This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword

2017 TEXAS JTT

NATIONAL CHAMPIONSHIP TRACK RESULTS

June 25, 2017
<h2>2017 TEXAS JTT</h2>
<h1>NATIONAL CHAMPIONSHIP TRACK RESULTS</h1>
ADVERTISEMENT

BEAUMONT, Texas – Four teams from Texas will be heading to the Junior Team Tennis National Championships in Orlando after winning the JTT Section Championships, held in Beaumont.

 

The 2017 USTA Texas Junior Team Tennis Section Championships brought together the top 21 teams (145 players) from throughout the state of Texas at intermediate and advanced levels.

 

Austin Tennis Academy (14U Intermediate & Advanced), Berry Creek Tennis Club in Georgetown (18U Intermediate) and King Daddy Sports in Houston (18U Advanced) all boasted winners from the National Championship Track held on June 24-25.

 

The ATA Devastators, who won the 14U Intermediate title, are led by captain Chad Loup and feature team members: Savannah Baptiste (Austin), Aidan Canada (Lakeway), Sydney Marin (Austin), Keana Moon (Austin), Devan Sabapathy (Austin), and Clark Sweeney (West Lake Hills).

ADVERTISEMENT

 

The ATA Dream Team, who took home the 14U Advanced crown, is led by captain Brian Notis and includes team members: Santiana Chrysopoulo, James Cockrell, Ross Cockrell, Abigail Gorden, Denver Holden, Lawrence Li, Kerry Lum, Jacob Riezebeek, Alexandra Malysheva, and Caroline Wernli. All players, with the exception of Chrysopoulo (San Antonio), are from Austin.

 

Berry Creek, led by captain Trey Baring, includes team members: Cole Isbell, Parker Kallman, Samantha Miller, Zachary Miller, Sophia Namee, Stephen Sieckmann, and Jessica Straight. All players are from Georgetown. 

 

King Daddy Black Tornadoes, led by captain Robert Lee includes team members: Andrew Esses (Houston), Megan Flores (Houston), Alex Gee (Bellaire), Corbin Hayes (Baytown), Melissa LaMette (Cypress), Michael Raji (League City), and Maya Smith (Houston). 

 

“The Section Championships mark the end of the local Junior Team Tennis season and give the players an opportunity to compete for a title while bonding with other players on and off the court,” said USTA Texas’ JTT Coordinator Veronica Nicholls. “We wish to celebrate all of the teams who participated and wish our champions the best of luck at the National Championship.”

 

The Section Championships serve as a springboard to the USTA Junior Team Tennis National Championships as the winners qualify for the national tournament held at the USTA National Campus in Orlando, Fla. in September. Each year the nation’s top teams compete for a national champion in two age divisions (14U and 18U) in both the Intermediate and Advanced play divisions.

 

Established in 1991, USTA Junior Team Tennis provides youth with all of the health and social benefits of tennis in a coed, fun and competitive team environment – all while allowing participants to compete with and against individuals of similar ages and skill levels.

 

With more than 85,000 players competing nationwide, USTA Junior Team Tennis brings players together to enjoy camaraderie and teamwork, providing a  fun environment for kids to learn that succeeding is really more about how they play the game – win or lose.

For more information on USTA Junior Team Tennis, please visit ustajtt.com. 

 

To view the photos from the event, please visit our photo album here.

 

2017 JTT National Championship Track Winners:

14U intermediate – ATA Devastators (Austin)

14U advanced – ATA Dream Team (Austin)

18U intermediate – Berry Creek (Austin)

18U advanced – King Daddy Black Tornadoes (Houston)

 

Sportsmanship Award Winners:

14U boys intermediate – Benjamin Schwartz from White Rock Montessori (Dallas)

14U girls intermediate – Teagan Drive from Fossil Ridge Wild West (NETT)

14U boys advanced – James Menard from Beaumont Tennis Academy (Beaumont)

14U girls advanced – Ellie Morrow from Beaumont Tennis Academy (Beaumont)

18U boys intermediate – Ian Calvin from RTC 18 Int. Rush (NETT)

18U girls intermediate – Reagan Canales from Beaumont Tennis Academy (Beaumont)

18U boys advanced – Trevor Stathatos from Dallas Select (Dallas)

18U girls advanced – Callie Creath from ATA Dream Team (Austin)

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER