This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword
signInByUaid
recoveryEmail
customerEmailUpdate
traditionalLogin
signInByProfile
updateSignInProfile
addCard
addEcheck
removeEcheck
setDefaultPaymentInfo
unsubscribe
editFacility
unlinkFacility
editOrganization
duplicateCustomerValidation
getSection
refreshToken
New England

Juniors Capture November L4 Titles

James Maimonis, Communications and Engagement Coordinator  |  November 14, 2017
<p><span class="articletitle">Juniors Capture November L4 Titles</span></p>
ADVERTISEMENT

WESTBOROUGH, MA- Top juniors competed in the November L4 Super Six Singles Championships at eight different clubs throughout New England from November 10-11.


Remaining junior events through 2017 include the L1 National Indoor Championships from November 24-27, L4 Super Six Doubles Championships from December 2-3, L4 Super Six Singles Qualifying (December 9-10) and Championships (December 15-17) and the L1 National Winter Championships from December 27 to January 2. 


Complete results and photos from the November L4 can be found below:


Girls’ 18s
Magic Lincer Tennis Club of Manchester
Tournament Director- Magic Lincer


F- (2) Julia Newman d. (1) Lana Mavor  6-4; 6-2
PL- (3) Sarah Campbell d. Kennedy May  6-3; 6-1
SF- (2) Julia Newman d. Kennedy May  6-1; 6-3
SF- (1) Lana Mavor d. (3) Sarah Campbell  6-1; 6-3


Consolation: 


CS- Lexi Kubas d. ADVERTISEMENT Kayla Leschly  6-1; 6-3
CS- Gabriella Dellacono d. (4) Julia Pezzuco  6-4; 6-3
CQ- Kayla Leschly d. Sydney Weinberg  Wd (inj)
CQ- Lexi Kubas d. Natalie Ivanov   6-0; 6-1


Boys’ 18s
East Hartford Racquet Club
Tournament Director- Sharon Murphy


F- (2) Nicholas Condos d. (1) Harris Foulkes  6-1; 6-2
PL- (3) Mark Sverdlov d. Andrew Ilie  Wo (inj)
SF- (2) Nicholas Condos d. Andrew Ilie  6-4; 6-0
SF- (1) Harris Foulkes d. (3) Mark Sverdlov  6-3; 6-3


Consolation:


CS- Bobby Neuner d. Michael Karr  6-3; 7-6(2)
CS- Tyler Zhang d. Kevin Chao  6-4; 1-0Ret (inj)
CQ- Bobby Neuner d. Dariy Vykhodtsev  Def (ns)
CQ- Michael Karr d. Andrew Forchetti  Wo (inj)


Girls’ 16s
Solaris Racquet Club
Tournament Director- John Defilippo


F- (4) Jennifer Riester d. Nastasya Semenovski  6-3; 7-5
PL- (3) Alexandra Dewire d. (2) Samantha Falcon  6-3; 3-6; 6-2
SF- (4) Jennifer Riester d. (2) Samantha Falcon  6-4; 6-1
SF- Nastasya Semenovski d. (3) Alexandra Dewire  6-2; 6-3


Consolation:


CS- (1) Iris Gallo d. Mary Stoiana   6-4; 6-4
CS- Samantha Svendsen d. Olivia Mariotti  3-6; 6-4; 6-3
CQ- (1) Iris Gallo d. Lilly Ma  6-4; 6-1
CQ- Mary Stoiana d. Julia DeLuca  6-2; 6-4


Boys’ 16s
Tennis & Fitness Center Of Rocky Hill
Tournament Director- Miguel Garcia


F- (3) Alex Finkelstein d. (4) Matthew Campbell  6-3; 4-6; 7-6(8)
PL- (2) Jack Truwit d. (1) Sam Feldman  6-4; 6-2
SF- (4) Matthew Campbell d. (2) Jack Truwit  3-6; 6-3; 6-3
SF- (3) Alex Finkelstein d. (1) Sam Feldman  6-7(3); 6-4; 6-1


Consolation:


CS- Nathan Mao d. Cameron Kania  6-2; 6-3
CS- Luke Riemann d. Casey Kania  6-2; 6-3
CQ- Cameron Kania d. Aidan Reilly  6-4; 2-6; 6-2
CQ- Nathan Mao d. Philip Cornelissen  7-6(6); 6-4


Girls' 14s
Weymouth Club
Tournament Director- Dianne Heinold


F- (3) Sahana Raman d. Caroline Driscoll  7-5; 6-4
PL- (4) Emily Parkerson d. Madeline Omicioli  6-2; 6-1
SF- Caroline Driscoll d. (4) Emily Parkerson  6-1; 6-2
SF- (3) Sahana Raman d. Madeline Omicioli  6-2; 6-0


Consolation:


CS- (1) Nina Farhat d. Lauren May  7-5; 7-6(3)
CS- Olivia Lincer d. Kirstin Hailey  6-3; 6-1
CQ- (1) Nina Farhat d. Bayley Sheinin  6-1; 6-2
CQ- Lauren May d. Isabella DeAgazio  7-5; 6-2


Boys’ 14s
Lyme Shores Racquet Club
Tournament Director- Andre Danford


F- (3) Teddy Truwit d. (4) Alexander Visser  3-6; 6-3; 6-4
PL- (2) Pieter Breuker d. (1) Walker Oberg  2-0Ret (inj)
SF- (3) Teddy Truwit d. (2) Pieter Breuker  6-2; 6-2
SF- (4) Alexander Visser d. (1) Walker Oberg  6-1; 7-5


Consolation:


CS- Prem Dave d. Eric Jingqi Zhang  6-3; 6-2
CS- Stefan Johnson d. Zachary Schwartz  6-1; 7-5
CQ- Eric Jingqi Zhang d. Rohan Suryawanshi  6-3; 6-3
CQ- Prem Dave d. Azariah Rusher  6-4; 6-1


Girls' 12s

Manchester Athletic Club
Tournament Director- Claudine Watson
F- (1) Mariana Shulman d. (3) Oziera Ahmad  6-4; 6-2
PL- (4) Caroline Stuhlfaut d. Augusta Beveridge  6-1; 6-1
SF- (3) Oziera Ahmad d. Augusta Beveridge  6-1; 6-0
SF- (1) Mariana Shulman d. (4) Caroline Stuhlfaut  6-2; 6-0
Consolation:


CS- Suzanne Pogorelec d. Ava Esposito Cogan  7-6(4); 6-0
CS- (2) Isabella Camacho d. Kylie Eaton  6-0; 6-0
CQ- Ava Esposito Cogan d. Anya Beniwal  7-6(5); 0-6; 6-1
CQ- Suzanne Pogorelec d. Olivia Chen  6-4; 6-2


Boys’ 12s
The Thoreau Tennis Club
Tournament Director- Robert Kantner

F- Ryan Zhang d. (1) Kaiaitz Mendibe  7-5; 6-1
PL- (4) Trip Wight d. Miles Kennedy  7-6(3); 6-3
SF- Ryan Zhang d. Miles Kennedy  6-3; 6-7(1); 7-6(5)
SF- (1) Kaiaitz Mendibe d. (4) Trip Wight  7-5; 6-3


Consolation:


CS- Matisse Farzam d. Derek Hafiz  6-0; 6-0
CS- (2) Robert Cooper d. Liam Hovorka  6-4; 6-7(5); 6-1
CQ- Matisse Farzam d. Quincy Jones  6-3; 6-4
CQ- Derek Hafiz d. Rocco DiDonato  7-6(1)); 6-4

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER