Safe Play Approval Expires in ${daysToExpire} days

Your Safe Play Approval will expire in ${daysToExpire} days. Please begin the renewal process before it expires. For assistance please call customer support at 1-800-990-8782 or email safeplay@usta.com. 

Safe Play Approval Expired

Your Safe Play Approval has expired. Please begin the renewal process. For assistance please call customer support at 1-800-990-8782 or email safeplay@usta.com.

This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword
signInByUaid
recoveryEmail
customerEmailUpdate
traditionalLogin
signInByProfile
updateSignInProfile
addCard
addEcheck
removeEcheck
setDefaultPaymentInfo
unsubscribe
editFacility
unlinkFacility
editOrganization
duplicateCustomerValidation
getSection
refreshToken
New England

Juniors Take February

L3 Singles Titles 

James Maimonis, Manager, Media & Communications  |  February 7, 2019
<h2>Juniors Take February</h2>
<h1>L3 Singles Titles </h1>
ADVERTISEMENT

WESTBOROUGH, MA- Before the Patriots defeated the Rams to capture their sixth Super Bowl title, top New England juniors had the chance to cash in on some hardware of their own. Boys and girls from the 12s to 18s divisions competed in the February L3 Singles Championships at eight sites throughout New England from February 2-3.

 

See complete results & photos below:  

Boys’ 18s

Longfellow New Hampshire

Tournament Director- Phil Parrish

 

Boys' 18 Singles

F

(1) Nicholas Condos d. Matthew Campbell

4-6; 6-4; 6-3

PL

(2) Christopher Li d. (3) Casey Kania

Wd (pc)

SF

Matthew Campbell d. (2) Christopher Li

6-3; 6-2

SF

(1) Nicholas Condos d. (3) Casey Kania

5-7; 6-1; 6-1

Q

(2) Christopher Li d. Derek Shen

6-1; 6-1

Q

Matthew Campbell d. (4) ANDREW ILIE

6-3; 6-3

Q

(3) Casey Kania d. Jordan Soifer

6-2; 6-4

Q

(1) Nicholas Condos d. ADVERTISEMENT Jack Truwit

6-1; 6-2

16

(2) Christopher Li d. Max Schmidhauser

6-4; 6-0

16

Derek Shen d. Michael Karr

7-5; 6-3

16

(4) ANDREW ILIE d. Nicholas Vroman

6-2; 7-6

16

Matthew Campbell d. Philip Cornelissen

6-3; 6-1

16

Jordan Soifer d. Joseph Barrett

4-6; 6-2; 6-2

16

(3) Casey Kania d. Kailas Kahler

6-2; 6-2

16

Jack Truwit d. Cameron Kania

6-2; 6-3

16

(1) Nicholas Condos d. Ezekiel Hall

3-6; 6-0; 6-1

Consolation:

CS

Nicholas Vroman d. Jack Truwit

Ret (ill)

CS

Kailas Kahler d. Cameron Kania

7-5; 6-2

CQ

Jack Truwit d. Michael Karr

6-2; 6-1

CQ

Nicholas Vroman d. Jordan Soifer

6-3; 6-0

CQ

Kailas Kahler d. (4) ANDREW ILIE

Wd (ill)

CQ

Cameron Kania d. Derek Shen

Wd (ill)

QQ

Michael Karr d. Max Schmidhauser

6-3; 6-2

QQ

Nicholas Vroman d. Philip Cornelissen

6-3; 6-4

QQ

Kailas Kahler d. Joseph Barrett

6-7(8-6); 2-0Ret (inj)

QQ

Cameron Kania d. Ezekiel Hall

Wd (inj)

     

 

Girls’ 18s

The Thoreau Tennis Club

Tournament Director- Jonathan Perry

 

Girls' 18 Singles

F

(1) Lana Mavor d. (2) Eleanor Schulson

6-7(4); 6-0; 7-5

PL

(3) Iris Gallo d. Nastasya Semenovski

Wo (inj)

SF

(2) Eleanor Schulson d. Nastasya Semenovski

4-6; 6-2; 6-2

SF

(1) Lana Mavor d. (3) Iris Gallo

6-0; 6-4

Q

(2) Eleanor Schulson d. Gabriella Dellacono

3-6; 6-2; 6-0

Q

Nastasya Semenovski d. Grace Campanella

6-2; 6-3

Q

(3) Iris Gallo d. Alexandra Dewire

4-6; 7-5; 7-6(8-6)

Q

(1) Lana Mavor d. Jayme Leschly

6-0; 6-3

16

(2) Eleanor Schulson d. Lilly Ma

Wd (ill)

16

Gabriella Dellacono d. Mary Stoiana

6-3; 6-4

16

Grace Campanella d. (4) Kayla Leschly

6-3; 0-6; 6-3

16

Nastasya Semenovski d. Candice Ballarin

6-3; 6-2

16

Alexandra Dewire d. Alexandra Coleman

6-0; 6-1

16

(3) Iris Gallo d. Emily Zhang

6-0; 6-3

16

Jayme Leschly d. Samantha Falcon

6-3; 6-3

16

(1) Lana Mavor d. Olivia Lincer

6-2; 6-1

Consolation:

CS

Mary Stoiana d. Alexandra Dewire

6-2; 6-1

CS

Olivia Lincer d. Grace Campanella

6-6(6-2)Ret (inj)

CQ

Mary Stoiana d. Jayme Leschly

6-4; 6-3

CQ

Alexandra Dewire d. (4) Kayla Leschly

6-2; 6-3

CQ

Grace Campanella d. Emily Zhang

6-2; 3-6; 6-4

CQ

Olivia Lincer d. Gabriella Dellacono

Wo (inj)

QQ

Mary Stoiana d. Lilly Ma

Wd (ill)

QQ

(4) Kayla Leschly d. Candice Ballarin

6-3; 6-2

QQ

Emily Zhang d. Alexandra Coleman

6-0; 6-1

QQ

Olivia Lincer d. Samantha Falcon

6-4; 6-3

     

 

Boys’ 16s

Cedardale Andover

Evan Sideman

 

Boys' 16 Singles

F

(1) Nathan Mao d. Alexander Visser

6-4; 6-2

PL

(3) Teddy Truwit d. (2) Alex Finkelstein

Wo (inj)

SF

Alexander Visser d. (2) Alex Finkelstein

3-6; 7-5; 6-1

SF

(1) Nathan Mao d. (3) Teddy Truwit

6-2; 4-6; 7-6(5)

Q

(2) Alex Finkelstein d. Zachary Schwartz

6-4; 6-0

Q

Alexander Visser d. Prem Dave

6-3; 6-3

Q

(3) Teddy Truwit d. Kenneth Wang

6-1; 6-1

Q

(1) Nathan Mao d. Luc Piacentini

6-0; 6-2

16

(2) Alex Finkelstein d. Stefan Johnson

5-7; 6-2; 6-4

16

Zachary Schwartz d. Noah Schwartz

7-5; 4-6; 6-3

16

Prem Dave d. (4) Kyle McCandless

6-2; 6-4

16

Alexander Visser d. Terrence McGrath

6-7(5); 6-0; 7-5

16

Kenneth Wang d. Leo Kaluzhny

6-3; 4-6; 6-0

16

(3) Teddy Truwit d. Joshua Israel

6-1; 6-0

16

Luc Piacentini d. Alan Nguyen

7-5; 5-7; 6-4

16

(1) Nathan Mao d. Eric Jingqi Zhang

6-4; 7-5

Consolation:

CS

Terrence McGrath d. Stefan Johnson

2-6; 6-2; 7-6(4)

CS

Joshua Israel d. Zachary Schwartz

2-6; 7-6(4); 6-3

CQ

Stefan Johnson d. Luc Piacentini

6-1; 7-5

CQ

Terrence McGrath d. Kenneth Wang

5-7; 7-5; 6-2

CQ

Joshua Israel d. Prem Dave

6-4; 6-7(2); 6-3

CQ

Zachary Schwartz d. Eric Jingqi Zhang

3-6; 7-6(2); 6-4

QQ

Stefan Johnson d. Noah Schwartz

6-4; 6-3

QQ

Terrence McGrath d. (4) Kyle McCandless

3-6; 6-4; 7-5

QQ

Joshua Israel d. Leo Kaluzhny

6-2; 6-4

QQ

Eric Jingqi Zhang d. Alan Nguyen

6-3; 2-0Ret (inj)

