This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword

January L3 Super Six Singles Championships

James Maimonis, Communications and Engagement Coordinator  |  January 31, 2018
<p><span class="articletitle">January L3 Super Six Singles Championships</span></p>
ADVERTISEMENT

WESTBOROUGH, MA- As January wrapped up, so did the first New England L3 Super Six Championship of 2018. From January 27-28, high performance juniors competed for a shot at singles championships at eight host sites throughout the section. The singles championships closed out a January chock-full of Super Six events, beginning with the L3 Doubles Championships (Jan. 13-14) as well as the first L3 Singles qualifier of the year (Jan. 19-21).


February will feature NE L4 Super Six Championships, L5 NE Championships as well as L2 National Selection Tournaments.


See results below for the L3 Singles Championships: 


Boys' 18s Singles
Longfellow Club
Tournament Director- Phil Parrish


F- (1) Nicholas Condos d. Daniel Milavsky  6-4; 7-6(2
PL- Christopher Li d. Ezekiel Hall  6-3; 6-3
SF- Daniel Milavsky d. Ezekiel Hall  6-1; 6-3
SF- (1) Nicholas Condos d. ADVERTISEMENT Christopher Li  6-2; 6-2
Consolation:
CS- Luke Riemann d. (2) Andres Ballesteros  6-2; 6-1
CS- Jordan Soifer d. (4) Andrew Forchetti  6-4; 6-2
CQ- (2) Andres Ballesteros d. Dariy Vykhodtsev  Def (ns)
CQ- Luke Riemann d. Nilos Makino  6-4; 6-2

 

Girls' 18s Singles
Thoreau Tennis Club
Tournament Director- Bob Kantner


F- Kayla Leschly d. Alexis Almy  3-6; 6-3; 6-0
PL- (1) Lana Mavor d. (2) Julia Newman  6-4; 6-3
SF- Alexis Almy d. (2) Julia Newman  6-3; 6-2
SF- Kayla Leschly d. (1) Lana Mavor  6-2; 6-4
Consolation:
CS- Eleanor Schulson d. (4) Julia Pezzuco  6-1; 6-3
CS- (3) Sarah Campbell d. Gabriella Dellacono  4-6; 6-4; 6-3
CQ- Eleanor Schulson d. Sydney Weinberg  6-2; 5-7; 6-2
CQ- (4) Julia Pezzuco d. Natalie Ivanov  6-7(4); 7-5; 7-5

 

Boys' 16s Singles
Kingsbury Club
Tournament Director- Donna Bearup


F- (2) Sam Feldman d. Matthew Campbell  6-4; 6-4
PL- Walker Oberg d. (3) Jack Truwit  Wo (inj)
SF- (2) Sam Feldman d. (3) Jack Truwit  5-7; 6-4; 6-0
SF- Matthew Campbell d. Walker Oberg  6-3; 5-7; 6-3
Consolation:
CS- (4) Andrew Ilie d. Kyle McCandless  6-1; 6-4
CS- Nathan Mao d. Casey Kania  Wo (inj)
CQ- Kyle McCandless d. Kailas Kahler  6-1; 6-2
CQ- (4) Andrew Ilie d. Aidan Burt  6-3; 6-0

 

Girls’ 16s Singles
East Hartford Racquet Club
Tournament Director- Bob Dean


F- (3) Alexandra Dewire d. (1) Iris Gallo  6-3; 6-1
PL- (4) Nastasya Semenovski d. (2) Jennifer Riester  6-4; 6-3
SF- (3) Alexandra Dewire d. (2) Jennifer Riester  7-6(4); 6-4
SF- (1) Iris Gallo d. (4) Nastasya Semenovski  1-6; 6-1; 6-4
Consolation:
CS- Samantha Falcon d. Emily Zhang  6-3; 6-0
CS- Samantha Svendsen d. Lilly Ma  Wo (inj)
CQ- Samantha Falcon d. Julia Migliorini  6-2; 6-3
CQ- Emily Zhang d. Alyssa DiMaio  6-2; 6-2

 

Boys' 14s Singles
Lyme Shores Racquet Club
Tournament Director- Andre Danford


F- (2) Alexander Visser d. (1) Pieter Breuker  6-4; 2-6; 6-2
PL- (4) Dylan Koziol d. Stefan Johnson  6-1; 6-2
SF- (2) Alexander Visser d. (4) Dylan Koziol  6-0; 6-2
SF- (1) Pieter Breuker d. Stefan Johnson  6-3; 7-5
Consolation:
CS- Ryan Nash d. Azariah Rusher  Wo (inj)
CS- Jayanth Devaiah d. (3) Sreeman Lakshmanan  4-6; 7-6(3); 7-6(3)
CQ- Azariah Rusher d. Zachary Schwartz  6-4; 6-4
CQ- Ryan Nash d. Siddharth Vandrangi  6-2; 6-4

 

Girls’ 14s Singles
Middlebury Racquet Club
Tournament Director- Richard Makepeace


F- (1) Sahana Raman d. Caroline Driscoll  6-0; 6-0
PL- (4) Bayley Sheinin d. (3) Riya Singh  6-7(7-3); 6-2; 6-2
SF- Caroline Driscoll d. (3) Riya Singh  6-4; 6-2
SF- (1) Sahana Raman d. (4) Bayley Sheinin  6-2; 6-2
Consolation:
CS- (2) Emily Parkerson d. Madeleine Swire  6-2; 6-1
CS- Anna Nguyen d. Isabella DeAgazio  6-0; 6-1
CQ- (2) Emily Parkerson d. Sophie Diop  6-2; 6-1
CQ- Madeleine Swire d. Olivia Lincer  6-3; 6-2


Boys’ 12s Singles
Newington Tennis Center
Tournament Director- Dave Willard


F- (2) Robert Cooper d. (1) Kaiaitz Mendibe  3-6; 6-1; 6-4
PL- Matisse Farzam d. Joseph Lublinsky  6-2; 6-3
SF- (2) Robert Cooper d. Matisse Farzam  7-5; 6-4
SF- (1) Kaiaitz Mendibe d. Joseph Lublinsky  6-3; 6-4
Consolation:
CS- Wesley Nichols d. (4) Trip Wight  7-6; 6-4
CS- Liam Hovorka d. Dylan Fayerman  6-2; 6-3
CQ- Wesley Nichols d. Mehul Bhattacharyya  6-3; 4-3Ret (inj)
CQ- (4) Trip Wight d. Blake Queiroz  6-2; 6-3


Girls’ 12s Singles
Magic Lincer Tennis Academy
Tournament Director- Magic Lincer


F- (2) Caroline Stuhlfaut d. (1) Isabella Camacho  7-5; 6-3
PL- (4) Brooklyn Bindas d. Dana Kamal  3-6; 6-4; 6-2
SF- (2) Caroline Stuhlfaut d. (4) Brooklyn Bindas  6-0; 6-0
SF- (1) Isabella Camacho d. Dana Kamal  6-3; 7-6(8-6)
Consolation:
CS- Ava Esposito Cogan d. Sydney Jara  6-0; 6-3
CS- (3) Suzanne Pogorelec d. Lauren Zhang  6-0; 6-2
CQ- Ava Esposito Cogan d. Skylar Jara  6-1; 6-0
CQ- Sydney Jara d. Anya Beniwal  6-3; 6-0

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER