This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword
signInByUaid
recoveryEmail
customerEmailUpdate
traditionalLogin
signInByProfile
updateSignInProfile
addCard
addEcheck
removeEcheck
setDefaultPaymentInfo
unsubscribe
editFacility
unlinkFacility
editOrganization
duplicateCustomerValidation
getSection
refreshToken
New England

Juniors Compete at Winter Sectionals

James Maimonis, Communications and Engagement Coordinator  |  January 30, 2017
<p><b><span class="articletitle">Juniors Compete at Winter Sectionals</span></b></p>
ADVERTISEMENT

WESTBOROUGH, MA- New England juniors closed out their Januaries with the L3 Winter Singles Sectionals from January 28-29 at eight sites across New England. The tournaments were the second L3 New England events of the year, as players opened the year with Doubles Sectionals from January 14-15. The final two L3 New England events of the year will be Summer Sectionals, which will take place in April (doubles) and June (singles).


You can find the complete 2017 USTA New England Junior Elite tournament schedule here

 

Below are the results from the L3 New England Winter Sectionals:


Boys’ 18s Singles


The Longfellow Club, Wayland, Eastern Massachusetts
Tournament Director- Phil Parrish


F- (1) William Peters d. (2) Ryan Fu  6-0; 6-4
PL- (3) Nikita Larichev d. (4) Charlie Sharton  Wo (inj)
SF- (2) Ryan Fu d. ADVERTISEMENT (4) Charlie Sharton  6-3; 6-1
SF- (1) William Peters d. (3) Nikita Larichev  6-2; 6-2
Consolation:
CS- Harris Foulkes d. Grant Pertile  6-2; 6-4
CS- Clayton Thompson d. Evan Felcher  6-0; 6-1
CQ- Grant Pertile d. Andrew Imrie  6-4; 1-6; 6-1
CQ- Harris Foulkes d. Brian Niguidula  6-4; 6-4


Girls’ 18s Singles 


The Thoreau Club, Concord, Eastern Massachusetts
Tournament Director- Aaron Brown


F- (2) Margaryta Bilokin d. (1) Grace Joyce  6-3; 6-4
PL- (4) Julia Newman d. (3) Alexis Almy  6-2; 6-3
SF- (2) Margaryta Bilokin d. (4) Julia Newman  6-1; 6-2
SF- (1) Grace Joyce d. (3) Alexis Almy  6-2; 6-1
Consolation:
CS- Page Freeman d. Sarah Campbell  6-1; 6-2
CS- Sydney Weinberg d. Cayla Koch  Wd (inj)
CQ- Sarah Campbell d. Marion Conklin  6-0; 6-2
CQ- Page Freeman d. Jacqueline Nannery  6-1; 6-2


Boys’ 16s Singles 

 

The Kingsbury Club, Kingston, Eastern Massachusetts
Tournament Director- Donna Bearup


F- (1) Nicholas Condos d. Derek Shen  2-6; 6-0; 6-3
PL- (3) Michael Karr d. Jack Truwit  6-2; 6-2
SF- Derek Shen d. Jack Truwit  6-3; 6-1
SF- (1) Nicholas Condos d. (3) Michael Karr  6-1; 6-2
Consolation:
CS- Daniel Milavsky d. Luke Riemann  6-3; 5-7; 7-6(7-1)
CS- Shaw Rhinelander d. Cameron Kania   4-6; 7-5; 6-0
CQ- Daniel Milavsky d. Matthew Campbell  6-3; 7-6(7-5)
CQ- Luke Riemann d. Joseph Barrett  7-6(7-4); 6-3


Girls’ 16s Singles 


Manchester Athletic Club, Eastern Massachusetts
Tournament Director- Claudine Watson


F- (2) Lexi Kubas d. (1) Sasha Wood  6-3; 7-6
PL- (4) Iris Gallo d. (3) Lana Mavor  Wd (ill)
SF- (2) Lexi Kubas d. (4) Iris Gallo  6-2; 6-3
SF- (1) Sasha Wood d. (3) Lana Mavor  6-7; 7-6; 7-5
Consolation:
CS- Eleanor Schulson d. Samantha Falcon  1-6; 6-4; 7-6
CS- Alexandra Dewire d. Jennifer Riester   6-2; 6-4
CQ- Samantha Falcon d. Candice Ballarin  6-4; 4-6; 7-5
CQ- Eleanor Schulson d. Alyssa DiMaio  6-3; 6-3

 

Boys’ 14s Singles 

 

Lyme Shores Racquet Club, East Lyme, Connecticut
Tournament Director- Andre Danford


F- (2) Albert Ilie d. (1) Sam Feldman  4-6; 6-3; 6-3
PL- Kyle McCandless d. Aidan Reilly  2-6; 6-4; 7-5
SF- (2) Albert Ilie d. Aidan Reilly  6-4; 6-1
SF- (1) Sam Feldman d. Kyle McCandless  6-2; 6-3
Consolation:
CS- Alan Nguyen d. Teddy Truwit  6-4; 6-4
CS- (4) Alex Finkelstein d. Nathan Mao  6-4; 3-6; 6-4
CQ- Alan Nguyen d. James Bogdanovic  3-6; 6-4; 6-0
CQ- Teddy Truwit d. Aidan Burt  5-7; 6-4; 6-3


Girls’ 14s Singles

 
Middlebury Racquet Club, Connecticut
Tournament Director- Richard Makepeace


F- (2) Samantha Svendsen d. (3) Julia DeLuca  7-5; 6-0
PL- (1) Olivia Almy d. Eliza McPherron  6-1; 6-2
SF- (2) Samantha Svendsen d. Eliza McPherron  6-1; 6-2
SF- (3) Julia DeLuca d. (1) Olivia Almy  2-6; 6-3; 6-0
Consolation:
CS- Riya Singh d. Alexis Mackay  6-3; 6-3
CS- Sahana Raman d. Madeleine Swire  6-1; 6-2
CQ- Alexis Mackay d. Bayley Sheinin  6-4; 6-3
CQ- Riya Singh d. (4) Kirstin Hailey  6-2; 6-2


Boys’ 12s Singles 


Tennis Center of Newington/Wethersfield, Connecticut
Tournament Director- Mickey Schlesinger


F- (4) Sreeman Lakshmanan d. (2) Ryan Nash  6-4; 4-6; 7-6
PL- Kostas Kollias d. Robert Daus  6-3; 6-4
SF- (2) Ryan Nash d. Kostas Kollias  6-4; 6-0
SF- (4) Sreeman Lakshmanan d. Robert Daus  6-1; 6-0
Consolation:
CS- Petro Kuzmenok d. James Lorenzetti   6-1; 7-5
CS- Harrison Collomb d. (3) Tristan Stringer  6-1; 6-3
CQ- James Lorenzetti d. Matthew Fuffo  6-1; 2-6; 6-0
CQ- Petro Kuzmenok d. Paul Neal  7-5; 6-4


Girls’ 12s Singles 


Magic Lincer Tennis Academy, Windsor, Connecticut
Tournament Director- Magic Lincer


F- (1) Olivia Lincer d. (4) Violet Robbins  6-7(5-7); 7-6(7-5); 6-1
PL- (3) Caroline Schulson d. Isabella DeAgazio  6-4; 6-0
SF- (4) Violet Robbins d. Isabella DeAgazio  6-1; 6-1
SF- (1) Olivia Lincer d. (3) Caroline Schulson  6-1; 6-1
Consolation:
CS- (2) Anna Nguyen d. Zoe Sun  6-3; 6-3
CS- Mariana Shulman d. Sophie Diop  6-0; 6-0
CQ- (2) Anna Nguyen d. Mallika Chari  6-0; 6-4
CQ- Zoe Sun d. Olivia Chen  6-2; 6-2

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER