Please update your profile

Your Membership Expires in ${daysToExpire} days!

Your Membership has expired!

Your Safe Play Approval Expires in ${daysToExpire} days!

Your Safe Play Approval has expired!

Please complete your account creation

This is the membership endpoints html.
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
signInByUaid
recoveryEmail
customerEmailUpdate
traditionalLogin
signInByProfile
updateSignInProfile
addCard
addEcheck
removeEcheck
setDefaultPaymentInfo
unsubscribe
editFacility
unlinkFacility
editOrganization
duplicateCustomerValidation
getSection
refreshToken
New England

NEW ENGLAND AWARDS

<h2>NEW ENGLAND AWARDS</h2>
ADVERTISEMENT

The 2020 USTA New England Awards have been canceled due to COVID-19. Stay tuned for more information coming soon regarding our 2021 Awards.

 

 

Congratulations to all of our 2019 Award Winners!

 

NJTL Chapter of the Year- Sportsmen's Tennis  Enrichment Center, Dorchester, MA

Community Tennis Association of the Year- Marshfield Tennis Club, Marshfield, MA

Junior Team Tennis Organizer of the Year- Kelly Day, Holliston, MA

Edwin Goodman Family of the Year- The deGroot Family, Charlotte, VT

Organization of the Year- St. Peter's Grant Slam Tennis, Portland, ME

Wheelchair Tennis Player of the Year- Melissa Hoffman, Wayland, MA

 

Junior Sportsmanship Winners

Girls’ 14 and Under- Piper Remillard, Durham, CT

Boys’ 14 and Under- Petro Kuzmenok, Fairfield, CT

Girls’ 16 and Under- Carley Citron, Bedford, NH

Boys’ 16 and Under- Sigmund Winiecki, Jaffrey, NH

Girls’ 18 and Under- Katelyn Nichols, Manchester, NH

Boys’ 18 and Under- Jason Boucher, Bedford, NH 

 

ADVERTISEMENT

Junior Sectionals Champions

Girls’ 12s winner, Sydney Jara

Boys’ 12s winner, Joseph Oyebog

Girls’ 14s winner, Oziera Ahmad

Boys’ 14s winner, Kaiaitz Mendibe

Girls’ 16s winner, Violet Robbins

Boys’ 16s winner, Alex Visser

Girls’ 18s winner, Mary Stoiana

Boys’ 18s winner, Andrew Ilie

 

JTT Sectionals Champions

18 and Under Advanced- Yellow Jackets from New Hampshire, coached by Jurgen Georgs.

18 and Under Advanced (National Wild Card)- Team Edgewood, from Edgewood Swim & Tennis in Raynham, MA, coached by Fil Miguel.

18 and Under Intermediate- Croc Fever, from Longfellow Nashua, NH, coached by Nick Wagner and Zach Suozzo.

14 and Under Intermediate- MadRackets, from Madison Racquet & Swim Club in Madison, CT, Coached by Rick Fay.

 

USTA Foundation Excellence Team

A group of 16 students from Sportsmen’s Tennis & Enrichment Center in Dorchester, MA.

 

Award Descriptions

National Awards

 

For more information about awards, contact Mary Cain at cain@newengland.usta.com

ADVERTISEMENT

Related Articles