This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword

USTA Intermountain 

Previous Award Winners

USTA Intermountain  |  August 24, 2017
<p><span class="articletitle">USTA Intermountain </span></p>
<p><span class="articlesubtitle">Previous Award Winners</span></p>

PAST AWARD WINNERS

ADVERTISEMENT

PAST AWARD WINNERS

ITA Hall of Fame Honorees

2015
Greg Patton
Boise, ID
 

Rick Draney
Salt Lake City, UT
 

Gil Reyes
Las Vegas, NV
 

2013
Carol Baily
Steamboat Springs, CO
 

Barbara Chandler
Boise, ID
 

David Freed
Salt Lake City, UT
 

2010
Andre Agassi
Las Vegas, NV

 

Organization of the Year Honorees

2016

Rocky Mountain Tennis Center
Boulder, CO

 

2015
Marty Hennessy Tennis Foundation
Las Vegas, NV
 

2014
Idaho Falls Community Tennis Association
Idaho Falls, ID

 

2013
City of Henderson Parks & Rec
Henderson, NV

2012
University of Wyoming
Laramie, WY

2010
Salt Lake Swimming & Tennis Club
Salt Lake City, UT

2009
Andre Agassi Charitable Foundation
Las Vegas, NV

2008
Liberty Park Tennis Center
Salt Lake City, UT

2007
McCall Community Tennis Association
McCall, ID

2006
South Suburban Parks & Recreation
Centennial, CO

2005
Pikes Peak Community Tennis Association
Colorado Springs, CO

2004
Sweetwater Tennis Association
Green River, WY

2003
Coach Mike’s Tennis Academy,
Salt Lake City, UT

2002
Gates Tennis Center
Denver, CO

2001
Garden City Tennis Association
Missoula, MT

2000
Snowbird Canyon Racquet & Fitness Club
Salt Lake City, UT

1999
Lynmar Racquet & Health Club
Colorado Springs, CO

1998
Greenwood Athletic Club
Englewood, CO

1997
Ken Caryl Ranch Metropolitan District
Littleton, CO

1996
Twin Falls Tennis Association
Twin Falls, ID

1995
Ranch Country Club
Westminster, CO

1994
Green Valley Athletic Club
Henderson, NV

1993
Aspen Club
Aspen, CO

 

1992
Snowbird Canyon Racquet Club
Salt Lake City, UT

1991
Clarion-Harvest House Sporting Association
Boulder, CO

1990
Vail Racquet Club
Vail, CO

1989
Sports Mall
Salt Lake City, UT

1988
Racquet World Inverness
Englewood, CO

1987
Country Club of Colorado
Colorado Springs, CO

1986
Boise Racquet & Swim Club
Boise, ID

1985
Meadow Creek Racquet Club
Lakewood, CO

1984
Wyoming Racquet Club
Casper, WY

1983
Denver Tennis Club
Denver, CO

1982
Yellow Stone Racquet Club
Billings, MT

1981
Salt Lake Tennis Club
Salt Lake City, UT

 

David Freed Award Honorees

2016

Tom Van De Hey

Denver, CO

 

2015
Ken Yamada
Cheyenne, WY

 

2013
Marty Hennessy
Las Vegas, NV

 

2012
Greg Patton
Boise, ID

2010
Sue Burke
Boulder, CO

2009
Vicky Matarazzo
Denver, CO

2008
Dean Oba
Salt Lake City, UT

2007
Herbert Neils
Libby, MT

2004
Wilbur Braithwaite
Manti, UT

2003
Calvin D. ADVERTISEMENT Nelson
Salt Lake City, UT

2002
Allen Kiel
Englewood, CO

2001
Sherrie Pruitt Farris
Broomfield, CO

2000
Rosemary Fri
Greeley, CO   

1999
Tom Keach
Pueblo, CO  

1998
Lee Hammel
Salt Lake City, UT
   
1996
Marie Robertson
Casper, WY 

1995
Sam Milstein
Denver, CO 

1994
Sandy Tueller
Las Vegas, NV
 
1993
Barbara Krase Chandler
Boise, ID

1992
Myron Walker
Salt Lake City, UT

1991
Dr. James F. Dyde
Denver, CO

1990
Jamie Nance
Englewood, CO

1988
David Freed
Salt Lake City, UT

 

Family of the Year Honorees

2016

Yee Family

Las Vegas, NV

 

2015
Shioi Family
Las Vegas, NV

 

2014
Foley Family
Las Vegas, NV

 

2013
Owens Family
Salt Lake City, UT

2012
Osborn Family
Boise, ID

2010
Kempin Family
Salt Lake City, UT

2009
Young Family
Colorado Springs, CO

2008
Smith Family
Salt Lake City, UT

2007
Harris Family
Salt Lake City, UT

2006
Powell Family
Boise, ID

2005
Vasos Family
Fort Collins, CO

2004
Macfarlane Family
Ogden, UT

2003
Ingwaldson Family
Las Vegas, NV

2002
Albrecht Family
Great Falls, MT

2001
Olsen Family
Idaho Falls, ID

2000
Hammel Family
Salt Lake City, UT

1999
Cham-A-Koon Family
Great Falls, MT

1998
Miller Family
Boise, ID    

1997
Bartz Family
Colorado Springs, CO    

1996
Shields Family
Grand Junction, CO   

1995
Benson Family
Denver, CO   

1994
Jensen Family
Salt Lake City, UT

1993
Fallin Family
Englewood, CO    

1992
Rosenberg Family
Grand Junction, CO

1991
DeAngelis Family
Meridian, ID

1990
Champion Family
Denver, CO

1989  
Chin Family
Boise, ID

1988
LaTour Family
Las Vegas, NV

1987
Graham Family
Boise, ID

1986  
Zurcher Family
Parker, CO

1985  
Gaynor Family
Las Vegas, NV

 

Jan Dowse Award Honorees

2016

Crystal McMullin

South Ogden, UT

 

2015
Christy Johnson
Grantsville, UT

 

2014
Tollan Whitlock
Idaho Falls, ID

 

2013
Tim Blenkiron
Las Vegas, NV

 

2012
Linda Vincent
Salt Lake City, UT

2010
Julie Francis
Laramie, WY

2009
Rene Willaims
Laramie, WY

2008
Gordon Terpe
Missoula, MT

2007
Guss Morrison
CO

2006
Jean Greenwood
Salt Lake City, UT

2005
Eileen Pero
Denver, CO

2004
Tom Van De Hey
Colorado Springs, CO

2003
Holger Nickel
Idaho Falls, ID

2002
Eileen Pinkerton
Billings, MT

2001
Darlene Lang
Henderson, NV

2000
Frank Adams
Aurora, CO

1999
Gale Volkman    
Salt Lake City, UT

1998
Carrie Reed
Twin Falls, ID

1997
Marilyn Wallin
Salt Lake City, UT

 

Nikos Ridle Award Honorees

2016

Julia Fenn

Sheridan, WY

 

2015
Mia Oliver
Denver, CO

 

2014
McKay Novak
Las Vegas, NV

 

2013
Kimberly Yee
Las Vegas, NV

2012
Park Raina
Boise, ID

2010
Ryan Nelson
Sandy, UT

2009
Aaron Lapkin
Cheyenne, WY

2008
Jessika Mozia
Littleton, Colorado

2007
Geoffrey Lewis
Durango, Colorado

2006
Stephen Jacobs
Colorado Springs, Colorado

2005
Paige Miles
Salt Lake City, Utah

2004
Andrea Throne
Sheridan, Wyoming

2003
Sutton Shackelford,
Salt Lake City, Utah

2002
Leah Clare Weston
Colorado Springs, Colorado

2001
Christy Roth
Denver, Colorado

2000
Christian and Catrina Thompson
Las Vegas, Nevada

1999
Cory Ross
Littleton, Colorado

1998
Jake Cram
Littleton, Colorado

1997
Vivian Shin
Las Vegas, Nevada    

1996
Dietz Fry
Englewood, Colorado

1995
Colin Joyner
Great Falls, Montana    

1994
Bryon Oliver
Boise, Idaho    

1993
Josh Muterspaw      Ashley Tindle
Las Vegas, Nevada   Littleton, Colorado

1992
Chris Jenkins
Lakewood, Colorado

1991
Jane Chi
Meridian, Idaho

1990
Jamie Nance
Englewood, Colorado

1988
Todd Wilson
Billings, Montana

1987
Nikos Ridle
Billings, Montana

 

Developmental Coach of the Year

2016

Tom Campbell

Boise, ID

 

2015
Josh Cossitt
Cheyenne, WY

 

2014
Randy Ross
Littleton, CO

 

2013
Henner Nehles
Las Vegas, NV

2010
Tim Blenkiron
Las Vegas, NV

2009
Brad Ferreria
Salt Lake City, UT

2008
Holger Nickel
Idaho Falls, ID

2007
Phil Betancourt
Pueblo, CO

2006
Carey Brading
Littleton, CO

2005
Clark Barton
Salt Lake City, UT

2004
Scott Potter
Bozeman, MT

2003
Chad Vaughn
Boise, ID

2002
Lindsay Rawstorne
Salt Lake City, UT

2001
Dave Luebbe
Jackson Hole, WY

2000
Johnny Lane
Las Vegas, NV

 

Barbara Clark Multicultural Community Service Award

2016

Ben Platt

Mapleton, UT

 

2015
George Cantu
Las Vegas, NV

 

2014
Esequeil 'Kelly' Lovato
Denver, CO

 

2013
Randy Corbett
Boise, ID  

2012
Colunda ‘Sue’ Owens
Las Vegas, NV

2010
Ifa Motuliki
Salt Lake City, UT

2009
Kevin Smith
Salt Lake City, UT

2008
Marcos Martinez
Denver, CO

2007
Frank Adams
Aurora, CO

2006
Andy & Julie Cleary
Denver, CO

2005
Andy Valdez
Salt Lake City, UT

2004
Dan Gonzales
Denver, CO

2003
Mike Martines
Salt Lake City, UT

2002
Jessie Walker-Smith
Aurora, CO

2001
Cory Vargas
Platteville, CO

2000
Phil Betancourt
Pueblo, CO

 

Youth Tennis Ambassador Award (10 & Under) 

2016

Alissa Owen

Sandy, UT

 

2015
John Bradley
Nephi, UT

 

2014
Frank Adams
Aurora, CO

 

2013
Charlene Peterson
Salt Lake City, UT

 

2012
Jim Moortgat
Boise, ID

 

Jon Messick Leadership Award (started 2014)

2016

Andrew Valdez

Salt Lake City, UT

 

2015
Tim Blenkiron
Las Vegas, NV

 

2014
Jon Messick
Fort Collins, CO

 

Media Excellence Award Honorees

2010
The Daily Sentinel
Grand Junction, CO

2009
Andy Zodin
Denver, CO

2008
Park City Television
Park City, UT

2007
Cheyenne Edition
Colorado Springs, CO

2006
Rocky Mountain News
Denver, CO

2005
Vegastennis.com
Las Vegas, NV

2004
Daily Camera
Boulder, CO

2003
The Billings Gazette
Billings, MT

2002
Steve Gray, The Morning News
Blackfoot, ID

2001
AT&T Media Services
Salt Lake City, UT

2000
Kevin Janison, KLAS-TV
Las Vegas, NV    

1998
Times News Newspaper
Twin Falls, ID

1997
Tom Durkin
Salt Lake City Tribune, Salt Lake City, UT

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER