This is the membership endpoints html.
Client Id
Client Secret
PB Error Codes
getcategories
getproducts
accesstoken
catalogId
catalogVersionId
categoryId
viewCart
deleteCart
addToCart
retrieveMembersDetails
getMemberInfo
unlinkMember
submitNewMemberInfo
updateCustomerDetails
traditionalUpdateCustomerDetails
paymentDetails
createOrganization
addFacility
addVoucher
removeVoucher
validateAddress
setDefaultPayment
getOrganization
orders
organizationSuggestion
facilitySuggestion
deleteCard
resetPassword
signInByUaid
recoveryEmail
customerEmailUpdate
traditionalLogin
signInByProfile
updateSignInProfile
addCard
addEcheck
removeEcheck
setDefaultPaymentInfo
unsubscribe
editFacility
unlinkFacility
editOrganization
duplicateCustomerValidation
getSection
refreshToken
New England

Juniors compete in L4 November

Singles Championship

By Andrew Higginbottom, Sports Marketing Intern  |  November 14, 2018
<h2>Juniors compete in L4 November</h2>
<h1>Singles Championship</h1>
ADVERTISEMENT

WESTBOROUGH, MA- Some of the best juniors in New England showed out at the November L4 Super Six Singles Championships from November 10-11. Matches were played at eight different sites throughout Massachusetts and Connecticut.

 

The East Hartford Racquet Club in Connecticut hosted the Boys’ 18s draws and the Magic Lincer Club of Manchester, CT held the Girls’ 18s matches. Boys’ 18s top seed, Andrew Ilie, defeated Walker Oberg, 6-2, 6-3, to capture the title. On the girls’ side, Alexandra Dewire defeated Nastasya Semenvoski, 1-6, 6-4, 6-4, to win the championship.

 

The Boys’ 16s took place at the Tennis & Fitness Center of Rocky Hill in Connecticut and the Girls’ 16s were held at the Solaris Racquet Club in Stamford, CT. No. 1 seed Teddy Truwit upended Joshua Israel, 6-2, 6-2, to win the Boys’ 16s championship while No. ADVERTISEMENT 1 seed Samantha Svendsen defeated No. 3 Amelia Poor, 6-0, 6-1, to capture the Girls’ 16s title.

 

The Lyme Shores Racquet Club in East Lyme, CT hosted the Boys’ 14s matches, and the Weymouth Club in Massachusetts held the Girls’ 14s. No. 4 seedHarrison Collomb took down Petro Kuzmenok, 6-2, 6-3, to nab the Boys’ 14s title and No. 4 Caroline Stuhlfaut defeated Ava Esposito, 4-6, 6-2, 6-4, to win the Girls’ 14s championship.

 

The Boys’ 12s championships were held at the Thoreau Tennis Club in Concord, MA and the Girls’ 12 matches were also held in Massachusetts at the Manchester Athletic Club. The top-seed Cole Oberg overpowered No. 3 Troy Kudrjavstev, 6-1, 6-2, to nab the Boys’ 12s championship. No. 2 seed Sydney Jara defeated No. 3 Lauren Zhang to capture the Girls’ 12s title.

 

See complete results and scores below:

 

Boys’ 18s Singles

East Hartford Racquet Club

Tournament Director- Sharon Murphy

 

F- (1) Andrew Ilie d. Walker Odberg  7-5; 6-3

 

PL- Jack Truwit d. Derek Shen  Wo (inj.)

 

SF- Walker Oberg d. Derek Shen  6-2; 6-3

 

SF- (1) Andrew Ilie d. Jack Truwit  6-1; 6-1

 

Consolation: 

 

CS- Cameron Kania d. Sam Feldman  Wo (inj.)

 

CS- Max Schmidhauser d. Nicholas Vroman  (ill.)

 

CQ- Sam Feldman d. (2) Luke Riemann  7-5; 7-5

 

CQ- Cameron Kania d. Jordan Soifer   7-5; 6-3

 

Girls’ 18s Singles

Magic Lincer Club of Manchester

Tournament Director- Magic Lincer

 

F- Alexandra Dewire d. Nastasya Semenvoski  7-5; 6-3

 

PL- Grace Campanella d. (1) Lana Mavor  Ret (inj.)

 

SF- Alexandra Dewire d. Grace Campanella  6-0; 6-0

 

SF- Nastasya Semenovski d. (1) Lana Mavor  6-3; 7-6(7-2)

 

Consolation: 

 

CS- Mary Stoiana d. Natalie Ivanov  6-0; 3-0Ret (inj.)

 

CS- (2) Iris Gallo d. Eliza McPherron  6-1; 6-1

 

CQ- Mary Stoiana d. Alyssa DiMaio  6-3, 6-2

 

CQ- Natalie Ivanov d. (3) Emily Zhang   7-5; 6-3

 

Boys’ 16s Singles

Tennis & Fitness Center of Rocky Hill

Tournament Director- Miguel Garcia

 

F- (1) Teddy Truwit d. Joshua Israel  6-2; 6-2

 

PL- (4) Pieter Breuker d. Alan Nguyen  Wd (inj.)

 

SF- Joshua Israel d. Alan Nguyen  7-5; 6-1

 

SF- (1) Teddy Truwit d. (4) Pieter Breuker  6-3; 6-2

 

Consolation: 

 

CS- Zachary Schwartz d. Connor McDonald  6-4; 6-7(8); 10-8

 

CS- Stefan Johnson d. Luc Piacentini  6-2; 6-1

 

CQ- Zachary Schwartz d. Bharathan Sundar  6-2; 6-2

 

CQ- Connor McDonald d. Eric Jingqi Zhang  5-7; 7-5; 10-6

 

Girls’ 16s Singles

Solaris Racquet Club

Tournament Director- John Defilippo

 

F- (1) Samantha Svendsen d. (3) Amelia Poor  6-0; 6-1

 

PL- (2) Olivia Almy d. Julia DeLuca  0-6; 6-1; 6-2

 

SF- (3) Amelia Poor d. (2) Olivia Almy  2-6; 6-1; 6-2

 

SF- (1) Samantha Svendsen d. Julia DeLuca  6-1; 6-1

 

Consolation: 

 

CS- Alexandra Prudente d. Emily Parkerson  6-4; 7-6(7-3)

 

CS- Isabella Koziol d. (4) Kirstin Hailey  6-4; 6-2

 

CQ- Emily Parkerson d. Hannah Buckhout  7-6(7-3); 6-3

 

CQ- Alexandra Prudente d. Sahana Raman  6-4; 6-4

 

Boys’ 14s Singles

Lyme Shores Racquet Club

Tournament Director- Andre Danford

 

F- (4) Harrison Collomb d. Petro Kuzmenok  6-2; 6-3

 

PL- (1) Sreeman Lakshmanan d. (2) Dylan Koziol  Wo(inj.)

 

SF- Petro Kuzmenok d. (2) Dylan Koziol  5-7; 7-5; 6-3

 

SF- (4) Harrison Collomb d. (1) Sreeman Lakshmanan  6-3; 6-4

 

Consolation: 

 

CS- Siddharth Vandrangi d. Ryan Zhang  3-6; 6-2Ret (inj.)

 

CS- (3) Jayanth Devaiah d. Kaiaitz Mendibe  6-3; 4-6; 12-10

 

CQ- Siddharth Vandrangi d. Matisse Farzam  6-3; 6-4

 

CQ- Ryan zhang d. John Henderson  6-4; 6-0

 

Girls’ 14s Singles

Weymouth Club

Tournament Director- Dianne Heinold

 

F- (4) Caroline Stuhlfaut d. Ava Esposito Cogan  4-6; 6-2; 6-4

 

PL- (2) Anna Nguyen d. Sophie Diop  7-5; 6-2

 

SF- (4) Caroline Stuhlfaut d. (2) Anna Nguyen  7-6(2); 6-3

 

SF- Ava Esposito Cogan d. Sophie Diop  6-4; 4-6; 7-5

 

Consolation: 

 

CS- Mariana Shulman d. Jacqueline Lee 6-0; 6-0

 

CS- (3) Mallika Chari d. Ashley Zilora  6-3; 6-2

 

CQ- Mariana Shulman d. Zoe Sun 6-1; 6-0

 

CQ- Jacqueline Lee d. Valeria Strickland  6-2; 4-6; 1-0

 

Boys’ 12s Singles

The Thoreau Tennis Club

Tournament Director- Jonathan Parry

 

F- (1) Cole Oberg d. (3) Troy Kudrjavtsev  6-1; 6-2

 

PL- (4) Max Frias d. Daniel Wachira  6-4; 6-2

 

SF-  (3) Troy Kudrjavtsev d. Daniel wachira  6-0; 6-1

 

SF- (1) Cole Oberg d. (4) Max Frias  6-4; 3-6; 6-3

 

Consolation: 

 

CS- Tomas Medina d. (2) Dylan Fayerman  6-4; 6-2

 

CS- Kiran Raval d. Ryan Hovorka  6-2; 3-6; 10-8

 

CQ- (2) Dylan Fayerman d. Ryan Karam  3-6; 6-4; 10-3

 

CQ- Tomas Medina d. Noah Gilligan  3-6; 6-2; 10-4

 

Girls’ 12s Singles

Manchester Athletic Club 

Tournament Director- Claudine Watson

 

F- (2) Sydney Jara d. (3) Lauren Zhang 6-4; 6-4

 

PL- Lillian Santos d. (1) Isabella Camacho Def (ns)

 

SF-  (2) Sydney Jara d. Lillian Santos 6-0; 6-0

 

SF- (3) Lauren Zhang d. (1) Isabella Camacho 6-0; 6-4

 

Consolation: 

 

CS- Emma Lenoel Quang d. Lindy Zhang  6-1; 6-3

 

CS- 4) Olivia Koziol d. Isabella Sicignano  6-3; 6-2

 

CQ- Lindy Zhang d. isabelle khamish  7-5; 6-1

 

CQ- Emma Lenoel Quang d. Anya Kunar  6-2; 6-4

ADVERTISEMENT

Related Articles

SIGN UP FOR THE USTA NEWSLETTER