NEWS

Makarova among U.S. girls to reach Orange Bowl 3rd round

December 6, 2012 07:02 AM
Girls' 18s No. 9 seed Christina Makarova moves on to the third round at the Orange Bowl.
By Pat Mitsch, USTA

PLANTATION, Fla.
– Christina Makarova was one of four American girls who advanced to the third round of the Orange Bowl International Tennis Championships 18s draw on Wednesday, and the 16-year old from San Diego seemingly has the talent, coaching and bloodlines to keep winning.

Seeded No. 9 and ranked No. 20 in the world, Makarova defeated Russia’s Varvara Flink, 6-1, 2-6, 6-3, at the Frank Veltri Tennis Center, setting up a third-round match against No. 6-seeded Marcela Zacarias of Mexico Thursday on the clay courts.

Makarova was one of nine players ranked in the top 20 in the world to play in the Orange Bowl 18s draw, including Americans Taylor Townsend (Stockbridge, Ga.), the world No. 1, and No. 18-ranked Chalena Scholl (Pompano Beach, Fla.). They, along with No. 11 Allie Kiick (Plantation, Fla.), all reached the third round with victories on Wednesday.

Perhaps Makarova has as good a chance as any of the four to become the third American in the last five years to capture the Orange Bowl girls 18s title, joining WTA Top 100 player Lauren Davis (2010) and former WTA Top 200 player Julia Boserup (2008).

Makarova’s mother and coach, Luda, was once the top-ranked player in Russia and has helped produce pros such as Marat Safin and Anna Kournikova. The Makarovas moved from Russia in the early 1990s amidst the breakup of the Soviet Union, initially stopping in Canada before settling in California.

Since then, Makarova has set her sights on playing professional tennis, and an Orange Bowl title, albeit difficult to achieve, wouldn’t set a bad precedent for a pro career.

"I mean, everybody in this tournament is good. It just depends on how good you play that day," Makarova said. "If I play well every day, I feel like I have a chance. You never know what’s going to happen."

Dennis Uspensky (Atlantic Beach, N.Y.) proved that on Wednesday, taking down No. 1 seed Ku Keon Kang of Korea in the boys' 16s draw, 6-4, 6-4. The No. 14 seed, Uspensky is one of five American boys to reach the 16s quarterfinals and will meet No. 8 William Blumberg (Greenwich, Conn.) on Thursday.

"The Orange Bowl is considered to be the world championships, and it shows that America is one of the top tennis countries in junior tennis, for sure, right now," Uspensky said. "So it’s great for everyone right now."

Eleven of the 12 seeded boys in the 18s draw won their second-round matches on Wednesday, including the top four seeds: Italy’s Gianluigi Quinzi; Portugal’s Frederico Ferreira Silva, Japan’s Yoshihito Nishioka and Croatia’s Borna Coric, respectively.

All 14 of the girls' 18s seeds playing on Tuesday also advanced, including Townsend, who will meet No. 13 Katy Dunne of Great Britain on Thursday.

"Anytime someone’s on top, there’s a target. I try to focus on myself. I don’t try to focus on what people say and the pressure," Townsend said. "I just try to focus on one match at a time and try to focus on my game and what I’m supposed to be doing. Everything else will take care of itself."

For updated draws and each day’s order of play, click here.

Orange Bowl International Tennis Championships
Frank Veltri Tennis Center, Plantation, Fla.

Singles:

Boys' 18s, Second round

(1) Gianluigi Quinzi, ITA d. Daniel Kerznerman, USA, 6-2, 7-5
(2) Frederico Ferreira Silva, POR d. Alexander Zverev, GER, 2-6, 6-4, 6-1
(3) Yoshihito Nishioka, JPN d. Alexander Vasilenko, RUS, 6-1, 6-2
(4) Borna Coric, CRO d. Lukas Mugevicius, LTU, 6-3, 6-1
(6) Christian Garin, CHI v. Mazen Osama, EGY, 6-4, 6-2
(8) Filippo Baldi, ITA d. Nicolas Jarry, USA, 2-6, 7-6(2), 6-2
(9) Thai-Son Kwiatkowski, USA d. Young Seok Kim, KOR, 6-1, 6-1
(10) Laslo Djere, SRB d. Siyu Liu, CHN, 6-3, 6-2
(12) Elias Ymer, SWE d. Ronnie Schneider, USA, 6-4, 6-1
(13) Seong Chan Hong, KOR d. JC Aragone, USA, 7-5, 6-2
Gustav Hansson, SWE d. (14) Luke Bambridge, GBR, 3-6, 7-6(2), 6-4
(15) Weiqiang Zheng, CHN d. Alan Nunez Aguilera, MEX, 6-1, 6-3
Deiton Baughman, USA d. Franz Sydow, NED, 5-7, 6-4, 6-4
Dominic Weidinger, AUT d. Cheng-Yu Yu, TPE, 6-3, 7-5
Pedro Cachin, ARG d. Diego Pedraza, COL, 6-1, 6-4
Anton Desyatnik, RUS d. Evan Hoyt, GBR, 6-1, 6-1

Boys' 16s, Third round
(14) Dennis Uspensky, USA d. (1) Ku Keon Kang, KOR, 6-4, 6-4
(2) Sumit Nagal, IND d. Soon Woo Kwon, KOR, 6-1, 6-1
Sameer Kumar, USA d. (3) Henrik Wiersholm, USA, 6-4, 6-2
(4) Andrey Rublev, RUS d. Anudeep Kodali, USA, 6-3, 6-3
(8) William Blumberg, USA d. Jake Stefanik, USA, 6-1, 6-4
Vitalii Shcherba, UKR d. (10) Jordi Arconada, ARG, 6-3, 6-3
(12) Tommy Paul, USA d. Ilya Polonskiy, RUS, 6-1, 6-5
Jess Jones, USA d. Cameron Klinger, USA, 6-4, 2-6, 6-4

Girls' 18s, Second round

(1) Taylor Townsend, USA d. Indy De Vroome, NED, 7-6(6), 6-4
(2) Katerina Siniakova, CZE d. Mia Horvit, USA, 6-1, 6-1
(4) Belinda Bencic, SUI d. Jamie Loeb, USA, 6-3, 6-3
(5) Carol Zhao, CAN d. Caroline Doyle, USA, 7-5, 6-2
(6) Marcela Zacarias, MEX v. Anne-Liz Jeukeng, USA, 7-5, 3-6, 6-1
(7) Ana Konjuh, CRO d. Ziyue Sun, CHN, 6-4, 6-1
(8) Chalena Scholl, USA d. Jana Fett, CRO, 6-2, 6-2
(9) Christina Makarova, USA d. Varvara Flink, RUS, 6-1, 2-6, 6-3
(10) Elise Mertens, BEL d. Maria Shishkina, USA, 7-5, 6-7(4), 6-4
(11) Allie Kiick, USA d. Olga Fridman, UKR, 4-6, 6-1, 7-5
(15) Ayaka Okuno, JPN d. Brooke Austin, USA, 7-5, 3-6, 6-1
(12) Erin Routliffe, CAN d. Ilze Hattingh, RSA, 6-3, 6-3
(13) Katy Dunne, GBR d. Veronika Kudermetova, RUS, 6-3, 6-4
(14) Anastasiya Komardina, RUS d. Louisa Chirico, USA, 4-6, 6-3, 6-2
Fiona Ferro, FRA d. Rasheeda McAdoo, USA, 0-6, 6-2, 6-0
Natalia Vajdova, SVK d. Aldila Sutjiadi, INA, 6-4, 5-7, 6-4

Girls' 16s, Third round
(3) Madison Bourguignon, USA d. Michaela Gordon, USA, 3-6, 6-2, 6-1
(16) Chloe Michele Ouellet-Pizer, USA d. (4) Marie Norris, USA, 6-3, 7-6 (4)
(5) Usue Maitane Arconada, USA d. Gabrielle Smith, USA, 2-6, 6-4, 7-6(4)
Elina Nepliy, RUS d. (8) Gloria Liang, CAN, 6-2, 6-0
(12) Maddie Pothoff, USA d. Andie Daniell, USA, 7-5, 6-3
Camila Wesbrooks, USA d. Jessica Golovin, USA, 6-2, 6-2
Star Makarome, USA d. Mary Catherine Haffey, USA, 6-4, 6-3
Lisa Ponomar, GER d. Maria Smith, USA, 6-1, 6-0

Doubles:

Boys' 18s, First round

(1) Filippo Baldi/Gianluigi Qunizi, ITA d. Jared Donaldson/Daniel Kerznerman, USA, 6-2, 6-3
(2) Seong Chan Hong/Young Seok Kim, KOR d. Justin Butsch/Drew Halbauer, USA, 6-4, 6-1
(4) Evan Hoyt, GBR/Frederico Ferreira Silva, POR d. Thien Nguyen Hoang, VIE/Ken Onishi, JPN, 6-4, 6-2
(8) Anton Desyatnik/Aleksandr Ivanovich Spirin, RUS d. Alexandr Day, CAN/Gustav Hansson, SWE, 6-2, 2-6 (10-5)
Alan Nunez Aguilera, MEX/Rogelio Siller, MEX d. Christian Garin, CHI/Nicolas Jarry, USA, 1-6, 6-3 (10-4)
Naoki Nakagawa/Yoshihito Nishioka, JPN d. Skander Mansouri, TUN/Mazen Osama, EGY, 6-2, 6-7(10) (13-11)
Siyu Liu/Weiqiang Zheng, CHN d. Kamil Majchrzak/Jan Zielinski, POL, 4-6, 7-5 (11-9)
Laslo Djere, SRB/Jonny O’Mara, GBR d. Terrell Celestine/Michael Mmoh, USA, 6-2, 3-6 (10-8)

Boys' 16s, Quarterfinals

(1) Sumit Nagal, IND/Dennis Uspensky, USA d. William Blumberg/Jess Jones, USA, 5-7, 6-1 (10-7)
(7) Lamar Remy, USA/Alejandro Tabilo, CAN d. (2) Andrey Rublev, RUS/Julian Zlobinsky, USA, 6-3, 6-3
(8) Artur Dubinski, BLR/Ivan Liutarevich, BLR d. Jake Devine/Nathan Ponwith, USA, 6-3, 1-6 (10-5)
Yancy Dennis/Francis Tiaofe, USA d. Osni Junior, BRA/Andres Torres, COL, 6-4, 6-3

Girls' 18s, First round

(1) Ana Konjuh, CRO/Elise Mertens, BEL d. Claudia Wiktorin/Kristin Wiley, USA, 6-0, 6-0
(4) Katerina Siniakova, CZE/Barbara Haas, AUT d. Louisa Chirico/Caroline Doyle, USA, 6-2, 6-4
(6) Katy Dunne, GBR/Christina Makarova, USA d. Ziyue Sun/Xiaodi You, CHN, 6-2, ret.
Olga Fridman, UKR/Anna Koval, RUS d. (7) Varvara Flink/Elizaveta Kulichkova, RUS, 3-6, 6-3 9 (10-6)
Gabrielle Andrews/Taylor Townsend, USA d. Nicole Frenkel/Jazzi Plews, GBR, 6-2, 6-1
Dasha Ivanova/Alexandra Morozova, USA d. Alicia Black, USA/Fiona Ferro, FRA, 6-2, 6-4
Rebecca Peterson, SWE/Aldila Sutjiadi, INA d. Indy De Vroome, NED/Domenica Gonzalez, ECU, 6-0, 4-6 (10-7)
Jana Fett, CRO v. Szabina Szlavikovics, HUN, d. Ilze Hattingh, RSA/Katrine Isabel Steffensen, 6-3, 7-5

Girls' 16s, Quarterfinals
Gabrielle Smith/Olivia Sneed, USA d. Helen Abigail Altick/Megen Cochrane, USA, 6-3, 6-3
(6) Marie-Alexandre Leduc/Gloria Liang, CAN d. (1) Madison Bourguignon, USA/Alexis Prokopuik, CAN, 7-5, 4-6 (10-8)
(2) Lisa Ponomar, GER/Johnnise Renaud, USA d. Alexandra Baer, USA/Charlotte Petrick, CAN, 6-1, 7-5
Jessica Ho, Cassie Mercer, USA d. (3) Simone Pratt, BAH/Jeung Won Yang, KOR, 7-6(2), 3-6, 10-5
 

Back

 
Print Article Email Article Newsletter Signup Share
USTA Membership
Learn More or Login
Learn More or Login
Espanol
 
Newsletter Signup
 
 
 
 

Copyright 2014 by United States Tennis Association. All Rights Reserved.

Online Advertising | Site Map | About Us | Careers | Internships | Contact Us | Terms of Use | Umpire Policy | Privacy Policy

Connect with us! Facebook-38x39 Twitter-38x39 Youtube-38x39