This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword
February 16, 2017
ADVERTISEMENT

USTA SOUTHWEST Committees


EXECUTIVE COMMITTEE

Chair, Tim Garcia, President

Executive Director Sally Grabham, VP

Linda Kern, Treasurer

Nathan Brelsford, Secretary

Paul Burns, USTA Delegate

 

Eric Mitchell, Staff Liaison


NOMINATING COMMITTEE

Chair, Larry Lineberry
NAZ/SENM/SNM designate

SAZ designate
NNM designate
CAZ designate
GEPTA designate

 

Eric Mitchell, Staff Liaison

 

 

GRIEVANCE COMMITTEE
Chair, Michael W. Capp

Greg Hing

Nathan Brelsford

Eric Mitchell, Staff Liaison

 

 

AUDIT COMMITTEE

Linda Kern, SWS Treasurer

Shelley Barker

 

Eric Mitchell, Staff Liaison

 

 

INVESTMENT COMMITTEE
Linda Kern, SWS Treasurer

Rick Salmon

Robin McGeorge

Paul Burns

Eric Mitchell, Staff Liaison

 

 

OFFICIALS COMMITTEE
Chair, Andre Lalias

Rusty Tolson, CAZ

Ed Osnowitz, SAZ

Susan Burns, NNM

Scott Weber, NAZ

Jack Saunders, GEPTA

Carol Shannon, SNM

Nicole Fintell, Staff Liaison

 

 

AWARDS COMMITTEE

Jeff Sikes, Staff Liaison + Program committees

 

HALL OF FAME COMMITTEE

Chair, Brian Cheney
Larry Lineberry

Jim Grabb

Phil Azar

Jack Kennedy

Anne Guerrant

Jeff Sikes, Staff Liaison

 

 

GRANTS COMMITTEE

Chair, Sally Grabham

Shelley Barker

 

Ashley Portwood, Staff Liaison

 

JUNIOR COMPETITION COMMITTEE

Chair, Tracy Lawson

Alex Mouquin, Coaches Commission

John Perry

Julie Stelse

Matt Sunter

Sally Grabham, ex officio

Raul Scheller

Tammie Massey

 

 

ADULT / SENIOR COMPETITIVE COMMITTEE

Chair, Paul Burns

Matt Gleason

Ed Phinney

Brian Mikulec

Charlie Jurva

Jake Matthews

Stacey Noel

Jeff Sikes, Staff Liaison

 

 

ADULT LEAGUES COMMITTEE

Chair, Bill Lucero

Jan Blackman

Jerry Pippins

Kellie Ferris

Jud Lee

Sara Kaufman

Pat Martinez

Joe Felice


Shelby Payne, Staff Liaison

 

 

PARKS & COMMUNITY TENNIS COMMITTEE

Chair, Sue Jollensten

Meghan Houk

Ed Phinney

Jamie Borsodi

Jerry Pippins

 

 

DIVERSITY & INCLUSION COMMITTEE

Chair, Wahlesah Rose

Dee Sanchez

Alisse Ali-Joseph

 

 

TENNIS ON CAMPUS COMMITTEE

Meghan Houk

Amanda Moore – ASU

Adam Knox – UA

Gabi Chernak – NAU

Mary Hagemann – UNM

Rick Mendez – UTEP

Donnie Rodriguez – NMSU

Ed Prudhomme – GCU

Ashley Portwood, Staff Liaison

 

 

WHEELCHAIR TENNIS COMMITTEE

Chair, Seth Haynie

Linda Cobbs

Kaitlyn Verfeuth

Kerry Harkins

Enrique Aguilar

Sue Kroeger

 

Ashley Portwood, Staff Liaison

 

 

JUNIOR TEAM TENNIS COMMITTEE

Chair, CeeAnn Vaughn

Rhonda Letz

Mitchell Joyce

Amy Schmiedeler

Dick Johnson, coach

Cathey Alberson, parent

 

 

SCHOOLS COMMITTEE

Chair, Sue Jollensten

Jason Jamison

 

 

GOVERNANCE COMMITTEE

Tim Garcia

Sue Jollensten

Charlotte Johnson

Mike Capp

Greg Hing

 

ADVERTISEMENT 8125rem;">Delivery System/Teaching Pro

Paul Burns, Chair

Jack Michalko

David Pitts

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER