garrison, Houston, Texas; 1982, Not awarded; 1983, Belinda Cordwell, New Zealand; 1984, Jennifer Saberon, The Philippines; 1985, Lisa Haldas, Wilmington, Del.; 1986, Joint Award: Sandra Birch, Huntington Bay, N.Y.; Gina Goblirch, Bakersfield, Calif.; 1987, Meredith Geiger, Oklahoma City, Okla.; 1988, Susan Gilchrist, Birmingham, Ala.; 1989, Kim Shasby, N. Liberty, Iowa; 1990, Pam Nelson, Ross, Calif.; 1991, Wendy Crabtree, Concord, Mass.; 1992, Kim Schiff, Harrington, Del.; 1993, Maggie Harris, Harleysville, Pa.; 1994, Anastasia Pozdniakova, Russia; 1995, Aneta Soukup, Canada; 1996, Christa Grey, Seminole, Fla.; 1997, Kaysie Smashey, El Paso, Texas; 1998, Milangela Morales, Miami, Fla.; 1999, Tiffany Brymer, Apple Valley, Calif.; 2000, Aniela Mojzis, South Africa; 2001, Preethi Mukundan, Folsom, Calif.; 2002, Katrina Tsang, Raleigh, N.C.; 2003, Jennifer Larson, Orchard Park, N.Y.; 2004, Alexa Glatch, Newport Beach, Calif.

--

Women’s National Collegiate Awards
Singles Winner—The Treesh Bowl: 1974, Carrie Meyer, Marymount College; 1975, Stephanie Tolleson, Trinity University; 1976-77, Barbara Hallquist, USC; 1978, Stacy Margolin, USC; 1979, Kathy Jordan, Stanford University.

Doubles Winner—The Pat Yeomans Bowl: 1974, Ann Lebedeff and Karen Reinke, San Diego State; 1975, JoAnne Russell and Donna Stockton, Trinity University; 1976, Diane Morrison and Susan Hagey, Stanford University; 1977, Jody Appelbaum and Terry Salganich, University of Miami; 1978, Jody Appelbaum and Kim Sands, University of Miami; 1979, Kathy Jordan and Alycia Moulton, Stanford University.

Team Winner—The Catharine Sample Bowl: 1974, Arizona State; 1975-77, Trinity University; 1978-79, USC.

--

Harry Fogleman Memorial Trophy
The Harry Fogleman Memorial Trophy was awarded each year at the USTA Boys’ 12 National Championships to the boy who, in the opinion of the Tournament Committee, exemplified outstanding sportsmanship, conduct, character and tennis ability.

The award, a large pewter loving cup, was donated to the USTA by the 1973 Boys’ 12 National Championships Committee at the Knoxville Racquet Club, Knoxville, TN, in memory of the late Harry Fogleman. Mr. Fogleman was not only an outstanding tennis coach but served on various committees of the USTA devoted to Junior development. For several years he was Tournament Director of the 12 and 14 National Championships in Chattanooga, TN. Before his sudden death in December 1972, he was honored as the 1972 recipient of the Tennis Educational Foundation Merit Award given annually by the USTA.

The trophy was displayed by the club which hosted the Boys’ 12 National Championships. The winner of the award was given a suitably inscribed pewter replica as a memento of his achievement.

1973, Paul Crozier, Corpus Christi, Texas; 1974, Mark Mees, Zanesville, Ohio; 1975, Derk Pardoe, Salt Lake City, Utah; 1976, Derek Weiss, Louisville, Ky.; 1977, Richie Reneberg, Houston, Texas; 1978, Robbie Weiss, Northbrook, Ill.; 1979, Robbie Weiss, Northbrook, Ill.; 1980, Stephen Enochs, Greensboro, N.C.; 1981, Christopher Garner, Bayside, N.Y.; 1982, Andre Agassi, Las Vegas, Nev.; 1983, Fritz Bissell, Dubuque, Iowa; 1984, Paul Pridmore, North Aurora, Ill.; 1985, Ivan Baron, Pembroke Pines, Fla.; 1986, Jeff Salzenstein, Englewood, Colo.; 1987, J.J. Jackson, Hendersonville, N.C.; 1988, Scott Humphries, Greenley, Colo.; 1989, Ryan Wolters, San Jose, Calif.

--

Colonel James H. Bishop Award
The Colonel James H. Bishop Award was presented annually at a place and time determined by the USTA Junior Davis Cup Committee Chairman to that U.S. Junior Davis Cup squad member who, in the opinion of the chairman and the team captains, best exemplified the objectives of the Junior Davis Cup Program in regard to highest standards of character, conduct, sportsmanship, appearance, amateurism on and off the tennis court, and tennis accomplishment. The award, a sterling silver tray, was donated by Dorothy W. and Thomas E. Price to the USTA in memory of the late Colonel James H. Bishop—the founder of the Junior Davis Cup Program in 1937 (the forerunner of the Junior Wightman Cup Program in 1938) and a well-known and highly regarded friend of youth, educator, and tennis leader until his untimely death in 1961. The name of the recipient of the award was engraved on the tray and a suitably inscribed small silver replica was given to the recipient as a memento of the award. The following U.S. Junior Davis Cup squad members earned this award:
1962, David Reed; 1963, James Parker; 1964, David Power; 1965, Jim Pickens; 1966, Stan Smith; 1967, James Osborne; 1968, Robert McKinley; 1969, Richard Stockton; 1970, Not awarded; 1971, Roscoe Tanner; 1972, Alexander Mayer; 1973, Jim Delaney; 1974, John Whitlinger; 1975, Brian Teacher; 1976, Not awarded; 1977, Bruce Manson; 1978, Bruce Nichols; 1979, Larry Stefanki; 1980, Billy Nealon; 1981, John Benson; 1982, Mike DePalmer; 1983, Greg Holmes; 1984, John Ross; 1985, Steve DeVries; 1986, Rick Leach; 1987, Patrick McEnroe.

--

USTA/NFWT Community Service Award
The USTA/NFWT Community Service Award was given to a wheelchair tennis player who demonstrated leadership and vision in growing the game of wheelchair tennis.
Winners of the USTA/NFWT Community Service Award were:
1987, Bradley Parks, San Clemente, Calif.; 1988, Rob Schwab, New York, N.Y.; 1989, Bruce Patton, Virginia Beach, Va.; 1990, Bonnie Sue Hickson, Reno, Nev.; 1991, Bill Fairbanks, Villa Park, Calif.; 1992, Wayne Leavitt, Dallas, Texas; 1993, Randy Snow, Heath, Texas; 1994, Rick Cooper, Southlake, Texas; 1995, Scott Law, Menton, Ohio; 1996, Mike Watson, Irvine, Calif.; 1997, George McFadden, Elmhurst, N.Y.; 1998, Michael Cottingham, Madison, Wisc.; 1999, Tina Dale, Boca Raton, Fla.

--

USTA/NRPA Excellence in Tennis Programming Award
1994, Springfield, Missouri Park Board, Springfield, MO: 1995, City of Arlington Parks and Recreation Department, Arlington, Texas; 1996, City of Tempe, Arizona, Kiwanis Recreation Center; 1997, City of Portland Parks & Recreation Department, Portland, Ore.; City of Plano Parks & Recreation Department, Plano, Texas; 1998: City of Plantation Parks and Recreation Department, Plantation, Fla.; 1999, City of Bellevue Parks and Community Services Department, Bellevue, Wash.; 2000, Lee County Parks and Recreation, Fort Myers, Fla.; Santa Rosa Recreation and Parks, Santa Rosa, Calif.; Tualatin Hills Parks and Recreation District (Tennis Center), Beaverton, Ore.; 2001, Dothan Leisure Services, Dothan, Ala.; Columbus Parks and Recreation Department, Columbus, Ga.; Rapid City Recreation Department, Rapid City, S.D.; 2002, Tallahasse Parks & Recreation Department, Tallahassee, Fla.; University City Parks & Recreation, University City, Mo.; Park City Racquet Club, Park City, Utah; 2003, Dallas Park & Recreation, Dallas, Texas; City of Aurora Library & Recreation Services, Aurora, Colo.; South Suburban Parks & Recreation, Littleton, Colo.; Homewood Flossmoor Park District, Homewood, Ill.; Independence USD 446 Recreation Commission, Independence, Kan.

--

William M. Johnston Award
The William M. Johnston Trophy is awarded to that male player who, by character, sportsmanship, manners, spirit of cooperation and contribution to the growth of the game, ranks first in the opinion of the selection committee. Another basis for the award is the help a player renders not only to players in the recipient’s own class but also to a lesser class and to junior players as well. The award is the result of a suggestion by the late “Little Bill” Johnston, who gave one of his championship cups to the International Lawn Tennis Club of the United States to be used for this purpose. The name of the winner of the award is engraved on the trophy, and a small silver tray suitably inscribed is given to the recipient as a memento of the award.

1947, John A. Kramer, Los Angeles, Calif.; 1948, E. Victor Seixas, Jr., Philadelphia, Pa.; 1949, Frederick R. Schroeder, Jr., LaCanada, Calif.; 1950, J. Gilbert Hall, New York, N.Y.; 1951, W. Donald McNeill, New York, N.Y.; 1952, Francis X. Shields, New York, N.Y.; 1953, William F. Talbert, New York, N.Y.; 1954, L. Straight Clark, Pasadena, Calif.; 1955, Chauncey Depew Steele, Jr., Cambridge, Mass.; 1956, Hamilton Richardson, Westfield, N.J.; 1957, Not awarded; 1958, Thomas P. Brown, Jr., San Francisco, Calif.; 1959, Bernard J. Bartzen, Dallas, Texas; 1960, Not awarded; 1961, Eugene Scott, St. James, N.Y.; 1962, Jon A. Douglas, Los Angeles, Calif.; 1963, Martin Riessen, Evanston, Ill.; 1964, Arthur Ashe, Jr., Richmond, Va.; 1965, Charles R. McKinley, Port Washington, N.Y.; 1966, R. Dennis Ralston, Bakersfield, Calif.; 1967, Not awarded; 1968, Stanley R. Smith, Pasadena, Calif.; 1969, Charles Pasarell, Santurce, PR; 1970, Tom Gorman, Seattle, Wash.; 1971, James McManus, Berkeley, Calif.; 1972, Roscoe Tanner, Lookout Mt., Tenn.; 1973-79, Not awarded; 1980, Brian Gottfried, Fort Lauderdale, Fla.; 1981, Not awarded; 1982, Gene Mayer, Woodmere, N.Y.; 1983-84, Not awarded; 1985, Mats Wilander, Monte Carlo, Monaco; 1986, Ken Rosewall, Sydney, Australia; 1987, Tim Mayotte, Bradenton FL; 1988, Fred Perry, Great Britain; 1989, Rodney G. Laver, Australia; 1990, Not awarded; 1991, Neale Fraser, Australia; 1992, Pancho Segura, Carlsbad, Calif.; 1993, Butch Buchholz, Key Biscayne, Fla.; 1994, Gardnar Mulloy, Miami, Fla.; 1995, Roy S. Emerson, North Miami Beach, Fla.; 1996, Not awarded; 1997, Tom Gullikson, Palm Coast, Fla.; 1998, Cliff Drysdale, Wilmington, N.C.; 1999, Not awarded; 2000, Tim Wilkison, Shelby, N.C.; 2001, Todd Martin, Ponte Vedra Beach, Fla.; 2002, Tony Trabert, Ponte Vedra, Fla.; 2003, Michael Chang, Mercer Island, Wash.; 2004, Jim Courier, New York, N.Y.; 2005, Fred Kovaleski, Washington, D.C.; 2006, Donald Dell, Potomac, Md.

--

Sarah Palfrey Danzig Award
The Sarah Palfrey Danzig Trophy is awarded to that female player who, by character, sportsmanship, manners, spirit of cooperation and contribution to the growth of the game, ranks first in the opinion of the selection committee. Another basis of the award is the help a player renders not only to players of her own class but also to players of a lesser class and to junior players. The award is the result of a suggestion by the late Mrs. Danzig that it was fitting and proper that there should be an award for women comparable to and with the same criteria as the William M. Johnston Award for men. To that end, she gave one of her national championship cups to the International Lawn Tennis Club of the United States to be used for this purpose. The name of the winner is engraved on the trophy, and a silver tray suitably inscribed is given to the recipient as a memento of the award.

1986, Pamela Shriver, Baltimore, Md.; 1987, Virginia Wade, Great Britain; 1988, Dorothy Bundy Cheney, Santa Monica, Calif.; 1989, Donna Floyd Fales, Miami, Fla.; 1990, Pauline Betz Addie, Bethesda, Md.; 1991, Carole Graebner, New York, N.Y.; 1992, Wendy Turnbull, Australia; 1993, Maria Bueno, Brazil; 1994, Francoise Durr-Browning, Phoenix, Ariz.; 1995, Billie Jean King, New York, N.Y.; 1996, Mary Joe Fernandez, Miami, Fla.; 1997, Lesley Turner-Bowrey, Australia; 1998, Olga Morozova, London, England; 1999-2000, Not awarded; 2001, Rosie Casals, Sausalito, Calif.; 2002, Zina Garrison, Houston, Texas; 2003, Monica Seles, Sarasota, Fla.; 2004, Tracy Austin, Rolling Hills, Calif.; 2005, Chris Evert, Boca Raton, Fla.; 2006, Julie Heldman, Santa Monica, Calif.

 
USTA Membership
Learn More or Login
Learn More or Login
Espanol
 
Newsletter Signup
 
 
 
 

Copyright 2014 by United States Tennis Association. All Rights Reserved.

Online Advertising | Site Map | About Us | Careers | Internships | Contact Us | Terms of Use | Umpire Policy | Privacy Policy

Connect with us! Facebook-38x39 Twitter-38x39 Youtube-38x39