YEARBOOK

USTA Awards

ADULT AWARDS
 

USTA Adaptive Tennis Community Service Award
The USTA Tennis Special Populations Community Service Award was established in 2003 to recognize either an individual or a program that has demonstrated excellence, dedication and service related to tennis for special populations or those with disabilities. It was renamed the USTA Adaptive Tennis Community Service Award in 2006. For a program to qualify, it must have been in existence for a minimum of three consecutive years and be either a registered USTA Tennis Special Populations program or affiliated with one. For an individual to qualify, he or she must have worked with such a program for a minimum of three consecutive years.
 
2003, Eunice Kennedy Shriver, Potomac, Md.; 2004, Janet Lefkowitz, H.E.R.O., Inc., Purchase, N.Y.; 2005, Diana Love, NYJTL Special Education Tennis Program, Woodside, N.Y.; 2006, Professional Tennis Registry, Hilton Head Island, S.C.; 2007, Orthotic and Prosthetic Assistance Fund, Langhorne, Pa.; 2008, Handi-Racket Tennis, Wayland, Mass.; 2009, Special Populations Tennis Programs Inc., Atlanta, Ga.; 2010, James Holt's Touch of Tennis, Gwynedd Valley, Pa.; 2011, Tennis for Fun, Tampa, Fla.; 2012-13, The Omaha Tennis Buddies, Omaha, Neb.
 
--
 
Barbara Williams Leadership Award
The Barbara Williams Leadership Award was established in 2004 to honor the late Barbara Williams, a long-time USTA volunteer who gave unselfishly of her time and energy to promote the sport of tennis. This award recognizes a female volunteer who, through her leadership and by her example, has encouraged and inspired others to become volunteers and assume leadership roles at the community, sectional and/or national levels of the United States Tennis Association. The selection of recipients is made by the USTA Awards Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections.
 
2003, Carol Schneider, Newport Beach, Calif.; 2004, Barbara A. Lawrence, Toledo, Ohio; 2005, Margaret Newfield, Surfside, Fla.; 2006, Barbara L. Smith, Austin, Texas.; 2007, Sharon B. Gault, Greenville, Miss.; 2008, Anne-Lise J. Frank, Danville, Calif.; 2009, Judy Utley, Greensboro, N.C.; 2010, Lucy S. Garvin, Greer, S.C.; 2011, Sue Gregor, Wayzata, Minn.; 2012, Carol Welder, Austin, Texas.; 2013, Elizabeth Cookson, San mateo, Calif.
 
--
 
Brad Parks Award
The Brad Parks Award was established in 2002. It recognizes outstanding contributions to the game of wheelchair tennis and was named after Brad Parks, a pioneer of wheelchair tennis and the first wheelchair tournament champion, who has been instrumental in the development of wheelchair tennis around the world. The award is presented at the USTA Annual Meeting to an individual or group that has provided opportunities to wheelchair players through the development of programs that promote the growth of wheelchair tennis at the sectional or national level. The recipient may be involved through playing, coaching, sponsoring or promoting wheelchair tennis. Each annual recipient’s name will be added to the permanent trophy, which will be housed at the USTA National Tennis Center, and a replica will be given to the recipient.
 
2002, Randy Snow, Terrell, Texas; 2003, Jim Rackett, Springboro, Ohio; 2004, Bruce Karr, Boynton Beach, Fla.; 2005, Grand Rapids Wheelchair Sports Association, Grand Rapids, Mich.; 2006, Jeanie Peabody, Natchez, Miss.; 2007, Michael Mercier, Beverly, Mass.; 2008, Dr. Bal Moore, Naples, Fla.; 2009, Bill Hammett, Dallas, Texas; 2010, Annette and Jim Buck, Woodland Hills, Calif.; 2011, Dean Oba, Salt Lake City, Utah; 2012, Rick Draney, Loa, Utah; 2013, City of Mission Viejo, Calif.
 
--
 
Eve Kraft USTA Community Service Award
The USTA Community Service Award was established in 1974 to honor persons for outstanding field work in recreational tennis. It was renamed the Eve Kraft USTA Community Service Award in 2001. The award is given for significant contributions by individuals actively involved in tennis development through community tennis associations, parks and recreation departments, schools or community centers.
 
1974, Jim Feaster and Doc Gittins, Bronx, NY, Stan Gibson, West Hartford, Conn.; Mildred Southern, West Salem, N.C.; 1975, Chris Beck, Philadelphia, Pa.; Jeanne McLaughlin, Virginia Beach, Va.; Erich Werner, New York, N.Y.; 1976, Fran Jennings, Holden, Mass.; Virginia Glass, San Diego, Calif.; Denton Johnson, Eatonville, Fla.; 1977, Helene Hensel, Ridgewood, N.J.; Bob Curtis, Miami, Fla.; Ken Carter, Marietta, Ga.; 1978, Amy Yee, Seattle, Wash.; Arthur Richards, Abington, Mass.; John Drew Smith, Macon, Ga.; Donald Mercer, Mt. Lebanon, Pa.; Christopher Scott, Chicago, Ill.; James Knarr, Carnegie, Pa.; James A. Smith, Boston, Mass.; 1979, John Wilkerson, Houston, Texas; James Reffkin, Tucson, Ariz.; Barbara Gallagher, Jericho, Va.; 1980, Barbara Wynne, Indianapolis, Ind.; Betty Rodgers, Tampa, Fla.; Brother George Roth, Brooklyn, N.Y.; 1981, Arvelia Myers, Harlem, N.Y.; C.R. "Bob" Mapes, Corpus Cristi, Texas; Charles "Chick" Messbarger, Kearney, Neb.; 1982, David A. Markin, Kalamazoo, Mich.; Shigesh Wakida, Lahaina, Maui, Hawaii; Bea Massman, Snyder, N.Y.; 1983, Larry Hampton, Wilmington, Del.; Charles Arnold, Fulton, N.Y.; Dan Hildebrant, Roselle, Ill.; 1984, Hector L. Rodrigues Diaz, San Juan, PR; Donald Grensted, Clovis, Calif.; Pamela Simpson, Georgetown, Mass.; 1985, J.W. "Bill" Connelly, Carmi, Ill.; Jim Flynn, Portland, Ore.; Patti Kelly, Salt Lake City, Utah; 1986, Skip Hartman, New York, N.Y.; Diane Reynolds, Effingham, Ill.; Lynda Moseley, Moultrie, Ga.; 1987, Henry Cox III, Lincoln, Neb.; Jim Fout, Ashland, Ky.; Dode Lipton, Liverpool, N.Y.; Oscar Sebastian, Dover, Del.; David Sixt, San Antonio, Calif.; Roland "Dutch" Wilde, Bellefontaine, Ohio; 1988, Tom Mortimer, New Rochelle, N.Y.; Julia A. Levering, Lancaster, Pa.; Denis Quilligan, Tampa, Fla.; Eugene St. Martin, Baton Rouge, La.; Bill Gill, Marinette, Wisc.; Kenneth Hiatt, Harrison, Ohio; Harold McCollum, Des Moines, IA; Jerry Peach, Bozeman, Mont.; Dexter Fong, Sacramento, Calif.; Jim Wright, San Diego, Calif.; 1989, Lloyd Dillon, New Orleans, La.; Donna Floyd Fales, Miami, Fla.; Roger Knight, Albuquerque, N.M.; Henry Harris, Natchez, Miss.; Doug Menke, Beaverton, Ore.; Jim Murphy, St. Cloud, Minn.; 1990, Kathy Willette, San Diego, Calif.; Patricia Thompson, Baltimore, Md.; John Hopkins, Terre Haute, Ind.; Rosemary Darben, Middletown, N.J.; Elsie Helme, Middletown, N.J.; Colonel Claude Sturm, Cape Coral, Fla.; 1991, Dave Beerman, Lakeland, Fla.; Alex Johnson, New Orleans, La.; Faith Jolley, Wilmington, Del.; Marcia Rodriguez, Arlington, Texas; Neil Schilke, Fremont, Neb.; George Wallis, Rome, Ga.; Tom Vozenilek, Richmond, Va.; 1992, Andrew Alexander, Columbus, Ohio; Samuel N. Burroughs, Washington, D.C.; Scott Harrison, Ft. Walton Beach, Fla.; Mary Hatfield, Macon, Ga.; Larry Kirkpatrick, Duncanville, Texas; Clare Lahey, Lee, Mass.; 1993, Jeffery Dong, Pasco, Wash.; Matt Krajewski, Daytona Beach, Fla.; James Lewis, Birmingham, Ala.; Perry Lin, Seaford, Del.; Bill Ralf, Reno, Nev.; 1994, Jimmie "Doc" Horne, West Palm Beach, Fla.; Mark Manning, Oakland, Calif.; James O’Neill, Long Island, N.Y.; Helen Petersen, Indianapolis, Ind.; Joseph Seibel, Santa Rosa, Calif.; Chuck Sanchelli, Stafford, Texas; 1995, Everett "B.B." Brown, Huntington, W.Va.; Ernest Greene, St. Paul, Minn.; Nancy Morgan, Clearwater, Fla.; Sheila Pollard, Dothan, Ala.; Marie "Licky" Randolph, Wilmington, Del.; Terry Stewart, Oakland, Calif.; 1996, Ulysses "Pete" Brown, Los Angeles, Calif.; Steve Doerrer, Bellevue, Wash.; Janet Lefkowitz, Hartsdale, N.Y.; Roland Roos, Fresno, Calif.; Judy Stark, Phoenix, Ariz.; Wesley Towner, Sarasota, Fla.; 1997, Barbara Fackel, Rock Island, Ill.; Stanley Nagamatsu, Pukulani, Hawaii; James Richardson, Mobile, Ala.; Dawn Stevens, Rockledge, Fla.; Rick Ward, Orangevale, Calif.; 1998, Tom Breece, Scottsdale, Ariz.; Linda Cobbs, El Paso, Texas; Bonni Sue Hickson, Truckee, Calif.; Carol Osborne Reed, Jerome, Idaho; Gene Thompson, New Castle, Del.; 1999, Marilyn Atkinson, Carmel, Ind.; Brent Frueh, Bismarck, N.D.; Bennita Givens, Albany, N.Y.; Edward Hubbs, Omaha, Neb.; Mike Van Zutphen, Mesa, Ariz.; Frederick B. Wells, Minneapolis, Minn.; 2000, Not awarded; 2001, Phil Betancourt, Pueblo, Colo.; L. LaMont Bryant, Chicago, Ill.; Lloyd J. Dillon, New Orleans, La.; Delores B. Jackson, Charleston, S.C.; William J. Kellogg, La Jolla, Calif.; Gwen Ramras, Fairbanks, Alaska; 2002, William Jacobson, Los Gatos, Calif.; Kathy Kim, Hickory, N.C.; Patty Mraz, Apple Valley, Minn.; Harry Shur, Wilmington, Del.; Carol Tolson, Phoenix, Ariz.; Johnny Van, Session Daytona Beach, Fla.; 2003, Jeff Horn, Orlando, Fla.; Anne Krupp, Fostoria, Ohio; Clare Maisel, Knoxville, Tenn.; Simon Menchaca, Houston, Texas; Sue Selke, Lansing, Mich.; Joe White, Gary, Ind.; 2004, Christy Balsiger, El Paso TX Kerry Blum, San Diego CA; Valerie Kreger, Cloverdale CA; Yvette Marshall, Denham Springs LA; Mark Platt, St. Louis, Mo.; Lance Turner, Stockton, Calif.; 2005, Ricardo Fulgencio, Whittier, Calif.; Phyllis Greene, Savannah, Ga.; Jay Massart, Menomonee Falls, Wisc.; Sherri Nordahl, Clearlake, Calif.; Shirley Ruane, Page, Ariz.; Robert Tapia, El Paso, Texas; 2006, Jake Agna, Burlington, Vt.; David Dantzer, Santa Maria, Calif.; Lena Elliott, Grand Junction, Colo.; Samuel Hopkins Jr., Jacksonville, Texas; Mary Moore, Wilmington, Del.; Darrell Thompson, Waco, Texas; 2007, Nancy Horowitz, Pembroke Pines, Fla.; Suzanne Jollensten, Albuquerque, N.M.; Jamie Kaplan, Macon, Ga.; Bob Phelps, Carson City, Nev.; 2008, Bill Humes, Princeton, N.J.; Hank Merges, York, Pa.; 2009, Ben Taylor, Houston, Texas; Helen Peterson, Indianapolis, Ind.; 2010, Bob Bratcher, Wilmington, Del.; Brenda Gilmore, Upper Marlboro, Md.; 2011, Cindy Harkins, Longwood, Fla.; 2012-13, Celia Rehm, Jacksonville, Fla.
 
--
 
Gold Slam Award
Established in 2002, the Gold Slam Award recognizes adult and senior competitive players who have won all of the national championships played in the same division throughout the year. All such players are automatically selected for the award, which is presented at the USTA Semiannual Meeting.
2002: Men’s 80 Singles–Bob Sherman, Santa Barbara, Calif.; Men’s 45 Doubles–Wesley Cash, Chattanooga, Tenn.; Women’s 75 Singles–Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 75 Doubles–June Dickey, Kingwood, Texas; Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 80 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Jean Harris, Carmel, Calif.; 2003, Men’s 30 Singles–Andy Lake, Davie, Fla.; Men’s 60 Doubles–James Parker, Houston, Texas; Ken Robinson, San Carlos, Calif.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 80 Singles–Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Jean Harris, Carmel, Calif.; Women’s 75 Doubles–June Dickey, Kingwood, Texas; Elaine Mason, Fresno, Calif.; Women’s 70 Doubles–Mary Boswell, Damascus, Md.; 2004, Men’s 45 Singles–Vallis Wilder, Fort Worth, Texas; Men’s 70 Doubles–Richard Doss, Rancho Mirage, Calif.; Women’s 65 Singles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 75 Singles–Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Women’s 80 Singles–Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 85 Singles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; Women’s 65 Doubles–Katie Koontz, Denver, Colo.; Norma Veal, Palm Desert, Calif.; Women’s 75 Doubles–Louise Owen, Louisville, Ky.; Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2005, Men’s 70 Singles– Gordon L. Davis, Encino, Calif.; Men’s 45 Doubles– Mike Fedderly, Palm Desert, Calif.; Men’s 70 Doubles–Leonard Lindborg, Laguna Beach, Calif.; James H. Nelson, Palm Desert, Calif.; Women’s 70 Singles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 80 Singles– Betty Eisenstein, Washington, D.C.; Women’s 70 Doubles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dorothy B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2006, Men’s 45 Doubles: Vallis F. Wilder, Fort Worth, Texas; Mike Fedderly, Palm Desert, Calif.; Men’s 70 Doubles–Robert L. Duesler, Newport Beach, Calif.; James H. Nelson, Palm Desert, Calif.; Women’s 35 Doubles–Julie E. Cass, Austin, Texas; Michelle King, Austin, Texas; Women’s 55 Doubles–Kathleen Bennett, Rancho Mirage, Calif.; Women’s 65 Doubles–Suella H. Steel, La Jolla, Calif.; Charleen Hillebrand, San Pedro, Calif.; Women’s 70 Singles–Dorothy H. Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 70 Doubles–Dorothy H. Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women’s 85 Doubles–Dodo B. Cheney, La Jolla, Calif.; 2007, Women’s 30 Singles–Patricia Zerdan, Farmers Branch, Texas; Women’s 50 Doubles–Susan Wright, Grand Junction Colo.; Women’s 65 Doubles–Charleen Hillebrand San Pedro, Calif.; Suella Steel, La Jolla, Calif.; Women’s 75 Singles–Mary Boswell, Damascus, Md.; Women’s 75 Doubles–Mary Boswell, Damascus, Md.; Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Men’s 45 Doubles–Mike Fedderly Palm Desert, Calif.; Val Wilder, Ft. Worth, Texas; Men’s 90 Singles–Alex Swetka, Mountain View, Calif.; 2008, Women's 50 Doubles–Susan Wright, Grand Junction, Colo; Women's 70 Singles–Dorothy Mathiessen, Pasadena, Calif.; Women's 70 Doubles–Dorothy Mathiessen, Pasadena, Calif.; Women's 85 Doubles–Dodo Cheney, La Jolla, Calif., and Betty Cookson, San Mateo, Calif.; Super Senior Mother-Daughter–Emily Schaefer and Bambi Schuette, Houston, Texas; Men's 55 Doubles–Phil Landauer, Dublin, Ohio and Tom Smith, Alpharetta, Ga.; Men's 65 Doubles–Jimmy Parker, Santa Fe, N.M., and Ken Robinson, San Carlos, Calif.; Men's 70 Doubles–Bob Duesler, Newport Beach, Calif., and Jim Nelson, Palm Desert, Calif.; Men's 90 Singles–Alex Swetka, Mountain View, Calif.; Men's 90 Doubles–Alex Swetka, Mountain View, Calif.; 2009, Men’s 50 Doubles–Mike Fedderly, Palm Desert, Calif.; Vallis Wilder, Forth Worth, Texas; Women’s 60 Doubles–Kathleen Bennett, Rancho Mirage, Calif.; Women’s 80 Doubles–Louise Russ, Boca Raton, Fla.; Doris Stephens, San Clemente, Calif.; Mixed Husband-Wife Combo Age 140 Doubles–Courtney & Carolyn Henderson, Richardson Texas; 2010, Women's 35 Singles–Patricia Zerdan, Dallas, Texas; Women's 75 Singles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women's 75 Doubles–Dorothy Matthiessen, Pasadena, Calif.; Women's 85 Doubles–Elaine Mason, Fresno, Calif., and Cathie Hill, Newport Beach, Calif.; Women's 90 Singles–Lucy Dettmer, Park City, Utah; Women's 90 Doubles–Lucy Dettmer, Park City, Utah, and Dodo Cheney, Escondido, Calif.; Men's 70 Doubles–George Sarantos, Rancho Mirage, Calif., and Henry Leichtfried, Laguna Woods, Calif.; Men's 90 Doubles–Bob Sherman, Santa Barbara, Calif., and Alex Swetka, Mountain View, Calif; Super Senior Father-Son–Carl Erikson, Asheville, N.C., and John Erikson, Oberlin, Ohio; Huband-Wife Combined Age 100–John and Jennifer Lyons, San Clemente, Calif; Husband-Wife Combined Age 140–Courtney and Carolyn Henderson, Richardson, Texas; 2011,  Men’s 45 Singles: Mario Tabares, Miami, Fla.; Women’s 80 Singles: Doris Lutz, Sarasota, Fla.; Mother-Son: Diane Barker and Matthew Hane, Daniel Island, S.C.; Super Senior Father-Son: Carl Erikson  Asheville, N.C., and John Erikson, Oberlin, Ohio; Husband-Wife Combined Age 140: Kathleen Bennett and Richard Doss, Irvine, Calif.; 2012, Men’s 55 Doubles–Mark Vines, Lynchburg, Va., and Wesley Cash, Chattanooga, Tenn.; Women's 55 Doubles–Susan Wright, Grand Junction, Colo.; Women's 60 Singles–Tina B. Karwasky, Glendale, Calif.; Women's 60 Doubles–Tina B. Karwasky, Glendale, Calif., and Mary Ginnard, Fort Lauderdale, Fla.; Women's 65 Singles–Brenda Carter, Charleston, S.C.; Women's 85 Doubles–Pat Jackson, Phoenix, Ariz., and Rita Price, Aurora, Colo.; Husband-Wife Combined Age 140–Kathy Bennett and Richard Doss, Irvine, Calif.; 2013, Men's 55 Doubles: Wesley Cash, Chattanooga, Tenn.; Men's 70 Singles: Jimmy Parker, Santa Fe, N.M.; Men's 80 Doubles: Richard Doss, Laguna Woods, Calif., John Powless, Madison, Wis.; Women's 60 SIngles: Tina B. Karwasky, Glendale, Calif.; Women's 85 Singles: Doris Lutz, Sarasota, Fla.; Women's 90 Doubles: Elizabeth Cookson, San Mateo, Calif.; Senior Father-Son Doubles: Jerry Morse-Karzen, Wilmette, Ill., Brett Morse-Karzen, Wilmette, Ill.; Super Senior Mother-Daughter Doubles: Penny Powell, Gilbert, Ariz., Leslie Tracy, Carmel, Calif.  
--
 
Janet Louer USTA Jr. Team Tennis Organizer of the Year Award
This award recognizes individuals who positively influence children’s lives and substantially impact their community. Janet Louer was instrumental in the development of junior tennis during her lifetime, developing championships in her home state of Georgia, organizing training sessions for coaches, parents and potential college recruits, and serving as a mentor to nationally ranked players. The award is presented at the annual Community Tennis Development Workshop.
 
2009, Lisa Bowen, Watkinsville, Ga.; 2010, Julie Watson Dick, Georgetown, Ky.; 2011, Justin DePietropaolo, Philadelphia, Pa.; 2012-13, Heidi Stryker, Irvine, Calif.
 
--
 
Jack Stahr Award
The Jack Stahr Award is presented annually to an umpire, age 21 or over, who in one of his or her first three years at the US Open, is recognized for hard work, professionalism, technical ability and cooperative attitude. It recognizes his/her outstanding work primarily as a line umpire.
 
1984, Jerry Moore, Roswell, Ga.; 1985, Greg Moorhead, Mesa, Ariz.; 1986, Ray Delcastillo, San Antonio, Texas; 1987, Dana Loconto, Gadsden, Ala.; 1988, Kristine Coryell, Flossmoor, Ill.; 1989, Julie Watterson, Englewood, Colo.; 1990, John Bramlett, San Bernadino, Calif.; 1991, Beth Wallingford, Indianapolis, Ind.; 1992, Cathi Duncan, Newburgh, Ind.; 1993, Clark Mayer, Hagerstown, Md.; 1994, Carole Cox, Brentwood, Tenn.; 1995, Debra "Vigi" Dreher, Boca Raton, Fla.; 1996, Revathy Solomon, Gretna, La.; 1997, Jay French, West Palm Beach, Fla.; 1998, Ken Clarke, Redondo Beach, Calif.; 1999, Ann Gilley, Fort Worth, Texas; 2000, Tracy Crossland, Chicago, Ill.; 2001, Satuski Prokop, Bellevue, Wash.; 2002, Kevin M. Calhoun, Lexington, Ky.; 2003, Donovan Kent, Buffalo, N.Y.; 2004, Francess Mudge-Lisk, Prairie Village, Kan.; 2005, Rob Roy, Los Angeles, Calif.; 2006, Justin T. Willis, Greensboro, N.C.; 2007, Jamey Davis, Mobile, Ala.; 2008, Kevin Labor, Frisco, Texas; 2009, Kimberly Angermeier, Henderson, Ky.; 2010, George Allensworth, North Canton, Ohio; 2011, Rodney Realon, Raleigh, N.C.; 2012, Robert Stalzer, Palm Beach, Fla.; 2013, Scott Elbin, Findlay, Ohio.
 
--
 
John T. McGovern Award
In 1949, John T. (Terry) McGovern presented a beautiful, gold-plated trophy for an annual award to that umpire or linesman who contributed most to the cause of tennis officiating during the previous year. In addition to the trophy, McGovern contributed gold-plated medals to be given annually for the permanent possession of the award recipient. McGovern was a well-known leader in amateur sports. He was legal advisor to the United States Olympic Committee for many years, a former president of the Cornell University Alumni Association and president of the Sandlot Baseball Association. Almost from the inception of the USTA Umpire Association, he was a devoted tennis linesman. The McGovern Committee selects the winner of the John T. McGovern Award. The committee consists of all previous recipients of the award.
 
1949, Donald M. Dickson, Bronxville, N.Y.; 1950; Craufurd Kent, Hollywood, Calif.; 1951, Harold A. Lebair, New York, N.Y.; 1952, David S. Niles, West Newton, Mass.; 1953, Louis W. Shaw, Bayonne, N.J.; 1954, Frank J. Tybeskey, Philadelphia, Pa.; 1955, Hubert J. Quinn, San Francisco, Calif.; 1956, H. LeVan Richards, Falls Church, Va.; 1957, Winslow "Mike" Blanchard, Scottsdale, Ariz.; 1958, Edward Mellor, Philadelphia, Pa.; 1959, Harold E. Ammerman, Orange, N.J.; 1960, J. Clarence Davies, Jr., New York, N.Y.; 1961, Herbert J. Lewis, Miami Shores, Fla.; 1962, Frank Dowling, Indianapolis, Ind.; 1963, John G. Kroel, Clifton, N.J.; 1964, William Macassin, Pompano Beach, Fla.; 1965, Ernest J. Oberlaender, Jr., New York, N.Y.; 1966, John B. Stahr, Larchmont, N.Y.; 1967, S.R. Bumann, Dallas, Texas; 1968, John B. Coman, Beverly, Hills, Calif.; 1969, Frank Hammond, New York, N.Y.; 1970, E. Brooks Keffer, Wayne, Pa.; 1971, Titus Sparrow, Boston, Mass.; 1972, Col. Richmond Skinner, Wilmington, Del.; 1973, Sydow Nieman, Pasadena, Calif.; 1974, Douglas B. Stewart, Milford, N.J.; 1975, Florence Blanchard, Phoenix, Ariz.; 1976, Sam Cox, Philadelphia, Pa.; 1977, Bill Ackerman, Trenton, N.J.; 1978, Harry Maiden, South Pasadena, Calif.; 1979, J. Roy Dance, Memphis, Tenn.; 1980, John H. Sternbach, Denver, Colo.; 1981, William S. Bigelow, Maplewood, N.J.; 1982, George Duganne, Miami, Fla.; 1983, Anita Shukow, Roslyn Heights, N.Y.; 1984, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1985, Dr. Charles F. Beck, Fort Lauderdale, Fla.; 1986, Norris Bond, Wellesley, Mass.; 1987, Joseph Beerman, Bayside, N.Y.; 1988, Judy Popkin, New York, N.Y.; 1989, Jay Snyder, Hummelstown, Pa.; 1990, Zeno Pfau, Richardson, Texas; 1991, Richard Kaufman, Ponte Vedra Beach, Fla.; 1992, Peter Kasavage, San Ramon, Calif.; 1993, Fran McDowell, Mt. Vernon, Wash.; 1994, Joan Vormbaum, San Jose, Calif.; 1995, Phyllis "Woodie" Sublett-Walker, Newburgh, Ind.; 1996, Al Penelton, East St. Louis, Ill.; 1997, Steve Ullrich, Tampa, Fla.; 1998, Bill Barber, Brewster, Mass.; 1999, Bob Cranor, Los Angeles, Calif.; 2000, John Bramlett, San Bernandino, Calif.; 2001, Jim Zimmerman, Bartonville, Texas; 2002, John Wong, San Francisco, Calif.; 2003, Joan Bunny Williams, Bluffton, S.C.; 2004, Jerry Moore, Roswell, Ga.; 2005, Norman Chryst, Scottsdale, Ariz.; 2006, Shirley Damiano, Syracuse, N.Y.; 2007, Missy Malool, Bluffton, S.C.; 2008, David Littlefield, Palm Springs, Fla.; 2009, Lois Huggins, Newark, Del.; 2010, Keith Crossland, Chicago, Ill.; 2011, Ernie Mosby, Columbia, Md.; 2012, Jason "Jake" Garner, Tallahassee, Fla.; 2013, Jane Goodman, Sherman Oaks, Calif.
 
--
 
Jr. McGovern Award
With qualifying conditions similar to the John T. McGovern Award, the Jr. McGovern Award recognizes service and excellence by younger tennis officials. The award winner is presented with a perpetual trophy and receives a silver-plated medal for his or her permanent possession. The McGovern Committee selects the winner of the Jr. McGovern Award. The committee consists of all previous recipients of the John T. McGovern Award.
 
1948, Ailie Tesloff, Texas; 1949, Frank Hammond, New York, N.Y.; 1950, Andrew Dennon, Long Island, N.Y.; 1951-55, Not awarded; 1956, Jeffrey Cox, Bryn Mawr, Pa.; 1957, Betty Brown, Scarsdale, N.Y.; 1958, R. Michael Dunne, Greenwich, Conn.; 1959, Helen S. Coman, Scarsdale, N.Y.; 1960, Not awarded; 1961, Tom Konchalski, Elmhurst, N.Y.; 1962, Not awarded; 1963, John B. Coman, Jr., Ojai, Calif.; 1964, Jane Dally, South Orange, N.J.; 1965-72, Not awarded; 1973, John J. Halonka, Jr., Hallandale, Fla.; 1974-81, Not awarded; 1982, Scott Jason Svonkin, Monterey Park, Calif.; 1983, Jerold Reagan Lipp, Dallas, Texas; 1984, Dave Radoccia, Reading, Mass.; 1985-89, Not awarded; 1990, Rocky Hardy, Greenbrier, Ark.; 1991, Not awarded; 1992, Joe Maxberry, Jacksonville, Fla.; 1993, Cecil Hollins, Ozone Park, N.Y.; 1994, Dan Oppenheim, Columbia, Md.; 1995-97, Not awarded; 1998, Jake Garner, Tallahasee, Fla.; 1999, Not awarded; 2000, Chris Wilson, South Deerfield, Mass.; 2001-03, Not awarded; 2004, Tom Skeen, Bountiful, Utah; 2006, Not awarded; 2007, Sally Paulus, Midland, Mich.; 2008, Andrew Walker, Birmingham, Mich.; 2009, Not awarded; 2010, Michaela Moon, Vancouver, Wash.; 2011, Not awarded.; 2012, Coutney Potkey, Sunland, Calif.; 2013: None.
 
--
 
Nicholas E. Powel Award
Given each year to a sectional chair or line umpire, the Nicholas E. Powel Award recognizes the importance of officiating at the local level.
 
1990, Lillian Donley, Scottsdale, Ariz.; 1991, Margery S. Marshall, Sacramento, Calif.; 1992, Margaret Colchin, Knoxville, Tenn.; 1993, Eugene Heller, Sioux Falls, S.D.; 1994, Lucille Frank, Denver, Colo.; 1995, Claude Pickering, Lancaster, Calif.; 1996, Arcadio Garza, San Antonio, Texas; 1997, Charles Mignon, Lincoln, Neb.; 1998, Nan Burnam, Abilene, Texas; 1999, Berry Campagna, Greensburg, Pa.; 2000, Mickey Harper, Midfield, Ala.; 2001, Jim Cummings, Baltimore, Md.; 2002, Allan J. Smith, Dunwoody, Ga.; 2003, Sally Utiger, Weston, Mass.; 2004, Clarence Corbin, Gulf Breeze, Fla.; 2005, Dennis Bennett, Boise, Idaho; 2006, Patricia A. Friz, Wilmington, Del.; 2007, David DeGraft, Lutherville, Md.; 2008, Charlotte Dlugolenski, Fayetteville, N.Y.; 2009, Catherine Thomas, Palm Desert, Calif.; 2010, Lewis Conley, Ballwin, Mo.; 2011, Eileen Leonard, Locust Valley, N.Y.; 2012, Rollie Shea, Winter Park, Fla.; 2013: Donovan L. Willsie, Colorado Springs, Colo.
 
--
 
NJTL Founders' Service Award
The NJTL Founders' Service Award is provided as a means of recognizing the outstanding contributions of individuals to the National Junior Tennis & Learning network. The award is intended to acknowledge exceptional perfomance, leadership, dedication and service, and a standard of excellence that promotes the principles exemplified by Arthur Ashe. It is presented at the USTA Annual Meeting.
 
2010, Barbara Wynne, Indianapolis, Ind.; 2011, David N. Dinkins, New York, N.Y.; 2012-13, Skip Hartman, Woodside, N.Y.
 
--
 
President’s Award
Established in 1999, the President’s Award annually honors an individual who has given unusual and extraordinary service to tennis and generally will be a person not considered for other USTA awards.
 
1999, Irene Corona, Hemet, Calif.; 2000, Cynthia A. Erb, Alamo, Calif.; 2001, Walter A. Segaloff, Newport News, Va.; 2002, Joy D. Rodenberg, Weston, Fla.; 2003, Phyllis "Woodie" Walker, Newburgh, Ind.; 2004, Bronal Harris, Philadelphia, Pa.; 2005, Robert Lansdorp, Rolling Hills Estates, Calif.; 2006, Billie Jean King, New York, N.Y.; 2007, Lindsay Davenport, Laguna Beach, Calif.; Katherine T. McEnroe and John P. McEnroe, New York, N.Y.; 2008, Bob Bryan and Mike Bryan, Wesley Chapel, Fla.; 2009, Jodie H. Adams, Springfield, Mo.; 2010, David N. Dinkins, New York, N.Y.; David A Benjamin, Princeton, N.J.; 2012, Andre Agassi, Las Vegas, Nev.; 2013: Stan Smith: Hilton Head Island, S.C.
 
--
 
Ralph W. Westcott USTA Family of the Year Award
This award was initiated in 1965 by Martin L. Tressel, President of the USTA, 1965-66, to emphasize the theme that "Tennis Is a Family Game." The honor is awarded annually to the family who in recent years has done the most to promote amateur tennis, primarily on a volunteer basis. All members of the family should participate in some way, either as players or by offering their services in running programs or tournaments or in junior development activities. The selection of recipients is made by the USTA Awards Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections. Ralph W. Westcott donated a large silver tray as the perpetual award. This trophy was given to him upon retiring as president of the Western Tennis Association and secretary of the USTA. The names of the recipients are engraved on this tray. The trophy is presented at the USTA Annual Meeting.
 
1965, The John F. Sullivan family, Belmont, Mass.; 1966, The Will Rompf family, Des Moines, Iowa; 1967, The Charles Pasarell family, Santurce, P.R.; 1968, The Bundy-Cheney family, Santa Monica, Calif.; 1969-70, Not awarded; 1971, The James M. Gray family, Pittsburgh, Pa.; 1972, Not awarded; 1973, The George Acker family, Kalamazoo, Mich.; 1974, The Forrest A. Hainline, Jr. family, Detroit, Mich.; 1975, The Joseph Garcia family, Knoxville, Tenn.; 1976, The Francis Wilson family, Dayton, Ohio; 1977, Not awarded; 1978, The Herbert B. Gengler family, Locust Valley, N.Y.; 1979, The John Vest family, Jackson, Miss.; 1980, The Leo Power family, Framingham, Mass.; 1981, The Gideon Weber family, League City, Texas; 1982, The Joseph Donnovin family, Lookout Mountain, Tenn.; 1983, The Rolla Anderson family, Kalamazoo, Mich.; 1984, The Eugene S. Jung family, Hacienda Heights, Calif.; 1985, The James Buck family, Woodland Hills, Calif.; 1986, The Warren Whitlinger family, Neenah, Wisc.; 1987, The Herbert Nakamura family,  Mililani, Oahu, Hawaii; 1988, The Dutch Vosters family, Wilmington, Del.; 1989, The Russell Ball family, El Paso, Texas; 1990, The James Farley family, Cincinnati, Ohio; 1991, The Thomas Lord family, Carmel, Ind.; 1992, The Ron Bohrnstedt family, Lewisburg, W.Va.; 1993, The Joe Ed Burnam family, Abilene, Texas; 1994, The David E. Engle family, Springfield, Ohio; 1995, The Dick Riley family, Edina, Minn.; 1996, The Brad Parks family, San Clemente, Calif.; 1997, The Thomas C. Balsiger family, El Paso, Texas; 1998, The Steven Champlin family, Wayzata, Minn.; 1999, The Hugh and Paddi Waters family, Ormond Beach, Fla.; 2000, The Lee Hammel family, Salt Lake City, Utah; 2001, The Randy and Leslie Jackson family, Fort Smith, Ark.; 2002, The J.C. and Donna Louderback family, Arkansas City, Kan.; 2003, The Douglas and Delaine Mast family, Lancaster, Pa.; 2004, The Jon and Shari Vegosen Family, Chicago, Ill.; 2005, The George and Jeanne Austin Family, Rolling Hills Estates, Calif.; 2006, The Roy and Colleen Barth Family, Charleston, S.C.; 2007, The Don and Becky Cleveland Family, Delray Beach, Fla.; 2008, The Larry and Susan Kline Family, Prospect, Ky.; 2009, The Joe and Cindy Walz Family, Aitkin, Minn.; 2010, The Illges Family, Columbus, Ga.; 2011, The Huether Family, Sioux Falls, S.D.; 2012, The Osborn Family, Boise, Idaho.; 2013: The Stingley Family, St. Paul Minn.
 
--
 
USTA Recreational Coach Workshop Trainer of the Year Award
This award recognizes a trainer who always goes above and beyond to train coaches and promote the sport of tennis through both QuickStart Tennis and Recreational Coach workshops. The award is presented at the annual USTA Tennis Teachers Conference.
 
2010, Butch Staples, Chicago, Ill.; 2011, Rita Gladstone, Port Orange, Fla.; 2012-13, William Phillips, Lafayette, La.
 
--
 
Seniors’ Service Award
A trophy for service to senior tennis is awarded each year to the person the USTA Adult/Senior Competition Committee deems most deserving of the respect and honor of all seniors. It is awarded on the basis of the recipient’s willingness, cooperation and participation, either in play or organizational work for the betterment and furtherance of senior competition. Each year the winner’s name and the year are engraved on the trophy and a replica of the trophy is given to the winner.
 
1958, W. Dickson Cunningham, Rahway, N.J.; 1959, William L. Nassau, Jr., Paoli, Pa.; 1960, Henry L. Benisch, Brooklyn, N.Y.; 1961, Dr. Irving Bricker, New York, N.Y.; 1962, Monte L. Ganger, Cleveland, Ohio; 1963, Caspar H. Nannes, Washington, D.C.; 1964, Joseph Lipshutz, Philadelphia, Pa.; 1965, Gardnar Mulloy, Miami, Fla.; 1966, J. Clarence Davies, Jr., New York, N.Y.; 1967, C. Alphonso Smith, Alexandria, Va.; 1968, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1969, Robert L. Galloway, La Jolla, Calif.; 1970, E. Jefferson Mendel, Yonkers, N.Y.; 1971, Emery Neale, Seattle, Wash.; 1972, Alvin W. Bunis, Cincinnati, Ohio; 1973, W.E. Hester, Jr., Jackson, Miss.; 1974, Richard C. Sorlien, King of Prussia, Pa.; 1975, Jay Freeman, Little Rock, Alaska; 1976, Henry Crawford, College Park, Ga.; 1977, Not awarded; 1978, L. Roe Campbell, Knoxville, Tenn.; 1979, A.W. "Buck" Archer, Shelby, N.C.; 1980, John Powless, Madison, Wisc.; 1981, Leslie J. Fitz Gibbon, Garden City, N.Y.; 1982, A.L. Zerbe, Santa Barbara, Calif.; 1983, Not awarded; 1984, Jack Blanton, Sr., Houston, Texas; 1985, Not awarded; 1986, Dr. Alfred Mills, Miami Beach, Fla.; 1987, Carol Schneider, Los Angeles, Calif.; 1988, Jack Geisel, Princeton, N.J.; 1989, Not awarded; 1990, Dr. William R. Owen, Houston, Texas; 1991, Mildred Southern, Winston-Salem, N.C.; 1992, Jane Taylor, Memphis, Tenn.; 1993, Marian Baird, Winnetka, Ill.; 1994, Arthur Rondeau, New Bern, N.C.; 1995, Margaret L. Newfield, Surfside, Fla.; 1996, Eleanor Swann, Norcross, Ga.; 1997, Carol Wood, Rockville, Md.; 1998, Nancy Reed, Winter Park, Fla.; 1999, William J. Tully, Fort Lauderdale, Fla.; 2000, Ben T. Ball, Austin, Texas; 2001, Ned Mansfield, Los Altos, Calif.; 2002, Arthur Russo, Sun City Center, Fla.; 2003, Patricia B. Graham, Winter Park, Fla.; 2004, William J. Kellogg, La Jolla, Calif.; Kathleen Checket, Hillsboro Beach, Fla.; 2005, Kathleen Checket, Hillsboro Beach, Fla.; 2006, Eddie Williamson, Camilla, Ga.; 2007, Percy Hughes, Richfield, Minn.; 2008, Patricia Graham, Winter Park, Fla.; 2009, Kathy Langer, Rockwall, Texas; 2010, Carolyn A. Nichols, Rancho Santa Fe, Calif.; 2011, Alice Lee, Capitol Heights, Md.; 2012, Irving Levine, Rehoboth, Mass.; 2013, Richard Walther, SUmmit, N.J.
 
--
 
Service Bowl Award
"To the Player Who Yearly Makes the Most Notable Contribution to the Sportsmanship, Fellowship, and Service of Tennis"—this inscription is engraved on the Service Bowl trophy donated by Mrs. Lyman H.B. Olmsted and a group of 30 New England women in 1940 to honor the example of Mrs. Hazel H. Wightman. The Service Bowl Award is an annual award that was limited to New England women tennis players for the first four years. Since 1944, it has been awarded on a nationwide basis, usually by the USTA President at a stadium court ceremony or an Executive Committee Meeting during the US Open.
 
New England Winners: 1940, Hazel H. Wightman; 1941, Mrs. William M. Shedden; 1942, Mrs. J. Lewis Bremer; 1943, Marjorie Morrill Painter.
 
National Winners: 1944, Dorothy Bundy Cheney; 1945, Margaret Osborne duPont; 1946, Hazel H. Wightman; 1947, Mrs. John B. Prizer; 1948, A. Louise Brough; 1949, Madge Harshaw Vosters; 1950, Nancy P. Norton; 1951, Gladys Medalie Heldman; 1952, Maureen Connolly Brinker; 1953, Mrs. John B. Moore; 1954, Marjorie Gladman Buck; 1955, Doris Hart; 1956, Patricia Henry Yeomans; 1957, Dorothy Head Knode; 1958, Katharine Hubbell; 1959, Barbara Krase Chandler; 1960, Sylvia K. Simonin; 1961, Gail Stewart; 1962, Mimi Arnold; 1963, Marilyn Montgomery; 1964, Helen Fulton Shockley; Mrs. Theodore Hackett; 1965, Rosalind Greenwood; 1966, Billie Jean Moffitt King; 1967, Donna Floyd Fales; 1968, Betty R. Pratt; 1969, Doris Harrison; 1970, Nancy Jeffett; 1971, Ruth Lay; 1972, Nancy Neeld; 1973, Edythe Ann McGoldrick; 1974, Mary Arnold Prentiss; 1975, Julie M. Heldman; 1976, Mary Hardwick Hare; 1977, Catharine Sample; 1978, Carol Schneider; 1979, Marian Baird; 1980, Evelyn Houseman; 1981, Sarah Palfrey Danzig; 1982, Chris Evert Lloyd; 1983, Flo Blanchard, Helen Post; 1984, Alice Marble; 1985, Barbara S. Williams; 1986, Betty Cookson; 1987, Shirley Fry Irvin; 1988, Margaret Newfield; 1989, Carole Graebner; 1990, Barbara S. Wynne; 1991, Christine S. Beck; 1992, Pauline Betz Addie; 1993, Yvonne K. Garton; 1994, Pam Shriver; 1995, Julia A. Levering; 1996, Andrea Jaeger; 1997, Mildred Southern; 1998, Zina Garrison, Houston, Texas; 1999, Nancy Corse Reed, Winter Park, Fla.; 2000, Katherine Chabot Willette, San Diego, Calif.; 2001, Virginia T. Renouard, Paradise Valley; 2002, Jean Hughes Mills, Delray Beach, Fla.; 2003, Chanda Rubin, Lafayette, La.; 2004, Leslie Allen, New York, N.Y.; 2005, Pam Austin, Brea, Calif.; 2006, Carolyn A. Nichols, Lodi, Calif.; 2007, Katrina M. Adams, White Plains, N.Y.; 2008, Mary Joe Fernandez, Hunting Valley, Ohio; 2009, Fern Lee Kellmeyer, St. Petersburg, Fla.; 2010, Elaine Mason, Fresno, Calif.; 2011, Belmar Gunderson, River Falls, Wis.; 2012, Barbara Lawrence, Toledo, Ohio; 2013, Margaret L. Cooper, West Palm Beach, Fla.
 
--
 
Star Fish Award
This award recognizes the high school coach who goes above and beyond in implementing a no-cut policy for his/her tennis team. The winner is awarded registration and travel for the USTA Tennis Teachers Conference and tickets for the US Open. The selection of the recipient is made by the USTA No-Cut Star Fish Award Committee from nominations submitted by the 17 USTA sections. The award is presented at the USTA Tennis Teachers Conference.
 
2009, Rich Johns, Saratoga Springs, N.Y.; Angel Martinez, Grapevine, Texas; 2010, David Steinbach, Brookfield, Wis.; Bill Wagstaff, Spokane, Wash.; 2011, Jim Neal, Niskayuna, N.Y.; Jim Solomon, West Hartford, Conn.; 2012, Terry Valdez, Eastmont High School, East Wenatchee, Wash.; 2013, Not awarded.
 
--
 
Super Senior Service Award
The Super Senior Service Award is given annually to the person who, in the opinion of the Super Senior Tennis Board of Directors, has made a notable contribution to the promotion of tennis for the 55-and-over USTA-recognized age divisions. This contribution can be made by a player, a tennis enthusiast, a tournament director or a non-player who has helped to promote tennis for the "young at heart."
 
1975, L. Roe Campbell, Knoxville, Tenn.; 1976, C. Alphonso Smith, Charlottesville, Va.; 1977, Thomas Todd, Seattle, Wash.; 1978, A.L. Zerbe, Santa Barbara, Calif.; 1979, Eldon Roark, Memphis, Tenn.; 1980, Bryan M. (Bitsy) Grant, Jr., Atlanta, Ga.; 1981, Kirk Reid, Madison, Ohio; 1982, David L. Freed, Salt Lake City, Utah; Will Bolton, Seattle, Wash.; 1984, Dr. Leslie H. Jenkins, Knoxville, Tenn.; 1985, W. Ted Swenson, Lakewood, Colo.; 1986, Stanley K. Ford, Gatlinburg, Tenn.; 1987, Don Swenson, Seattle, Wash.; 1988, Jim Rogers, Waban, Mass.; 1989, Col. Nicholas E. Powel, Arlington, Va.; 1990, John Powless, Madison, Wisc.; 1991, A.W. (Buck) Archer, Shelby, N.C.; 1992, John Powless, Madison, Wisc.; 1993, Joe Cullman, III, New York, N.Y.; 1994, Richard O. (Dick) Covington, Asheville, N.C.; 1995, Robert Loy, Gatlinburg, Tenn.; 1996, Fritz Ball, Shreveport, La.; 1997, Doug Crary, Modesto, Calif.; 1998, Jack Geisel, Princeton, N.J.; 1999, Monte Ganger, West Palm Beach, Fla.; 2000, Eric Pollard, Palm Springs, Calif.; 2001, Herb Hauser, Sarasota, Fla.; 2002, Giichi Suzuke, Osaka, Japan; 2003, Arthur Russo, Sun City Center, Fla.; 2004, Bill Tully, Ft. Lauderdale, Fla.; 2005, Richard DeVoe, Naples, Fla.; 2006, Janet and Niesi Sie, Boynton Beach, Fla.; 2007, William Luri, San Pedro, Calif.; 2008, Jason Morton, Sun Lakes, Ariz.; 2009, Art Nielsen Jr., Winnetka, Ill.; 2010, Doug Crary, Modesto, Calif.; 2011, Charles DeVoe, Indianapolis, Ind.; 2012, William "Bill" Hussey, Laguna Woods, Calif.; 2013, Chuck DeVoe, Indianapolis, Ind.
 
--
 
Tennis On Campus Leader of the Year Award
The USTA Tennis On Campus Leader of the Year Award honors individual college student leaders for significant contributions made to the USTA Tennis On Campus program on their respective campus. Eligible applicants are current college students who hold leadership positions within their Tennis On Campus program/college club tennis team. Applicants and their club must be in good standing with their college or university and the USTA. The award(s) are distributed at the annual USTA National Campus Championships.
 
2009, Steven Azeka, California Polytechnic State University; 2010, Cameron Burnett, Loyola University of Chicago; 2011, Ross Friedman, Towson University.; 2012, Matthew Ship, University of Wisconsin–Madison, Madison, Wis.; 2013, Michael Lynch, University of Illinois, Urbana-Champaign, Ill.
 
--
 
USTA Tennis Teachers Conference Service Award
The USTA Tennis Teachers Conference Service Award recognizes those men and women who have generously made significant and innovative contributions as speakers and presenters over a number of years.
 
2010, Jim Loehr, Orlando, Fla.; 2011, John Zorzi, Princeton, N.J.; 2012-13, Not awarded.
 
--
 
USTA Volunteer Service Award

The USTA Volunteer Service Award recognizes USTA volunteers for their years of national service to the association. Recognition awards are presented at the Annual Meeting to those volunteers achieving five years of service and for each five years of service thereafter. The association is proud to demonstrate its esteem and appreciation to an outstanding group of volunteers.

Volunteers with 60 Years of Service: 1995, Winslow "Mike" Blanchard*; 1998, The Honorable Judge Robert J. Kelleher*; 1999, William J. Clothier*.

Volunteers with 55 Years of Service: 1995, Robert B. Colwell*; 2000, George E. Barnes*.

Volunteers with 50 Years of Service: 1988, David L. Freed*; James H. Van Alen*; 1999, Edward A. Turville*; 2009, Alastair B. Martin*; 2012, Donna F. Fales.

Volunteers with 45 Years of Service: 1996, W. Harcourt Woods*; 1997, William F. Talbert*; 1998, Tony Trabert; 2000, Rolla L. Anderson; 2007, Donna F. Fales; 2008, Stanley Malless; 2009, J. Randolph Gregson; 2010, Nancy P. Jeffett.

Volunteers with 40 Years of Service: 1998, Peggy L. Mann; 1999, Marian W. Baird*; 2000, Eugene L. Scott*; 2001, Walter E. Elcock*, Richard C. Sorlein; James H. McManus; Dennis Van der Meer; 2004, Carleton J. Anderson; 2005, Sheldon Westervelt; 2009, Stephen D. Potts; 2010, Ronald W. Fisher; J. Howard (Bumpy) Frazer; David R. Markin; 2011, Hunter L. Delatour Jr.*; 2012, Skip Hartman.

Volunteers with 35 Years of Service: 1995, Donald A. Jacobus; 1996, Gene J. Buwick*; 1998, Leslie H. Jenkins*; 1999, Alfred S. Alschuler Jr.; Charles W. Ufford Jr.; 2000, John B. Coman*; 2002, Gordon D. Jorgensen*; 2003, Albert Collins; Marilyn F. Fernberger*; Charles M. Hitt; 2005, Joann M. Frazer; Carole C. Graebner*; 2006, Carol Schneider; 2007, Lewis (Skip) Hartman; 2011, Elizabeth (Betty) Cookson.

Volunteers with 30 Years of Service: 1995, Elaine L. O’Dell; 1996, Paul L. Cranis; 1997, Leslie J. FitzGibbon*; Ruth R. Lay; 1998, J. William Trimble; 1999, Joseph M. Cartelli; Marvin P. Richmond; Gerald E. Trippel*; 2001, Darrell C. Eden; 2002, Francis D. Baxter; 2003, Margaret L. Newfield; 2004, Glenn D. Herb*; 2005, John J. Bregin; 2007, Theodore Sperry; 2010, Stephen L. Gerdes; Mervin A. Heller Jr.*; 2011, Steven K. Champlin; 2012, Barbara L. Smith, Barbara S. Wynne; 2013, Nancy L. Alfano.

Volunteers with 25 Years of Service: 1988, Monte Ganger; Mary H. Hare*; W.E. Hester Jr.*; Edward Kenehan*; Helen Post; C. Alphonso Smith*; Patricia Yeomans; 1990, Clarence Mabry; 1991, Arthur R. Ashe, Jr.*; Harold O. Zimman*; 1993, Forrest A. Hainline Jr.*; 1995, H.A. Ted Bailey, Jr.; Robert O. Dame; Jack Kramer; 1997, James Newton Cox*; 1998, Alex B. Aitchison*; Kenneth S. Niddrie*; 1999, C.J. Anderson, III; Barbara S. Williams*; 2001, Joy D. Rodenberg; 2002, John A. Zimmerman; 2003, Yvonne K. Garton; William J. Tully; 2005, Ronald R. Bohrnstedt; Robert A. Cookson*; Patricia B. Graham*; Jacqueline Kimball; Harry A. Marmion*; William E. Rombeau; Lester M. Snyder Jr.; 2006, John W. Peddycord; John D. Powless; Richard B. Riley; 2007, Barbara L. Smith, Barbara S. Wynne; 2009, Marjorie E. Champlin, Leo F. Power; Pamela H. Shriver.; 2010, Julia A. Levering; Jack M. Mills; Jean H. Peabody; 2011, Jodie H. Adams; Elaine C. Freeman; Helen M. Petersen; 2012, Joseph A. Grover; 2013, Lisbeth Blum, Todd S. Ellenbecker, Lucy S. Garvin, Robert W. Ingersole, William Kibler, Daniel J. Santorum, (Alyce) Jonelle Smith, Randy L. Stephens.

Volunteers with 20 Years of Service: 1995, Frank Schneider; 1996, Georgina G. Muthig*; 1997, Marian M. Green; Leigh S. Strassner; 1998, Buford L. Driskill Jr.; George W. Fix Jr.; 1999, Eve F. Kraft*; Robert L. Smith*; 2000, James B. Buck; Irving V. Glick; Richard F. Haitbrink; Rubin I. Jaffe; Cheryl S. Jones; Nick C. Pappas; Mildred F. Southern; Elaine F. Viebranz; 2002, Victor I. Kasser; Ned Mansfield*; Jean M. Nachand; Carol A. Wood; 2003, John R. Embree; Capt. L. Walter Freeman Jr.*; Carolyn A. Kimberly; Arvelia R. Myers; Frances B. Wakefield; Harry M. Waugh*; 2004, Warren F. Kimball; Michael E. Kohlhoff; John T. Moter; 2005, Richard A. Arnold; Carlos M. Garcia; Jack L. Groppel; Robert C. Howard; 2006, Jacque A. Croft; John T. Donelan; Anne-Lise Frank; Joaquim Rasgado Jr; Rolland K. Shea; 2007, James S. Chaffin, Sharon B. Gault, Joseph A. Grover, Paddi N. Valentine; 2008, Howard M. Brody; Patricia C. Devoto; Todd S. Ellenbecker; Bobbie W. Farley; Lucy S. Garvin; Brian W. Hainline; Robert W. Ingersole; W. Ben Kibler; Barbara A. Lawrence; Gary E. Lee; James R. O’Neill; Daniel J. Santorum; Alyce Jonelle Smith; Randy L. Stephens; Roy T. Van Brunt; 2009, Bruce D. Avery; Henry C. Cox; Joyce W. Dreslin; Lois R. Huggins; Alan G. Schwartz; Pamela J. Sloan; 2010, Roy R. Barth; Lisbeth R. Blum; Lauren K. Covert; Barbara J. Fackel; Elaine C. Freeman; William J. Kellogg; Allen J. Kiel; Delaine B. Mast; Rex A. Maynard; John M. Raker; John M. Schubert; Katherine D. Willette; 2011, Jim P. Cummings; 2012, Pamela J. Austin, Robert W. Greene, Sue D. Gregor, Tim Heckler, Rose K. Hobson, Franklin R. Johnson, Doug R. Menke, Antonio M. Pavia, Carolyn S. Riley, Pamela Sloan, Margaret Welch Beard, Joseph P. Zesbaugh; 2013, Masu Kusume Dyer, Jane A. Goodman, Larry R. Haugness.

Volunteers with 15 Years of Service: 1995, B.A. Grubbs; Audrene P. Snyder*; 1996, Margaret (Peggy) Disco; Woodie Sublett-Walker; Mervyn G. Webster; 1997, Nancy P. Penson; 1998, John T. Dougherty; Kathe M. Henry; William R. Owen; 1999, Michael C. Brooks; Thomas E. Fink; Bradley A. Parks; Richard A. Scheer; Robert A. Schmitz; Robert B. Solon; Suella H. Steel; Sandra J. Tueller; 2000, Jose Baldrich, Jr.; David W. Hall; Leslie H. Peek; Robert G. Ruzanic; 2001, John J. Frank; Virginia T. Renouard; James T. Russell; 2002, James S. Chaffin; Herman G. Enochs, Jr.; Philip H. Moss; Edward J. Nussel; Jim S. Reffkin; 2003, Donald F. Anger; Robert O. Barr; Murray W. Coulter; Edwin (Ned) L. Crow*; Kent DeMars; Larry G. Funk; Deborah L. Gavin; William M. Holben; Nancy C. Reed; Al F. Rogan; Linda A. Rosensweig; Inderjit Singh*; Michael J. Swope; William J. Trimble; Charles W. Turner; Joan M. Vormbaum; Richard A. Zausner; 2004, James R. Baugh; Pedro J. Beauchamp; Louis C. Dimock; James H. Nelson; Tony J. Silveria; 2005, Philip S. Caplan; Gordon J. Collins; Tim Heckler; Michael A. Iannone; Robert S. Long; Michael Mee; Douglas R. Menke; Alberto E. Monagas; E. Leo Mountjoy; 2006, James E. Loehr, Ed.D.; 2007, Nancy L. Alfano, Pamela J. Austin, Margaret Welch Beard, Robert W. Greene, Sue D. Gregor, Manuel C. Guillen, Franklin R. Johnson, Nancy A. Morgan, Marina M. Nudo, Antonio M. Pavia, Carolyn S. Riley, Wendell R. Willis, Joseph P. Zesbaugh; 2008, Barbara Brewer; Masu Kusume Dyer; Jane A. Goodman; Larry R. Haugness; Rose K. Hobson; 2009, David A. Benjamin; Maria A. Cercone; Greg R. Lappin; Carolyn A. Nichols; William H. Rivera; Virginia V. (Ginger) Sabia; Annice B. Seelig; Leslie Varnado Jr.; Amy Wishingrad; 2011, Bruce M. Boiko, Carlos Cuevas, Jay P. Hacker, Charlotte S. Johnson; Gustavo A. Moral; Nancy C. Rasgado; Kimberly L. Reser; Bette H. Salmon; Kathleen A. Stroia; Judith D. Utley; Pat Van der Meer; 2013, Frank A. Adams, Donna M. Bailey, Joan E. Baker, Diane Cortese, David N. Dinkins, Jean Greenwood, Jane Brown Grimes, Jeffrey J. Harrison, Anthony F. Menke, Eric C. Perkins, R. Gary Pina, Celia Rehm, Lars E. Rosene, Jay W. Witmer, Walter Wong.

Volunteers with 10 Years of Service: 1988, Neil Amdur; John T. Anderson; George Bacso; Asher J. Birnbaum; Jack Blair*; Warren L. Brown*; Joseph E. Carrico*; Hank Crawford*; Jim Cummings; Dick Gould; Julius Larkin Hoyt*; Lee Jackson; Jeanne Jenkins*; William McChesney Martin; Alfred P. Mills*; Col. Nicholas E. Powel*; Frank Ramos; Ellen Rennert; Gil Roberts*; Robert N. Rockwell*; Stan Smith; Bill Tym; Ruben Velez; 1989, Buck Archer; Bob Balink; Phil Cello; Harold C. Demoody; Emilie Foster; Don Frydell; 1990, H.M. Scott Irvin; 1991, Omar Fareed*; John M. Geisel; Felice Gritz; David D. Healey; Joan Howe; Lawrence W. Krieger, Jr.; Sue Krizman; Robert P. Nirschl; Leonard R. Tanner Jr.; 1992, Ronald A. Brooks; Richard D. Ferman, Jr.; Charles B. Morris*; 1993, Michael G. Potrocky; Gary I. Wadler; 1994, Charles M. Evert; Patricia J. Freebody; Karl Greenman; 1995, Carole A. Beall; Christine S. Beck; Eric B. Cardinall; Bonnie G. Flickinger; Ruben A. Jordan; Peachy L. Kellmeyer; Jane A. Taylor; Myron Walker; 1996, Mark P. Adorney; Harry R. Kirsch; Eugene S. Jung; Alburton F. Rogan; Charles W. Turner Jr.; 1997, Daniel B. Dwyer; Robert K. Larson; William F. McComb; Robert N. Moehler; Cortez A. (Corky) Murdock*; Craig T. Pautler; Mary Ann Plante; Pat M. Riley; Gordon D. Shingleton; Marilyn S. Smith; Stephen C. Fiske; Ginny James; Pauline Y. Lee; 1998, Patricia H. Arnold; Samuel R. Caldwell; Lynda S. Hinshaw; Helen B. Howard; Ross H. Hughes*; Kurt T. Kamperman; Paul C. Kepler; Patricia Koger; Robert E. Leach; George S. Maze; Leroy R. Nelson; Lois Prince; Sandra M. Schwan; Steven R. Simon; 1999, Janet French; Virginia M. Glass; Jerry W. Moore; James T. Murphy*; 2000, Susan A. DeLong; Yvonne M. Edwards; Ladislas F. Feher; Amy S. Gibbons; Ronald E. Grant; Cyrus B. King, Jr.; Marvin D. Klapp; Peter A. Koury; S. Nathan Kraines; Unni MacDonald*; Joe Magliolo, Jr.; Jean H. Mills; David S. Riley; Charles R. Sanchelli; Mark S. Sarver; Scott R. Schultz; Edgar A. Simpson, Jr.; Lesley A. Waite; Michael F. Wallace; Katherine C. Willette; Joshua A. Zimman; 2002, H. Christian Balsiger; Richard Bradley; Sean P. Brawley; Elise Burgin; Martha W. Buttorff; Margaret L. Cooper; William B. Fairbanks; Fred E. Jungers; Lex A. Kessler; Margaret P. Lawliss; Barbara A. Long; Page Love; Betty A. Miller; Judy Newman-Rakela; Lorraine R. Nussel; Gordon M. Pierce; Terence A. Tucker; Nelson W. Winter; 2003, Ben T. Ball; Juan R. Gracia; Anne Baxter Humes; Janet Lefkowitz; John (Jack) G. Lewis; W.R. McCall; Nancy A. Morgan; Ricardo Nunez; Charles M. Pasarell; Jennifer L. Pitzen; Elaine A. Varoski; 2004, Diane T. Cortese; Sara K. Fornaciari; Pete Gameros; Ernest E. Hartzog; Carey A. Washington; Julia B. Wrege; Jo Ann C. Zirpoli; 2005, Helen Craige; Rick Van Horn*; 2006, Sylvester B. Almiron, Jr.; William H. Barber; Michael F. Bergeron; Mary C. Chaffin; Samuel H. Fields; Zina Garrison; Andy F. Glaser; Charlotte F. Gordon; Sue E. Jollensten; Victoria V. Marty; William McClung; Judith B. Miller; Camille R. Mosley; Carol L. Otis; Joann E. Padgett; Gordon A. Smith; Gale Volkman; Jay W. Witmer; 2007, Cheryl A. Shrum; 2008, Donna M. Bailey; Joan E. Baker; Kent J. Blumenthal; Donella P. Brockington; Jane Brown Grimes; Don L. Cleveland; Terry J. Cossette; David N. Dinkins; Kevin Dowdell; Ilja Gregor; Greg E. Grover; Jeffrey J. Harrison; John N. Korff; Peter Kram; Anthony F. Menke; Eric C. Perkins; R. Gary Pina; John R. Reese; Lars E. Rosene; Anne M. Walters; Tony C. Womeodu; Walter Wong; 2009, Dina Ingersole; Helen B. Jeter; Charlotte S. Johnson; Wayne D. McCoy; Kevin L. Nebergall; Holger G. Nickel; Ricardo N. Ramos; Verne A. Weber; 2010, Julian A. Barnes; Joseph L. Buys, Carol Clay, Ned Eames; Buff R. Farrow; Herb S. FitzGibbon II; Ronald R. Friedman; Brent C. Frueh; Eddie A. Gonzalez; Greg Grover, David Haggerty; Paula M. Hale; R. Scott Hanover; William D. Humes; Samir Mahir; Wayne D. McCoy; Jane M. Morrill; Kevin L. Nebergall; Andrea S. Norman; Richard M. Perry; Ricardo N, Ramos; Shari Spencer; Nana M. Talevi; Donald L. Tisdel; Susan S. True; Verne A Weber; Carol J. Welder; Douglas Wenger; Ellen V. Williams; 2011, Benjamin S. Bucca, David R. Fish, Frederick Ho, Ronald C. Woods, Joan L. Wulfson; 2012, Katrina M. Adams, Mitchel B. Alpert, Jorge Andrew, Denise Ariew, Mark L. Bey, Keith J. Collar, Mary R. Conaway, Tom Cove, Shelley L. George, Brenda J. Gilmore, Rebel Good, Daniel R. Gould, Tommy D. Gray, Marcy E. Hirshberg, Jennifer Kenas-Arianas, Billie Jean King, Ilana Kloss, Alexander V. Levitsky, Robert L. Litwin, Angel G. Lopez, Sheila A. McInerney, Mike J. McNulty, Carl G. Mendoza, Gordon Mikkelson, Antonio J. Negroni-Citron, Thomas G. Patterson, Linda G. Peltz, Janet L. Rolle, Robert F. Rubel, Timothy Russell, William R. Schoen, James (Bud) I. Spencer, Mark L. Stenning, Jon Vegosen, Jack Waite, Beverly S. Wentz, Derek J. White, Mike T. Woody; 2013, Ben Eshelman, Ellen Rome, Mary E.Thompson.

 

Volunteers with 5 Years of Service: 1995, Jeffrey Abrams, M.D.; Mark A. Beede; Bill Boswell; Malcolm D. Clarke; Thomas L. Dempsey; John B. (Jack) Farrell; F. Douglas Fonte; Leroy H. (Bud) Getchell; Claudia A. Giacomini; Linda D. Halsey; Neil E. Johnson; Sissy B. Kelly; Ann Koger; Robert G. Krebs; Ellen W. Leone; Billie L. Lipp; Edy McGoldrick; Jake C. Moe; Dwight A. Mosley*; Vivian Purcell; Arthur E. Rondeau; Bernard M. Schubert*; Robert N. Singer; Janet Sobel; Francisco (Paco) Toste; Donald T. Varga; Robert C. Waldman; Rosalind P. Walter; Emily S. Waugh; Steve L. Wilkinson; Ronald L. Witchey; Jill Workman; Mary B. Wyatt*; David J. Yorks; 1996, Hunter A. Abercrombie, Jr.; Sharon R. Bennett; Ronald S. Berman; Virginia P. Bride; Donald A. Chu; Jack M. Darrah; Louellen DeStaffany; Charles J. Dillman; Michael B. Hill; Jeff Jensen; Glenn W. Jones; Brian J. Mahin; Gilberto M. Marxuach; Marian A. Palmer; Charles Peix; Richard T. Roberson; Ken D. Robinson; Ann D. Schaefer; Kay J. Schubert*; Joseph M. Shank; Shirley A. Silveria; Deborah L. Southern; Darrell V. Swayne; Eric P. Wagner; Kathy S. Woods; Annette M. Zaharoff, M.D.; 1998, Enrique (Tato) Adsuar; Lawrence G. Becker; Samuel A. Dibbins; Sherrie A. Farris; Shima Grover; Elizabeth Jeffett-Smith; G. Johnson; Annelies Karp; Robert S.K. Keaunui, Sr.; Clare R. Lahey; R. Elaine Mason; Judge Michael J. McNulty, Jr.; Jon Niemeyer; Jerry Pang; Robert Pulver; William W. Redd; Carlos Rivera; Robert P. Russo; Vincent Schwan; Vail T. Thorne; Albert A. Tucker; Albin Varoski; Juan M. Vasquez; Gregg R. Weida; Nancy Wellman; Joyce Zimmerman; 1999, Carol L. Anderson; Altita Axtmayer; Dorothy Ball; David K. Baumgardner; Pamela S. Dice; John G. Ehlen; Edwin S. Fabricius; Robert J. Garvin; Linda Gerkin-Shannon; Michael N. Gordon; Tom Gorman; Kimbell D. Gourley; David Lee Hamilton; James M. Hobson; Doris E. Hodge; Fonia Humphries; Robert Keough; Rosemary L. Langley; Andrea Leand; Ann Lebedeff; Ivan Lendl; John G. Lewis; Richard E. Margin; Christina Meinig; Druid E. Michaels; Jan T. Oyama; Carl R. Peterson; John W. Renfroe, III; William Simons; Dawn L. Stevens; Devane F. Yates; 2000, Peter F. Bronson; Richard A. Draney; Bruce Karr; Melvin C. Kerwin; Wayne Leavitt; Peggy Michel*; Gardnar Mulloy; Nancy Olson; Gordon E. Stroud; 2001, Janet S. Adkisson; Mike D. Bachicha; Joseph L. Buys; William L. Colbert*; Salvatore R. DeLeva; Lloyd J. Dillon; Robert J. Dryfoos*; Raymond P. Fitzmartin; Noah L. Goldman; R. Fletcher Good, IV; Mary H. Hatfield; B.J. Hodge; Alvin D. Hom; Michael W. Kernodle; Matthew J. Krajewski; Jerry V. Noyce; Robert Gerald Perry; Judy L. Stark; Carl Weathington; Mildred B. West; William A. White; 2002, David Winegardner; 2003, Michael Alexander; Raymond S. Benton; Lyn M. Bruner; Butch Buchholz; Robert A. Capron; Rosemary Casals; Carol B. Clay; James E. Coleman; Rochelle M. Collins; Michael Cottingham; Charles C. Cunningham; Tina M. Dale; Calvin C. Davis; William Foley; Linda L. Frazier; Anne C. Hawkinson; Rod Hotz; Kathryn Jordan; Henry H. Kennedy; Steven A. Kirschbaum; Mark A. McMahon; Alyce Tender Meadors; Carl Mendoza;  David I. Owens; Hank Pfister; William W. Redd; Richey Reneberg; Marcia H. Rodriguez; Susan V. Selke; John A Soriano; E. Joseph Tartaglino; Willis S. Thomas, Jr.; Larry Turville; Thomas E. Van De Hey; MaliVai Washington; Myles H. Williams; 2004, Mary Joe Fernandez; Jeffry I. Gray; Shirley Ann Kagawa; Bruce E. Kisthardt; Ernie Mosby; Christine Oda; Randy Snow; 2005, John M. Agin; Margaret Anderson; Gwendolyn C. Baker; Jofi Baldrich; Ivan S. Baron; Cora Masters Barry; Vic Braden; Wayne Bryan; Sheila Cronkright; Larry J. Dillon; Jack Drimmer; Patty A. Fendick-McCain; Jay I. French; Bruce Gandossi; John W. Henderson; Karin Korb; Dan Luna; Mary MacAusland; Neal Machander; Frederick V. McNair, IV; Gordon H. Mikkelson; Wayne M. Pickard; John H. Rodenberg; Lorraine Rohlsen; Katie A. Schock; Kathy J. Spangler; John Suter; Craig S. Tiley; Jon Vegosen; Roger C. White; Tim M. Wilkison; Dee C. Williams-Horne; 2006, Paul Settles; 2007, Katrina M. Adams, Mitchel B. Alpert, Jorge Andrew, Mark L. Bey, Martin Blackman, Keith J. Collar, Mary R. Conaway, Tom Cove, Joy Y. Duerr, Shelley George; Brenda J. Gilmore, Daniel Gould, Tommy D. Gray, Marcy E. Hirshberg, Frank Inn, Jennifer L. Kenas, Billie Jean King, Ilana Kloss, Trevor W. Kronemann, Alexander V. Levitsky, William P. Liston, Robert L. Litwin, Angel G. Lopez, Sheila A. McInerney, Robert E. McKinley, Mike J. McNulty, Antonio Negroni-Citron, Marjorie K. Peterman, Vincent D. Pierre, David T. Porter, Gwen A. Ramras, Janet L. Rolle, Glenn M. Roswal, Robert F. Rubel, Timothy Russell, William R. Schoen, James Bud I. Spencer, Mark L. Stenning, Brad Taylor, Jack Waite, Jessie Walker-Smith, Beverly Wentz, Derek J. White, Ann Grossman Wunderlich; 2008, Ben Eshelman, Ellen Rome, Mary E. Thompson; 2009, D’Wayne P. Begay, Beverly A. Bourguet, John B. Breaux, Stephen H. Butzlaff, Dale G. Caldwell, Dan Casey, Kim Clark, Charles V. Collier, Donald A. Cortese, Anatolio B. Cruz III, Danne Davis, Donn Davis, Timothy Garcia, Johnnie M. Gilpin, Philip Girardi, Beth Hopkins, Nancy M. Horowitz, Kathy Langer, Alex Lee, Van Lee, Sharon K. Lisicich, Barbara Manzo, Jay Massart, Ronald C. Morrill, Randy C. Ortwein, Ajay Pant, Linda G. Peltz, Jay A. Pfaender, Janna Rankin, Lillian Harris Ransom, John R. Reese, Malcolm T. Riley Jr., Linda D. Sharpe, Jeffrey G. Tarango, F. Scott Tharp, Roy Trafalski, Bruce D. Vosburg, Gary E. Windler; 2010, Gloria Dial, Ellen Ehlers, Bard Rickey, Scott Steinberg, Alfredo Trevino; 2011, John R. Austin, Rafael E. Bahamonde, Daniel F. Barta, Eva M. Bell, Curtis A. Bender, Jeff Brack, George C. Branche, Sally K. Brown, Anne Burell-Smith, Violet M. Clark, Terry F. Dreyfus, Thanakorn Duangmanee, Allen E. Dunbar, Ramon R. Dunivan, Roberta Feldman, Patrick J. Galbraith, Timothy Heath, John Karl Hedrick, Mary G. Henderson, Jane F. Hines, David F. Honeycutt, Randolph C. Jackson, Robin S. Jones, Jeff B. Joyce, Frank J. Kelly, Roz M. King, Charles A. Kuhle, Karen K. MacFarland, Rick H. Meyers, Carla A. O’Connor, Sandi M. Pardon, George F. Parnell, Brad Pearce, Robert H. Pfaender, Michael Powers, Humberto Torres, Bonnie S. Vandergrift, Enid W. Weber, Susan Wold, Michael A. Yorio; 2012, Chisona Nomi Cosby, Steve R. Hayden, Walter E. Massey, Hugh H. Mo; 2013, Alex Boyd (Andy) Andrews IV, Cynthia (Cindy) Babb, Jeff Baill, Sherry E. Beckman, Lynn Bender, Martin Boyle, Chris Carey, Jaqueline Clark, Michael Cooke, Steven F. Cornell, David Crossland, Raymond Delk, Doug W. Eng, Terri Florio, Peter Francesconi, Randall (Randy) Futty, Rita Gladstone, Karl Gregor, Pascale Hainline, Donald Harris, Stephen Hayden, J. Webb Horton, James R. Kelly III, Eric Legg, Renee Lemmerman-Swords, Allon Lifshitz, Todd Martin, Kim McMillon, Anthony Montero, Ana Nin, Kai Nitsche, Don Paitrick, Christopher Reynolds, Ruth K. Roulston, Denny Schackter, Emily Schaefer, Robert Shafer, Tara Snyder, Sue-Anne Stuntz, Nick Taylor, Linda Temple, Glenn M. Wong, Kathleen Wu

(* deceased)

 

 

1 2 3 4 5 6 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
USTA Membership
Learn More or Login
Learn More or Login
Espanol
 
Newsletter Signup
 
 
 
 

Copyright 2014 by United States Tennis Association. All Rights Reserved.

Online Advertising | Site Map | About Us | Careers | Internships | Contact Us | Terms of Use | Umpire Policy | Privacy Policy

Connect with us! Facebook-38x39 Twitter-38x39 Youtube-38x39