     


Girls’ 16s

East Hartford Racquet Club

Tournament Director- Bob Dean

 

Girls' 16 Singles

F

(2) Olivia Almy d. (1) Samantha Svendsen

6-2; 6-0

PL

Bayley Sheinin d. Sahana Raman

6-3; 6-4

SF

(2) Olivia Almy d. Sahana Raman

6-2; 6-3

SF

(1) Samantha Svendsen d. Bayley Sheinin

6-3; 6-4

Q

(2) Olivia Almy d. Emily Parkerson

6-2; 6-1

Q

Sahana Raman d. (3) Olivia Mariotti

6-3; 6-3

Q

Bayley Sheinin d. Riya Singh

4-6; 6-1; 6-1

Q

(1) Samantha Svendsen d. Kirstin Hailey

6-4; 6-0

16

(2) Olivia Almy d. Julia DeLuca

4-6; 6-1; 6-1

16

Emily Parkerson d. Hannah Buckhout

6-3; 6-2

16

(3) Olivia Mariotti d. Eliza McPherron

4-6; 7-5; 7-5

16

Sahana Raman d. Alexandra Prudente

6-2; 6-0

16

Bayley Sheinin d. Stephanie Pratt

6-1; 6-3

16

Riya Singh d. (4) Amelia Poor

7-6(6); 6-3

16

Kirstin Hailey d. Madeleine Swire

3-6; 6-2; 6-4

16

(1) Samantha Svendsen d. Violet Robbins

6-1; 6-4

Consolation:

CS

Julia DeLuca d. Eliza McPherron

6-1; 6-4

CS

Violet Robbins d. (3) Olivia Mariotti

6-7(5); 6-3; 17-15

CQ

Julia DeLuca d. Kirstin Hailey

7-5; 6-1

CQ

Eliza McPherron d. Riya Singh

6-1; 6-1

CQ

(3) Olivia Mariotti d. (4) Amelia Poor

6-3; 6-3

CQ

Violet Robbins d. Emily Parkerson

6-1; 4-6; 10-8

QQ

Julia DeLuca d. Hannah Buckhout

6-2; 7-5

QQ

Eliza McPherron d. Alexandra Prudente

6-3; 6-1

QQ

(4) Amelia Poor d. Stephanie Pratt

6-0; 6-1

QQ

Violet Robbins d. Madeleine Swire

6-2; 6-3

     


 

Boys’ 14s

Lyme Shores Racquet Club

Tournament Director- Andre Danford

 

Boys' 14 Singles

F

(2) Jayanth Devaiah d. Robert Daus

6-2; 6-2

PL

Utsav Subramani d. Kaiaitz Mendibe

6-3; 6-2

SF

(2) Jayanth Devaiah d. Utsav Subramani

6-1; 7-5

SF

Robert Daus d. Kaiaitz Mendibe

6-2; 7-5

Q

(2) Jayanth Devaiah d. Miles Kennedy

6-4; 6-2

Q

Utsav Subramani d. (3) Kostas Kollias

7-5; 6-0

Q

Kaiaitz Mendibe d. Matthew Fuffo

6-1; 6-2

Q

Robert Daus d. (1) Sreeman Lakshmanan

4-6; 6-1; 7-6(0)

16

(2) Jayanth Devaiah d. ryan zhang

6-1; 3-0Ret (inj)

16

Miles Kennedy d. Alek Karagozyan

6-2; 7-5

16

(3) Kostas Kollias d. Wesley Nichols

6-2; 6-2

16

Utsav Subramani d. Sebastien Lowy

7-6(6); 6-1

16

Matthew Fuffo d. Paul Neal

6-4; 6-3

16

Kaiaitz Mendibe d. (4) Harrison Collomb

6-1; 6-2

16

Robert Daus d. John Henderson

6-0; 6-1

16

(1) Sreeman Lakshmanan d. Petro Kuzmenok

6-3; 6-1

Consolation:

CS

(1) Sreeman Lakshmanan d. Matthew Fuffo

6-0; 6-3

CS

(4) Harrison Collomb d. Miles Kennedy

6-1; 2-6; 14-12

CQ

(1) Sreeman Lakshmanan d. Alek Karagozyan

6-2; 6-1

CQ

Matthew Fuffo d. Wesley Nichols

6-4; 6-3

CQ

(4) Harrison Collomb d. (3) Kostas Kollias

6-3; 6-4

CQ

Miles Kennedy d. Petro Kuzmenok

Wo (ill)

QQ

Alek Karagozyan d. ryan zhang

Wo (inj)

QQ

Wesley Nichols d. Sebastien Lowy

Wo (inj)

QQ

(4) Harrison Collomb d. Paul Neal

6-4; 6-7(6); 10-5

QQ

Petro Kuzmenok d. John Henderson

6-3; 7-5

     

 

Girls’ 14s

Middlebury Racquet Club

Tournament Director- Richard Makepeace

 

Girls' 14 Singles

F

(1) Anna Nguyen d. (2) Caroline Stuhlfaut

6-1; 6-0

PL

(4) Sophie Diop d. (3) Ava Esposito Cogan

6-3; 6-2

SF

(2) Caroline Stuhlfaut d. (3) Ava Esposito Cogan

6-4; 6-1

SF

(1) Anna Nguyen d. (4) Sophie Diop

6-2; 6-3

Q

(2) Caroline Stuhlfaut d. Suzanne Pogorelec

6-4; 6-0

Q

(3) Ava Esposito Cogan d. Augusta Beveridge

7-5; 6-1

Q

(4) Sophie Diop d. Zoe Sun

7-5; 6-2

Q

(1) Anna Nguyen d. Valeria Strickland

6-0; 6-0

16

(2) Caroline Stuhlfaut d. Lane Durkin

6-4; 6-4

16

Suzanne Pogorelec d. Isabella DeAgazio

6-4; 6-0

16

(3) Ava Esposito Cogan d. Mariana Shulman

7-6; 8-6; 6-2

16

Augusta Beveridge d. Lexi McCall

6-2; 6-1

16

Zoe Sun d. Mallika Chari

6-3; 4-6; 6-1

16

(4) Sophie Diop d. Olivia Cutone

7-6(7-4); 6-2

16

Valeria Strickland d. Jacqueline Lee

6-4; 6-1

16

(1) Anna Nguyen d. Saanvi Vutukur

6-0; 6-0

Consolation:

CS

Mariana Shulman d. Isabella DeAgazio

6-2; 6-0

CS

Suzanne Pogorelec d. Olivia Cutone

6-4; 6-2

CQ

Isabella DeAgazio d. Valeria Strickland

6-2; 6-4

CQ

Mariana Shulman d. Zoe Sun

6-1; 6-2

CQ

Olivia Cutone d. Augusta Beveridge

6-2; 4-6; 6-4

CQ

Suzanne Pogorelec d. Jacqueline Lee

6-0; 6-1

QQ

Isabella DeAgazio d. Lane Durkin

6-3; 6-1

QQ

Mariana Shulman d. Lexi McCall

6-0; 6-1

QQ

Olivia Cutone d. Mallika Chari

6-4; 6-4; 6-1

QQ

Jacqueline Lee d. Saanvi Vutukur

6-3; 6-2

     

 

Boys’ 12s

Newington Tennis Center

Tournament Director- Dave Willard

 

Boys' 12 Singles

F

(2) Dylan Fayerman d. (1) Troy Kudrjavtsev

6-1; 6-2

PL

(3) Max Frias d. Juan Carlos Portilla

6-3; 6-3

SF

(2) Dylan Fayerman d. (3) Max Frias

6-2; 6-4

SF

(1) Troy Kudrjavtsev d. Juan Carlos Portilla

6-1; 6-0

Q

(2) Dylan Fayerman d. Noah Gilligan

6-3; 6-2

Q

(3) Max Frias d. Edward Roake

6-1; 6-3

Q

Juan Carlos Portilla d. (4) Jack Mountford

6-4; 6-4

Q

(1) Troy Kudrjavtsev d. Jackson Rich

7-6; 6-0

16

(2) Dylan Fayerman d. Parker Schultz

6-2; 6-1

16

Noah Gilligan d. Joseph Oyebog

6-4; 2-6; 6-2

16

(3) Max Frias d. Ryan Karam

6-3; 1-6; 6-3

16

Edward Roake d. Ryan Hovorka

2-6; 6-4; 6-3

16

Juan Carlos Portilla d. Noah Wolff

6-2; 6-2

16

(4) Jack Mountford d. Daniel Stepanyan

6-1; 2-6; 7-5

16

Jackson Rich d. Tim Vargas

6-2; 6-1

16

(1) Troy Kudrjavtsev d. Kiran Raval

6-2; 6-0

Consolation:

CS

Ryan Hovorka d. Jackson Rich

3-6; 6-3; 7-5

CS

Edward Roake d. Kiran Raval

6-3; 6-4

CQ

Jackson Rich d. Parker Schultz

6-4; 6-3

CQ

Ryan Hovorka d. (4) Jack Mountford

7-5; 6-3

CQ

Edward Roake d. Noah Wolff

6-3; 6-4

CQ

Kiran Raval d. Noah Gilligan

6-2; 4-6; 6-3

QQ

Parker Schultz d. Joseph Oyebog

6-4; 7-6; 7-6(3))

QQ

Ryan Hovorka d. Ryan Karam

7-5; 4-6; 6-3

QQ

Noah Wolff d. Daniel Stepanyan

6-2; 6-2

QQ

Kiran Raval d. Tim Vargas

7-6(4); 6-2

     

 

Girls’ 12s

Magic Lincer Tennis Academy

Tournament Director- Magic Lincer

 

Girls' 12 Singles

F

(3) Lauren Zhang d. (1) Sydney Jara

6-3; 6-4

PL

(4) Olivia Koziol d. (2) Brooklyn Bindas

Wd (inj)

SF

(3) Lauren Zhang d. (2) Brooklyn Bindas

7-6(7-5); 6-0

SF

(1) Sydney Jara d. (4) Olivia Koziol

6-0; 6-1

Q

(2) Brooklyn Bindas d. Maya Muhunthan

6-0; 6-1

Q

(3) Lauren Zhang d. Lillian Santos

6-1; 6-4

Q

(4) Olivia Koziol d. Karolina Lincer

7-6(8-6); 6-3

Q

(1) Sydney Jara d. isabelle khamish

6-1; 6-0

16

(2) Brooklyn Bindas d. Nancy Lee

6-2; 6-0

16

Maya Muhunthan d. Lindy Zhang

6-4; 6-1

16

(3) Lauren Zhang d. Lucy Oyebog

6-2; 6-1

16

Lillian Santos d. Ashlynn Koons

7-6(7-1); 7-6(8-6)

16

Karolina Lincer d. Kaitlin Tan

6-1; 6-1

16

(4) Olivia Koziol d. Jolie Zink

6-2; 6-2

16

isabelle khamish d. Kaya Moe

1-6; 6-4; 6-2

16

(1) Sydney Jara d. Peyton Gaudreau

6-1; 6-1

Consolation:

CS

Karolina Lincer d. Nancy Lee

6-1; 6-3

CS

Maya Muhunthan d. Kaitlin Tan

6-2; 6-3

CQ

Nancy Lee d. isabelle khamish

6-2; 5-7; 10-5

CQ

Karolina Lincer d. Lucy Oyebog

7-5; 6-3

CQ

Kaitlin Tan d. Lillian Santos

6-4; 6-2

CQ

Maya Muhunthan d. Peyton Gaudreau

6-2; 6-3

QQ

Nancy Lee d. Lindy Zhang

7-5; 6-0

QQ

Lucy Oyebog d. Ashlynn Koons

7-6(8-6); 6-3

QQ

Kaitlin Tan d. Jolie Zink

7-5; 6-0

QQ

Peyton Gaudreau d. Kaya Moe

6-0; 6-4

For more information, click here

ADVERTISEMENT

Related Articles

SUBSCRIBE FOR THE USTA NEWSLETTER